1. Anasayfa
 2. Uncategorized

Çocuklar ve Gençler Arasında Rekabetin Artıları ve Eksileri

Çocuklar ve Gençler Arasında Rekabetin Artıları ve Eksileri
0

Pros of competition amongst kids
Çizim JR Bee, Verywell tarafından

İster cumhurbaşkanlığı, ister kros yarışları, ister okul valedikçisi olmak için olsun, yarışma her yerde. Ama bu gerçekten iyi bir şey mi? Çocuklarımıza aşılamamız gereken bir şey mi?

Çocuklara rekabetçiliği öğretme konusunda karışık eleştiriler var. Bazı insanlar, çocukları yarışmaya maruz bırakmanın, onlara kazanma ve kaybetme hakkında gerçek hayat dersleri verdiğini düşünüyor. Diğerleri rekabetin iyiden daha fazla zarar verdiğini düşünüyor. Her iki durumda da, her iki yaklaşımın artıları ve eksileri var.

Makalede Neler Var?

Potansiyel faydalar

 • Çocukları gelecekteki gerçek yaşam durumlarına hazırlar

 • Empati gibi önemli yaşam becerilerini geliştirir

 • Konfor bölgesini genişletir

 • Başarısızlıktan öğrenmeye yardımcı olur

Potansiyel Dezavantajları

 • Çok fazla gereksiz baskı

 • Olumsuz duygulara yol açar

 • Benlik saygısı yıkıcı

Dezavantajları ve Yararları

Çocuklarda rekabetçiliği kışkırtmaya karşı olan veya genel olarak onları yarışlara maruz bırakanlar, rekabetin yıkıcı ve toksik olduğuna inanmaktadır. Korku, heceleyen bir arıda veya bir futbol maçında olsun, çocuklar üzerinde en iyisi olmak için çok fazla baskı yapmasıdır. Ayrıca gereksiz stres ve kaygıya neden olabileceğini savunuyorlar.

Rekabete muhalif olanlar, çocuklar rekabetçi ortamlara yerleştirildiğinde genellikle kendilerini hayal kırıklığına uğramış, mağlup ve kendilerini kötü hissetmeye bıraktıklarına inanmaktadır. Daha da kötüsü, özellikle ölçemediklerini veya çabaları için kabul edilmediklerini hissediyorlarsa özgüveninin yıkıcı olabileceğine inanıyorlar.

Bu olumsuz deneyimlerin üstesinden gelmek için, birçok ebeveyn her aktivitenin rekabetçi yönünü ortadan kaldırır ve herkesi kazanan ilan eder. Başka bir deyişle, “herkes kazanır” zihniyetidir.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde eğitim politikası ve sosyoloji profesörü olan Thurston Domina, düşük riskli etkinlikleri yarışmalara dönüştürmenin çocuklar için kötü olduğunu söylüyor.

Domina’nın araştırması yarışmaların çocukları motive etmek için çok az şey yaptığını buldu. Standart testlerde iyi puan alan çocuklara altın veya platin kimlik kartı veren iki California lisesini gözlemledi. Bulduğu programın sadece düşük başarılı öğrencilere yönelik motivasyonunun olmadığı, aynı zamanda öğrenciler arasındaki eşitsizlik ve bölünmeyi de arttırdığıydı.

Rekabet Adayları

Bu arada, rekabeti yaşamın bir gerçeği olarak kabul edenler, biraz sağlıklı bir rekabetin çocuklar için gerçekten iyi olabileceğine inanıyor.

Onları yetişkin yaşamlarında kazançlar ve kayıplar için hazırlamanın yanı sıra, rekabetçi aktiviteler esneklik, sebat ve dayanıklılık gibi önemli beceriler geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca sıraları almayı, başkalarını teşvik etmeyi ve empati geliştirmeyi öğreniyorlar.

Dahası, birçok koç ebeveynlik sadece güvenlik ve güvenlik ile ilgili değil, aynı zamanda bir çocuğun konfor bölgesini genişletmekle ilgili olduğunu düşünüyor. Başka bir deyişle, çoğu antrenör, çocukların rekabetten kaynaklanan hayal kırıklığına alışmalarının önemli olduğunu düşünüyor. Daha da önemlisi, işler zorlaştığında istifa etme veya vazgeçme arzusunu aşmalarına yardımcı olur.

Çocuğun güvenli olduğunu bilmesi önemli olsa da, bir çocuğun rekabetçi durumlardan gelen kararsızlığı ve belirsizliği yaşamasına izin vermek de önemlidir.

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, çocuklarını başarısızlıktan korumaktır. Başarısızlık kötü bir şey değil. Rahatsız edici gelebilir ama öğrenmek için harika bir fırsat. Aslında, başarısızlıklardan öğrenme, çocukları yalnızca daha fazla çalışmaya ve bir beceriyi geliştirmeye motive edemez, aynı zamanda ilk işlerin zorlaştığı zaman yorulmayan daha yetenekli yetişkinler olmalarına yardımcı olabilir. Çocuklar nasıl kaybedeceklerini ve çabaları konusunda hala iyi hissedeceklerini öğreniyorlar.

Sonuçta, sağlıklı bir rekabet, çocuklara her zaman başarılı olmanın en iyisi olmadığını, daha çok çalışanların ve gerçek kazananlar olduğunu ortaya koyanları öğretebilir. Anahtar, çocuklarınızın rekabet edebilmesi için sağlıklı yollar bulmaktır.

Sağlıklı Rekabet Nasıl Görünüyor?

Rekabet edebilirliğin kendi başına genellikle kötü bir şey olmadığını – insanların kendilerini sağlıksız yapan yarışmalara böyle davrandıklarını unutmayın. Başka bir deyişle, eğer tek amaç kazanma ve bu süreçte hiçbir şey öğrenmeme ise, çocuklar kaybettiklerinde cesaretlerini kırmayacaklardır. Fakat eğer ebeveynler, koçlar ve taraftarlar yapıcı bir şekilde kaybetmeye bakmayı öğrenirlerse, o zaman çocuklar katıldıkları yarışmalardan çok daha fazla şey öğrenirler.

Stanford psikoloğu ve Mindset: Yeni Başarı Psikolojisi yazarı Carol Dweck’e göre, rekabetin sabit zihniyet yerine büyüme zihniyetini teşvik etmesi önemlidir.

Örneğin, çocuklar matematikte kötü olmak gibi sahip oldukları niteliklerin değiştirilemediğine inandıklarında, sabit bir zihniyetleri vardır. Sonuç olarak, çocuklar bu zihniyete sahip olduklarında, değişimin mümkün olmadığına, basketbol yeteneği, zeka, sanatsal yetenek vb. Gibi kendilerine verilen şeylerle takılıp kalmış olduklarına ve aniden futbol becerilerini değiştiremeyeceklerine ya da geliştiremeyeceklerine inanıyorlar. müzikal yetenek veya matematik için bir eğilim.

Dahası, Dweck’e göre, sabit bir zihniyete sahip çocuklar genellikle kendilerini tekrar tekrar kanıtlama gereksinimini hissederler ve sıklıkla kendilerini ya hep ya hiç ya da böyle bir şekilde değerlendirirler.

Bu arada, sabit bir zihniyetin karşıtı büyüme zihniyetidir. Büyüme zihniyetine sahip çocuklar mevcut becerilerini ve yeteneklerini tanırlar, ancak zaman ve çaba ile yeni beceriler değiştirebileceklerine, geliştirebileceklerine veya ekleyebileceklerine inanırlar. Sonuç olarak, çocuklar bir büyüme zihniyetine sahip olduklarında, rekabetin iyi bir şekilde yapılmadığı takdirde dünyanın sonu olmadığı anlayışına yaklaşma olasılıkları daha yüksektir. Öğrenebileceklerini ve gelişebileceklerini biliyorlar. Daha da önemlisi, denemek istiyorlar.

Çocuğunuzla rekabet hakkında nasıl konuşulur?

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun rekabet hakkında olumlu düşünmesine yardımcı olacak gücünüz vardır.

Yeni başlayanlar için, sağlıklı rekabet, çocukların rekabetin sadece kazanma ve kaybetmeyle ilgili olmadığını görmesine yardımcı olur. Çocuklarınızın, rekabetin gerçekten bir hedef belirleme ve bu hedefi gerçekleştirme ile ilgili olduğunu bildiğinden emin olun. Başka bir deyişle, kazanmaya odaklanmak yerine, bir basketbol maçında çektiği atış sayısı veya solo ve topluluk yarışması için pratik yapmak için yatırım yapmak istediği süre gibi kontrolleri üzerinde durun. Yarışma sonunda, genel sonuçtan daha az önemli olacak ve bunun yerine, ne yapmak istediğini yapıp yapamayacağı önemli olacak.

Ebeveynlerin, çocuklarını zorluklarla desteklemek için orada olmaları önemlidir. Ayrıca, sıkı çalıştıkları, en iyi çabalarını gösterdikleri ve deneyimden öğrendikleri sürece kaybetmenin uygun olduğu mesajını düzenli olarak güçlendirmeniz gerekir.

Aslında, bazı antrenörler çocukların en büyük yarışmacının kendileri olduğunu rekabette öğrenecekleri en büyük ders olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, çocukların sadece kendilerine ve yeteneklerine inanmayı öğrenmeleri değil, aynı zamanda kimliklerini kazanmaya veya kaybetmeye değil, her iki senaryoda da karakterlerine bağlı olduğunu keşfetmeleri gerekir.

İşte rekabetçi durumlardan en iyi şekilde yararlanmak için bazı stratejiler.

Farklı Hedef Türlerini Tanır

Açıkçası, birincil hedefin kazanacağı bazı rekabetçi durumlar var. Bazı durumlarda bu iyi olsa da, bir kaybeden de var. Kazanma, çocuğun odaklandığı tek hedefse, sağlıksız bir ortam yaratmak zorunludur.

Unutma, hiç kimse bir oyunun sonucunu kontrol edemez. Sonuç olarak, çocuklar için kişisel performansa dayalı bir hedef gibi kazanmanın yanı sıra başka hedeflere sahip olmak daha iyidir. Belki hala oyunu kaybedeceklerdir, ancak yetenek seviyelerinin bir şekilde arttığını göreceklerdir.

Sonuçtan Çok Kişisel Özelliklerini Tanıtın

Bir spor oynuyor, bir dans yarışmasına katılıyor veya bilim olimpiyatına katılıyor olsun, bir çocuğun hayatında başkalarıyla rekabet etmesi gereken zamanlar olacaktır. Bu gibi durumlarda, kazanmaya odaklanın ve çabaları gibi kontrol edebildikleri şeylere odaklanın. Sonra, sonuçtan bağımsız olarak, çocuklarınızın ne yaptığını görmelerine yardımcı olun.

Örneğin, son derece odaklanmışlar mıydı? Çok fazla cesur davranış sergilediler mi? Zamanlarını iyi idare ettiler mi? Çocukların başarının kazanma ile ilgili olmadığını görmesi önemlidir. Ardından, gelecekte, seçtikleri üniversiteye giremediklerinde veya istedikleri işi almadıklarında, geri adım atıp ne yaptıkları ve ne geliştirmeye çalışacakları hakkında düşünebilecekler. .

Başarısızlığın başarının bir parçası olduğunu unutmayın.

İlk başta göründüğü kadar tuhaf olduğu gibi, bir çocuğun başarısız olmasına izin vermek rekabetin en önemli yönlerinden biridir.

Bir çocuğun başarısız olmasına izin verildiğinde, ondan iyileşebileceklerini, ondan öğrenebileceklerini ve ondan devam edebileceklerini keşfederler. Bir yarışmayı kaybetmek veya kaybetmek, onları tanımlamak zorunda değildir.

Ne yazık ki, bugün, birçok çocuk başarısızlıktan korkuyor. Belki başkaları onları zorlayacak veya onlarla dalga geçeceklerinden korkuyorlar veya belki de ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorlar. Sebep ne olursa olsun, korku, çocukların zor olan şeyleri denemelerini engelleyebilir. Bu olduğunda, başarı fırsatlarının yanı sıra büyüme fırsatlarını da azaltabilir.

Ebeveynlerin yapabileceği tek şey başarısızlık deneyimlerini ve onlardan öğrendiklerini paylaşmaktır. Amaç, çocuklara koleje girmeden önce başarısızlık yaşama şansı vermek. Bu sayede zorluklarla veya başarısızlıkla karşı karşıya kaldıklarında, basitçe bunu bir yaşam biçimi olarak görecekler ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilecekler.

Onayınızı Serbest Bırakın

Ebeveynleri, çocuklarının standartlarına uymadığı veya bir yarışma kazandığı zaman, pek çok kez anne-baba sevgisini ve onayını alır. Bu olduğunda, çocuğun içinde paniğe kapılabilir, çünkü kendilerini sevilmiş veya güvende hissetmezler. Dahası, yeterli olmadıklarına veya bir şekilde eksik olmadıklarına ve kazanmazlarsa ebeveynin size asla değer vermeyeceğine inanmaya başlarlar.

Çoğu zaman değil, bu olduğunda çocuklar anneleri ve babamı mutlu etmeye çalışırken kuyruklarını kullanmaya başlarlar. Ancak, ebeveynleri etkilemeye çalışmak, en ufak sağlıklı bir durum değil, tehlikeli bir seyirdir. Bunun yerine, ebeveynlerin özgürce ve koşulsuz olarak sevgi ve onay vermeleri gerekir. Çocuklar, kaybedildiklerinde bile, koşulsuz olarak kendilerini sevmiş gibi hissetmelidirler.

Rekabet Çocuğunuzu Stres Ederse Ne Yapmalı?

Bazen çocuklar, rekabete o kadar dirençli olurlar ki, herhangi bir rekabet faaliyetine katılmayı reddedebilirler. Ayrıca bir hastalığa neden olabilir veya kaygı belirtileri gösterebilirler.

Çocukların büyük bir yarışma öncesinde biraz endişeli hissetmeleri normal olsa da, hayatlarının diğer alanlarını etkilediği için endişelenmemeliler.

Büyük bir oyun, standart bir test, grup yarışması veya devlet heceleme yarışması olsun, eğer rekabet korkusu çocuğunuzu etkiliyorsa, yüzeyin altında ne olduğunu görmek için daha derine inmek isteyebilirsiniz. Oyunda endişe veya depresyon olabilir. Veya, bu sadece sağlıksız bir rekabet görüşü olabilir.

Genel olarak, çoğu insan endişeli bir çocuğun bir aktiviteyi bırakmasına izin vermeyi reddetmektedir. Çok geçmeden, çocuk üzüntüyü yönetmeyi asla öğrenmezse bırakma bir yaşam tarzı haline gelecektir.

Çocuğunuzun anksiyete çirkin kafasını yakaladığında bırakmasına izin vermek yerine, çocuğun birlikte kalmasına yardımcı olmak için sakinleştirici teknikleri kullanmayı deneyin. Destek ve güvence sağlamak da önemlidir. Her stresli rekabet etkinliğinde çocuk, gelecekte rekabet edebilecek durumlar için sahip olacağı daha fazla zihinsel güç ve dayanıklılık kazanır. Endişe ve rekabetin sağladığı zorluklarla sebat etmek, gerçek büyümenin gerçekleştiği yerdir.

Verywell’den Bir Kelime

Rekabette nerede durduğunuza bakılmaksızın, birçok farklı rekabet türü olduğunu unutmayın. Ve bazıları kesinlikle diğerlerinden daha olumlu.

Çocuklarınıza sağlıklı bir şekilde nasıl rekabet edebileceklerini öğretmek için ekip çalışmasını teşvik ederken ulaşılabilir hedefleri olan aktiviteleri araştırın. Ve elbette, çocuklarınız için eğlenceli bir şey arayın ve onları meşgul etmeye devam edin.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir