1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Nukal Yarı Saydamlık Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nukal Yarı Saydamlık Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0

Hamilelik sırasında doğum öncesi testler için çeşitli seçeneklere sahipsiniz – bazıları tarama testleri ve bazıları tanı testleridir. Fark ne? Prenatal tarama testleri size fetusun herhangi bir anomalisi olma ihtimalini (düzensizlikler) gösterirken, prenatal tanı testleri fetusun gerçekten belirli bir durumu olup olmadığını söyleyebilir.

Her trimesterde, bir ense saydamlık taraması dahil olmak üzere çeşitli testler yapılır. Bir ense saydamlık tarama testi tipik olarak birinci trimesterde 11. ve 13. haftalar arasında yapılır.

Bazı insanlar doğum öncesi tarama testlerine girmeyi tercih ederken, diğerleri yaptırmaz. Bu kişisel bir karardır ve her testin ne yaptığı ve karar vermenize nasıl uygun olabileceği hakkında bilgi toplandıktan sonra yapılması gereken bir karardır. Testten emin değilseniz, eşinizle, bakım sağlayıcınızla veya genetik bir danışmanla konuşun.

Makalede Neler Var?

genel bakış

Bir ense saydamlığı (NT) testi, fetüsün ense kıvrım kalınlığını ölçmek için abdominal ultrason kullanır. Ense kıvrımları fetüsün boynunun arkasındadır ve enstanat kıvrımlarının kalınlığını ölçmek – kıvrımların içinde ne kadar sıvı bulunduğunun bir göstergesidir – Down sendromu da dahil olmak üzere fetüsün olası sorunları hakkında bilgi sağlayabilir.

Down sendromunda ve diğer genetik bozukluklarda, normalden daha fazla sıvı vardır ve bu nedenle bu kıvrımların kalınlığı artar. Testte önemli bir hata payı vardır, bu nedenle bir kan testi de yapılabilir. Anneden kan alınır ve bebeğiniz hakkında daha fazla bilgi sağlamak için iki sonuç birleştirilir. Daha fazla test daha kesin sonuçlar verebilir.

Bunun bir tarama testi olduğunu hatırlamak önemlidir; eğer anormal bir sonuç alırsanız, bu mutlaka bebeğinizde mevcut herhangi bir bozukluğu göstermez.

süreç

Ense yarı saydamlık testi, özünde bir karın ultrasonudur. Mesanenin dolu olduğundan emin olmanız istenecektir, çünkü bu iyi bir resim elde etmenize yardımcı olacaktır. (Randevudan önce mesanenizi boşaltmayın.) Dönüştürücüye, bir çubuk benzeri bir alete, ses dalgalarının uterustan iletilmesinde ve ayrıca onları almasında yardımcı olmak için karnınıza bir jel uygulanacaktır.

Test sırasında bir miktar baskı yaşayabilir veya teknisyenin karnınıza tam mesane ile bastırırken rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak test hiç acı vermez ve sizin veya bebeğiniz için risk oluşturmaz. İnvaziv olmayan bir testtir ve doğrudan doğum uzmanınız veya ebe ofisinde yapılabilir.

Sonuçlar

Ense saydamlık ölçümleri gebelik yaşıyla birlikte artar, bu nedenle ölçümler aynı yaştaki diğer bebeklerle karşılaştırılır. Ölçüm normal sınırlar içindeyse, herhangi bir genetik hastalığın mevcut olması muhtemel değildir. NT için normal ölçümler:

  • On bir hafta (fetüsün boyu 2 milimetredir)
  • On üç hafta, altı gün (fetüsün boyutu 2.8 milimetreye kadardır)

Tipik olandan daha fazla sıvı varsa, Down sendromu, çeşitli trizomi, Turner sendromu veya konjenital kalp hastalığı gibi bazı bozuklukların riski daha yüksektir.

NT bir tarama testi olduğundan, doğum uzmanınız kesin bir anomali olup olmadığını tespit etmek için amniyosentez veya diğer testler gibi bir teşhis testi önerebilir.

NT testindeki normal bir sonucun, bebeğinizin herhangi bir kromozomal anormallik veya başka herhangi bir sorunu olmadığını garanti etmediğini ve NT testindeki anormal bir sonucun kesin olarak bebeğinizin herhangi bir anormalliği anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Tarama testleri, size sadece bir sorunun bulunma olasılığı hakkında bilgi verir. Teşhis testleri bebeğiniz hakkında size daha doğru bilgi sağlayabilir.

Sonuçlarınızın ne anlama geldiği hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Anormallerse, bunun ne anlama geldiğini ve daha kesin bir tanı almak için ne tür testler yapılabileceğini sorun. NT ekranlarının ne olduğu, bunların her birinin ne anlama geldiği, seçeneklerin neler olduğu ve hangi tanı testlerinin mevcut olduğu konusunda çeşitli teşhisler konusunda size tavsiyelerde bulunabilecek bir genetik danışman aramak isteyebilirsiniz.

Sağlayıcınız ve genetik danışman, sizinle birlikte her bir tanı testinin risklerini ve faydalarını ve hangisinin sizin için en iyi olabileceğini tartışabilir.

 

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir