1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Boksörler veya Külotlar: Külotlar Düşük Sperm Sayılır mı?

Boksörler veya Külotlar: Külotlar Düşük Sperm Sayılır mı?
0

Sıkı-beyazlar sperm sayınızı etkileyebilir mi? Erkek iç çamaşırlarının doğurganlığı etkileyip etkilemeyeceği, araştırmacıların 1990’lardan beri okudukları bir sorudur. İç çamaşırınızın doğurganlığınıza zarar verebileceği fikri doğurganlık efsanesi ya da eski eşlerin masalına benziyor. Şaşırtıcı bir şekilde, yine de, bu meşru bir endişedir.

İşte hızlı bir cevap: Evet, daha sıkı iç çamaşırı sperm sayısını azaltabilir. Bununla birlikte, infertiliteye neden olacak kadar sperm sağlığını azaltmak olası değildir. Sağlıklı fertil erkeklerde, kısaltılmış sperm sayıları azalsa bile, hayati sperm sağlığı ölçümleri normal aralıktaydı.

Zayıf doğurganlığa sahip erkekler için veya normal sperm sayısının sınırındaki erkekler için, külotlardan boksörlere geçmek faydalı olabilir, ancak bunun ne kadar yararlı olabileceği bilinmemektedir.

Makalede Neler Var?

Neden Sıkı İç Çamaşırı Sperm Sağlığına Zarar Verebilir?

Erkeklerde dar iç çamaşırı ile ilgili endişe tüm ısı ile ilgilidir.

Sperm hücreleri, sıcaklıktaki artışlara karşı hassastır. Aslında, ısıya karşı çok hassastırlar, kendi vücut ısınız bir problemdir. Testislerin neden vücudun dışında oturduğunu hiç merak ettiniz mi? Testislerin türlerin üremesi için ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak, hassas bir konumda olmaları evrimsel bir bakış açısından riskli görünmektedir.

Testisler, sperm hücrelerini bir ısı kaynağından (kendi çekirdek sıcaklığınızdan) daha uzak tutmak için skrotum tarafından gevşek bir şekilde tutulur.

Ortalama skrotal sıcaklık, vücut sıcaklığınızdan daha düşük 2.5 ila 3 derece Santigrat derecedir. Ortalama insan vücudu sıcaklığı (hasta olmadığı zaman) 37 derece santigrat iken, sperm üretimi 34 civarında en idealdir.

Araştırmalar, oda sıcaklığındaki değişikliklerin bile sperm hareketini etkileyebileceğini buldu. Ayrıca, ateşi yüksek olan hastalıkların, erkeklerde sperm sağlığına zarar verebileceğini de biliyoruz.

İç çamaşırın bununla ne alakası var? Skrotum kasıtlı olarak testisleri vücuttan uzak ve gevşek tuttuğundan, testislerin vücuda çok daha yakın tutulması durumunda ne olacağını merak etmek mantıklıdır – bir erkek sıkı bir iç çamaşırı giydiğinde ne olur.

Araştırma Ne Diyor?

Erkeklerin iç çamaşırı seçimlerinin sperm sayısını ve sağlığı etkileyip etkilemediğine dair bir dizi çalışma yapılmıştır.

Bir çalışmada 656 erkek çift doğurganlık kliniğinde yardım isteyen çiftler vardı. Araştırmacılar erkeklerden ne tür iç çamaşır giydiklerini paylaşmalarını ister. Semenleri ve ayrıca FSH kan seviyeleri de değerlendirildi. Erkeklerde FSH, sperm üretimini tetikleyen bir hormondur.

Araştırma, öncelikle boksör giydiğini bildiren erkeklerin, öncelikle boksör giymediklerini söyleyen erkeklerden% 25 daha fazla sperm konsantrasyonuna sahip olduğunu buldu.

Sperm konsantrasyonu, belirli bir seminal sıvı ölçümünde bulunan sperm hücrelerinin miktarıdır.

Araştırmacılar ayrıca, düşük sperm sayısı ve konsantrasyonu olan erkeklerde FSH düzeylerinin daha yüksek olduğunu buldular. Bunun nedeni, vücudun sperm üretimini artırmak amacıyla, FSH seviyelerini yükselterek düşük sperm sayılarına tepki göstermesi olabilir.

Bu çalışma, ilginç ve önemli olsa da, çoğu çiftin bunun ne olduğunu bilmek istediği soruyu hala cevaplamıyor – iç çamaşırınız doğurganlık sorunlarına neden olacak kadar doğurganlığı azaltabilir mi?

Ayrı bir çalışma 501 hamile kalmaya çalışan çiftler. Yukarıda açıklanan çalışmanın aksine, bu çiftler zaten doğurganlık problemleri yaşamadılar. Daha yeni hamile kalmaya çalışıyorlardı. Araştırmacılar, iç çamaşırı seçiminin (boksörler, külotlar ve boksör külotlarını karşılaştırarak) etkisinin bir çiftin hamile kalması ve infertilite yaşama ihtimali üzerine sahip olabileceği etkilerine bakıyor. Bu çalışma aynı zamanda değişen iç çamaşırı seçiminin semen sağlığı üzerinde olumlu bir etkisinin olup olmadığına da baktı.

Çalışma, iç çamaşırı seçimine bağlı olarak semen sağlığında anlamlı bir farklılık bulamadı ve iç çamaşırı seçimi çiftlerin hamile kalmasının ne kadar sürdüğünü veya çiftlerin kısırlık yaşadıklarını etkilemedi.

Genel nüfusa bakarken (henüz doğurganlık kliniğinde çiftler görülmüyor), erkek iç çamaşırı seçimleri çiftlerin hamile kalmaları için daha uzun süre almadı.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bazı çalışmalar, iç çamaşırı seçiminin sperm sağlığını etkileyebileceğini bulsa da, tüm çalışmaların bir etkisi olmadı. Eğer özetler sperm sağlığını olumsuz yönde etkilerse, bu durum zaten doğurganlık sorunu yaşayan erkeklerde daha belirgin olabilir.

Bilinen bir doğurganlık probleminiz yoksa, muhtemelen hangi iç çamaşırını seçtiğiniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, zaten doğurganlık mücadeleleriniz varsa, boksörlere geçmek – veya en azından boksörlere geçmek veya geceleri iç çamaşırları giymek- denmeye değer olabilir.

Bununla birlikte, iç çamaşırını değiştirmek, doğurganlık problemini çözmez. Eğer külotlarınızı seviyorsanız, giymeye devam ettiğiniz için kendinizi suçlu hissetmeyin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir