1. Anasayfa
  2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Hızlı Hamile Nasıl Gidilir?


0

Hızlı hamile kalmak için yapabileceğiniz şeyler var mı? Kesinlikle mümkün.

İnsanların çabuk gebe kalmak istemek için çeşitli nedenleri vardır. Belki de çocuklarınızı belli bir kaç yıl ara vermek istersiniz. Belki biyolojik saatinizi atmaya çalışıyorsunuzdur. Hamile kalmak isteyebilirsiniz, çünkü eşiniz ordudadır ve konuşlandırmadan önce gebe kalmak isteyebilirsiniz. Veya, sadece ebeveyn olmak için istekli olabilirsiniz.

Bebek yapma cinsiyetini optimize eden çiftlerin yüzde altmış sekizi üç ayda gebe kalmıştır. Bir yıl sonra, yüzde 92’si hamileydi.

Ancak, bu ipuçlarının herkes için işe yaramayacağının fark edilmesi önemlidir. Ne yazık ki, hamilelik tam olarak planlanabilecek bir şey değildir. İstediğin kadar çabuk hamile kalamazsan, kendini suçlama. Her 10 çiftten birinin kısırlık yaşayacağını unutmayın. İyi haber şu ki orada yardım var.

Makalede Neler Var?

Doğum Kontrolünüzü Durdurun

Açıkçası, hamile kalmak istiyorsanız, doğum kontrolünü kullanmayı bırakmanız gerekir. Bilmediğiniz şey, doğurganlığınızın geri dönmesi için zamana ihtiyacınız olabileceğidir. Ne tür bir doğum kontrolü kullandığına bağlı.

Çoğu doğum kontrol formunda, doğurganlığınız, kullanmayı bıraktıktan sonraki döneme geri dönecektir. Döngünüz kendini düzenlerken birkaç engebeli ay olabilir, ancak ilk resmi doğum ayınızı hamile bırakmak da mümkündür.

Ancak, her zaman basit ve hızlı bir işlem değildir. İmplant veya RİA’nız varsa, alınması için bir doktor randevusu almanız gerekir. Bu zaman alır. Hormonal RİA çıkarılmasından sonra döngülerinizin düzenlenmesi de birkaç ay sürebilir. (Sadece bakırın RİA’larında doğurganlığınız çabucak geri dönmelidir.) Doğum kontrol vuruşundaysanız doğurganlığınızın geri dönmesi birkaç ay sürebilir.

Doktorunuzla konuşun, böylece hamile kalmaya çalışırken başlayabileceğiniz gerçekçi beklentiler vardır.

Seks Çok Var

Tüm ay boyunca sık sık seks yapmak, bebek yapımı için iyidir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği Uygulama Komitesinin araştırmasına ve görüşüne göre, diğer her gün veya iki günde bir iyi bir miktardır.

Döngünüzün her günü seks yapmayı hedefleyebilirsiniz, ancak çoğu insan için bu tükenmeye neden olur ve bu gerçekten gerekli değildir. Haftada en az üç ila dört kez seks yapmak, başarıya ulaşma şansınızı arttırır, çünkü en verimli günlerde seks yapmayı arttırır. Sadece yumurtlamayı hedefliyorsanız ve bir hata yaparsanız, o ayı kaybedebilirsiniz.

Her iki günde bir veya iki günde bir seks yapıyorsanız, en verimli zamanlarınızda en az bir kez, iki kez olmasanız bile seks yapmanız olasıdır.

Sık seks, sperm sağlığını da iyileştirir. Daha sağlıklı yüzücüler gebe kalma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

Bebeğinizin Seks Yapmasını Sağlayın

Gebe kalmayı iyileştirirseniz, daha hızlı hamile kalabilirsiniz.

Farkında olması gereken önemli bir husus, Astroglide ve KY Jelly gibi normal kişisel yağlama maddelerinin spermlere zarar vermesidir. Gebe kalmak için en iyi yağlayıcı kendi servikal sıvınızdır. Ancak bu sizin için bir sorunsa, mineral yağ, kanola yağı veya Pre-Seed ve ConceivEase gibi hidroksietilselüloz bazlı yağlayıcılar gibi sperm dostu seçenekler mevcuttur.

Cinsel pozisyonun veya seksten sonra yatmanın hamile kalmanıza yardımcı olacağı tartışmalıdır. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nden gelen komite görüşü etkisinin olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, IUI tedavisi üzerine yapılan araştırmalar tohumlamadan sonra yatmanın hamilelik oranlarını arttırdığını buldu. Daha hızlı gebe kalmaya çalışıyorsanız, en azından birkaç dakika seks sonrası sırtüstü yatmayı denemek isteyebilirsiniz. Öte yandan, eğer misyonerlik pozisyonu sizin için büyük bir kapanışsa, belki daha yaratıcı pozisyonlar yardımcı olabilir.

Araştırmalar cinsel uyarılmanın ne kadar spermin boşalmasında rol oynadığını buldu. Kadın orgazmı da hamile kalmaya yardımcı olabilir. Tutkulu seks yapmak, daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olabilir. Bu, bir orgazm olması hakkında stres etmeyin dedi. Bu gerekli değil!

Bir Yumurtlama Tahmini Kiti veya Yumurtlama Monitörü kullanın

En verimli günleriniz yumurtlamadan önceki iki gündür. Bunların hangi günlerde vücut baz sıcaklığınızı belirleme, verimli servikal mukusun kontrol edilmesi, servikal değişikliklerin izlenmesi ve tükürük eğreltme mikroskobu kullanılması gibi birkaç yöntemle olduğunu görebilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerle ilgili sorun, dik bir öğrenme eğrisine sahip olmalarıdır. BBT çizelgeleri için sabahları nasıl ayarlayacağınızı bulmak ve çizelgenizi yorumlamak bir konudur. Yumurtlama tahmin kitlerini veya yumurtlama monitörlerini kullanarak daha kolay bir zamana sahip olabilirsiniz.

Yumurtlama testleri hamilelik testleri gibi çalışır. Sonuç almak için bir çubuk veya kağıda işersiniz. Yorumlamak hamilelik testlerinden biraz daha zordur, bu yüzden talimatları dikkatlice okuyunuz.

Yumurtlama monitörleri, yumurtlama testlerinden öğrenme eğrisinin çoğunu alır. Dijital cihaz size en verimli olduğunuzu gösterir. Yine de daha pahalıdır, bu yüzden çizelgeyi yumurtlama tahmin kitleri ile birleştirmek isteyebilirsiniz.

Doğurganlık Sağlığınızı Optimize Edin

Kısa vadede, bir kadının hamile kalma şansını arttırmak için yapabileceği (yapamayan) yapabileceği (çoğu muhtemelen açık) oldukça az şey vardır.

Yap

  • Yeterli uyku almak. Tek uyku ve uyanıklık döngüleri kısırlığa yol açması muhtemel olmayan ancak çabuk gebe kalmayı zorlaştıracak adet döngüsünü atabilir.

  • Dengeli bir diyet yiyin ve bol miktarda su için. Gebe kalmaya çalışırken kanama diyetlerinden veya diğer aşırı yeme planlarından kaçının.

  • Kafeinli içecekleri kesin. Doğurganlığı etkileyip etkilememeleri tartışmalıdır, ancak hızlı bir şekilde hamile kalmak istediğiniz için genel sağlığınızı en iyi duruma getirmek için ne yapabilirsiniz.

Yapma

  • Çok stresli ol. Stresin kısırlığa yol açıp açmadığı hala belli değil. Bununla birlikte, akut stres bir kadının döngüsünü mahvedebilir. Bir veya iki ay içinde hamile kalmaya çalışanlar için, sadece bir kapalı döngü bu planlara ciddi bir engel oluşturabilir.

  • Hıyar. Bunu yaptığınızda, vajina’nın doğal pH dengesini bozar, servikal mukusu temizler (spermin hareket etmesini sağlar) ve iyi bakterileri kısmen ortadan kaldırırsınız. Ayrıca vajinal enfeksiyon ve tahriş riskini artırarak hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Erkekler için, aile mücevherlerini sıcaktan uzak tutun. Jakuziler, doğrudan kucağa yerleştirilmiş dizüstü bilgisayarlar, koltuk ısıtıcıları ve bacakların birbirine çok yakın oturması skrotal sıcaklıkları artırabilir. Bu, sperm sayısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ve nihayet, en çok tekrarlanan sağlık önerileri – sigarayı bırakmak ve alkollü içecekleri azaltmak. Bu erkekler ve kadınlar içindir. Bu sadece sağlığınızı iyileştirmekle kalmayacak aynı zamanda daha sağlıklı bir hamilelik ve çocuğunuz olmanıza yardımcı olacaktır.

Doğurganlığınızı ve genel sağlığı daha fazla çaba ve zaman alan geliştirmek için yapabileceğiniz başka şeyler var. Kadınlar, sadece biraz fazla kilolu doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir gebe kalmaya çalışmadan önce sağlıklı bir kilo almaya çalışmalısınız. Obezite ayrıca erkek fertilitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Tüm kadınların hamile kalmadan önce yapması gereken tek şey, yeterince folik asit aldıklarından emin olmaktır. Bu sağlıklı hamilelik için çok önemlidir. Aynı zamanda doğurganlığı da etkileyebilir.

Hamilelik Testlerinde Kolaylaşın

Hamilelik testi yapmak ne kadar çabuk gebe kaldığınızı değiştirmez ancak zaman algınızı etkileyebilir. Özellikle birden fazla erken test yaptırırsanız, “çubukta işemek” sık sık gün ve haftaları çok daha uzun hissettirebilir.

Bunun yerine, yalnızca süreniz en az bir gün geciktiğinde hamilelik testi yaptırmayı taahhüt edin. Başka bir deyişle, belirli bir haftanın Salı veya Çarşamba günü döneminizi bekliyorsanız, sınava Perşembe gününe kadar devam etmeyin. Daha da iyisi, cumaya kadar bekle. Hamile olup olmadığınızı görmek için beklemek kolay değildir, ancak erken bir teste girdiğinizde, yine de yanlış bir negatif alma olasılığınızın olduğunu hatırlatın. (Başka bir deyişle, gebe kalsanız bile, test başarınızı göstermeyebilir.)

İhtiyacınız Varsa Tıbbi Yardım Alın

Altı ay içinde (35 yaşın üzerindeyseniz) veya bir yıl içinde (35 yaşın altındaysanız) gebe kalmazsanız doktorunuza görünün.

Yardım almak, pes ettiğiniz anlamına gelmez; sadece gebe kalmamanızın bir nedeni olup olmadığını ve bunu çözmek için gerekli adımları atıp atmayacağınızı bulmak için yeterince cesur olduğunuz anlamına gelir.

Bazı kısırlık nedenleri zamanla daha da kötüleşir. İhtiyacınız olduğunda yardım almak, tedavi yardımı ile daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir