1. Anasayfa
 2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Doğurganlığa Genel Bir Bakış

Doğurganlığa Genel Bir Bakış
0

Doğurganlık, çocuğu gebe bırakmak için doğal kapasite olarak tanımlanır. Ancak doğurganlık herkese kolay gelmiyor; çiftlerin yaklaşık yüzde 11’i kısırlıkla karşı karşıya kalacak – bir yıl korunmasız cinsel ilişkiden sonra doğal olarak gebe kalmama.

Doğurganlığınızı artırmak, hızlıca anlama olasılığınızı artırmak ve kısırlık riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar iyi. Doğurganlık sadece kadın sağlığı meselesi değildir. Hem erkekler hem de kadınlar doğurganlıklarını artırmak için adımlar atabilir ve hem erkekler hem de kadınlar kısırlığı yaşayabilir.

Kısırlıkla yüzleşiyorsanız, umut için bir nedeniniz var. Çiftlerin büyük çoğunluğu doğurganlık tedavileri, cerrahi veya yaşam tarzı değişiklikleri yardımıyla hamile kalabilecek.

Yardımla bile gebe olmayanlar için, aile kurmak veya hayatınıza devam etmek için alternatif seçenekler var.

Doğurganlığın Temelleri: Hamile Olmak İçin Ne Gerekli?

İşte bir çiftin doğal olarak gebe kalması için neler olması gerektiğine dair çok kısa bir genel bakış.

 1. Bir kadının üreme sistemi, yumurtlamaya neden olacak hormonlar kaskadını üretmelidir. Yumurtlama, bir yumurtalıkların birinden salındığı zamandır. Bu, bir kadının çocuk doğurma yıllarında ayda bir kez meydana gelir.
 2. Bir erkeğin üreme sistemi, testislerde sperm hücreleri üretiyor olmalıdır. Ergenlikten sonra günlük olarak yeni sperm hücreleri üretilir.
 3. Bir çift, yumurtlamadan önceki beş ila altı gün boyunca cinsel ilişkiye girmelidir (veya en azından sperm vajinal alana temas etmelidir).
 4. Boşalma sırasında vas deferens’teki sperm, prostat ve seminal veziküllerde oluşturulan sperma ile karıştırılır. (Erkek testisler sperm hücreleri oluşturur ve daha sonra bu sperm hücreleri vas deferens’te depolanır.) Bu sperm ve sıvı karışımı, bir dizi kas kasılması ile penisten dışarı çıkarılır.
 5. Cinsel ilişkiden sonra, semen (ideal olarak) servikal bölgede toplanır. Daha sonra, sperm hücrelerinin spermden ve kadının servikal mukusundan yüzmesi gerekir.
 6. Sperm daha sonra rahim içine açılan servikal açıklıktan yüzmek zorundadır. Rahimden, sperm şimdi fallop tüplerine yüzüyor.
 1. En güçlü ve en sağlıklı sperm (toplamın çok küçük bir yüzdesi), bir yumurta gelene kadar fallop tüplerinde oyalanır.
 2. Yumurtalıklardan birinden bir yumurta salındıktan sonra, yavaşça fallop tüplerine yönlendirilir.
 3. Fallop tüplerinde, bekleyen sperm hücrelerinden biri nihayetinde yumurtanın içine akar. Bu döllenme anı.
 4. Yumurtlamadan sonra, kadının üreme sistemi, endometriyum ya da uterus astarını oluşturan yeni bir hormon kokteyli salıyor.
 5. Döllenmiş yumurta (veya embriyo), bir dizi hücre bölünmesinden geçer.
 6. Bu olurken, embriyo fallop tüpünden uterusa doğru ilerlemeye devam eder.
 7. Embriyo uterusa ulaştığında, sonunda uterus astarına veya endometriyuma kendini implante eder. Bu döllenmeden yaklaşık dört ila 10 gün sonra ortaya çıkar.
 8. İmplantasyondan sonra, embriyo hem fetal hücreleri hem de plasental hücreleri oluşturur. Hormon insan koryonik gonadotropin (hCG) veya “hamilelik hormonu” üretilmeye başlanır.
 9. Yaklaşık bir hafta sonra veya yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra, bir hamilelik testi için pozitif bir sonuç verecek kadar dolaşımda hCG vardır.

  Makalede Neler Var?

  Çabuk Nasıl Hamile Olabilirsiniz?

  Sizin ve eşinizin doğurgan olduğunu varsayarsak, daha hızlı hamile kalmak için yapabileceğiniz şeyler var.

  Birincisi, seks yaptığınız zamanı optimize etmek . Verimli pencerenizde cinsel ilişkiye girmek istiyorsunuz.

  Verimli pencere beş ila sekiz gün sürer ve yumurtlamadan hemen önce oluşur. Yumurtlamanın adet döngüsünün 14. gününde gerçekleştiği yanılgısı vardır. Gerçek şu ki, yumurtlama günü kadından kadına değişir. Bazıları 10 gün kadar erken, bazıları ise 22 gün geçe kadar yumurtlayabilir.

  Yumurtlamadan bir veya iki gün önce seks yaparsanız en çok gebe kalabilirsiniz. Yumurtlamadan önceki günü gebe kalma ihtimaliniz yüzde 21 ile yüzde 34 arasında. Oranınız yüzde 8 ile yüzde 17 arasında olduğunda, yumurtlamadan önceki dört günle karşılaştırın.

  • 7 Yumurtlama Belirtileri ve Belirtileri

  Bu çok verimli zaman tespit etmek için birçok yöntem vardır. En iyi iki yöntem servikal mukusunuzu kontrol etmektir. yumurtlama belirleyicisi testleri kullanılarak (kolay sesler daha) ya da (ayrıca oldukça kolay, ancak test şeritleri satın almanız gerekecek.)

  Ayrıca yapabilirdin:

  • Vücudunuzun bazal sıcaklığını çizin
  • Servikal pozisyon değişikliklerini kontrol et
  • Vücudunuzun cinsel arzusuna uyun (Doğurgan moddayken libidonunuz daha yüksektir.)

  Verimliliğinizi cinsel ilişkide sık sık cinsel ilişkiye girerek, sperm dostu yağlayıcılar kullanarak ve duş almayı önleyerek (ne olursa olsun iyi bir uygulama) daha da iyileştirebilirsiniz.

  • Bebek Yapımı Cinsiyetiniz için Komple Rehberiniz

  Hamile olup olmadığını nasıl bilebilirsin?

  Gebe kalmaya çalışan kadınlar için her ay iki zaman dilimine ayrılır: yumurtlamadan önce, yumurta serbest bırakılmadan önce seks yapmaya çalıştığınızda ve yumurtlamadan sonra, hamilelik testi yaptırmayı beklerken.

  Yumurtlama ile beklenen süre arasındaki süre, iki haftalık bekleme olarak bilinir.

  Hamilelik testi almak için ideal zaman, sürenizden bir gün sonradır. Örneğin, döngüleriniz genellikle 30 gün uzunsa, 31. veya daha sonraki bir günde hamilelik testi almak isteyeceksiniz.

  • Hamilelik Testi Yapmanın En İyi Zamanı Ne Zaman?

  Süreniz dolmadan test yaptırmaktan kaçınmanız daha iyi olur. Testi erken yaparsanız, hamileyseniz bile olumlu bir sonuç almanız pek mümkün değildir. Ayrıca, stres seviyenizi artırabilir.

  • Erken Gebelik Testine Girmemek İçin 7 Neden

  Nasıl hissettiğinizi hamile olup olmadığını söyleyebilir misiniz?

  Hamilelik testi gününden önce gebe olup olmadığınızı anlamaya çalışmak için, muhtemelen erken gebelik belirtilerini çevrimiçi aramak için zaman harcadınız.

  Gerçek şu ki, nasıl hissettiğine göre hamile olup olmadığını söyleyemezsin. Bazen kadınlar, olmadıklarında hamile hissederler – ve bazen de hamile kalmazlar.

  • Olmadığımda Neden Hamile Hissediyorum?

  Doğurganlığınızı Doğal Olarak Artırmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

  Araştırmalar, bazı sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının doğurganlığın artmasına ya da en azından kısırlık riskinin azalmasına yol açabileceğini keşfetti. Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, gerçek kısırlığı etkileyebilir veya etkilemeyebilir ve doğurganlık tedavileri kadar etkili olduğu düşünülmemelidir. Hem yaşam tarzı değişikliği yapmayı hem de tıbbi bakım almayı düşünmelisiniz.

  Örneğin, eğer fallop tüpleriniz tıkanmışsa, diyetiniz doğal olarak gebe kalmanıza yardımcı olmaz. Diyet, doğurganlık tedavisi çalışma olasılığınızı artırabilir veya geliştirmeyebilir, ancak bunu kanıtlayacak bir araştırma bulunmamaktadır.

  Doğurganlığınızı artırabilecek bazı şeyler şunlardır:

  • Sağlıklı bir kiloda olduğunuzdan emin olun – çok ağır veya çok zayıf değil.
  • Antioksidan bakımından zengin sebze ve meyveler, zeytinyağı ve fındık gibi sağlıklı yağlar ve sağlıklı proteinler içeren sağlıklı bir diyet yapın.
  • Duygusal yemek yemekten veya abur cubur yemeklerinden kaçının.
  • Doğru saatlerde, gece yeterince uyumak. (Gece vardiyasında çalışan işçiler düşük ve kısırlık riski altında olabilirler.)
  • Egzersiz yapın, ama fazla egzersiz yapmayın.
  • Bir folik asit takviyesi alın.
  • Zihin-beden ve rahatlama tekniklerini uygulayın.

  Doğurganlığı nasıl artırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Doğurganlığınızı Artıracak 8 Kötü Alışkanlık
  • Erkeklerin Doğurganlıklarını Artırabilmelerinin 10 Yolu

  Doğurganlığınızla Ne Zaman İlgilenmeniz Gerekiyor?

  Aşağıdaki üç taneden herhangi biri sizin için geçerliyse, doğurganlığınız hakkında endişelenmelisiniz:

  • Hamile kalmadan bir yıldır korunmasız cinsel ilişki yaşadınız.
  • Endişe verici semptomlarınız veya kısırlık için herhangi bir risk faktörünüz var.
  • Art arda iki veya daha fazla hamilelik kaybınız oldu.

  Yukarıdakilerden herhangi birinin deneyimlerinizle ilgisi varsa, doktorunuza danışmalısınız.

  Ayrıca, eğer 35 yaşından büyükseniz altı aydan sonra hamile kalmazsanız doktorunuzu görmelisiniz. Bunun nedeni, doğurganlığınızın doğal olarak daha hızlı bir şekilde düşmesidir.

  Bir doğurganlık probleminin en yaygın belirtileri ve belirtileri şunlardır:

  • Düzensiz adet döngüsü
  • Alışılmadık derecede kötü adet kanaması
  • Olağandışı ağır dönemler veya anormal adet kanaması
  • Pelvik ağrı veya cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Cinsel işlev bozukluğu (erektil işlev bozukluğu veya düşük libido dahil)

  Bununla birlikte, her insan doğurganlık problemi belirtileri veya belirtileriyle karşılaşmaz. Aslında, bir çiftin yalnızca bir yıl boyunca başarısız bir şekilde hamile kalmaya çalıştıklarında doğurganlık sorunu yaşadıklarını keşfetmeleri sık rastlanan bir durumdur. Kısırlığın birçok nedeni “sessiz” ve belirgin semptomları yok.

  • Kısırlık Yapabileceğini Düşünürseniz Kendine Sormak İçin 10 Soru

  Doğurganlığınızı Ne Azaltabilir veya Zarar Verebilir?

  Üzerinde kontrol sahibi olduğunuz doğurganlığınızı azaltabilecek bazı şeyler var. Örneğin, sigara içmek erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı azaltır, bu yüzden bırakma önerilir (bunun için ve elbette diğer birçok nedenden dolayı).

  Doğurganlığın azalmasının diğer nedenleri kontrolünüz altında değildir. Örneğin, doğurganlık yaşla birlikte azalır. Çocukları daha küçük yaşta denemek ve sahip olmak mümkün olsa da, yaşa bağlı doğurganlık düşüşünü durduracak hiçbir şey yapamazsınız.

  İşte doğurganlığın azalmasının veya kısırlığın bazı nedenleri:

  • Yaş : Kadın doğurganlığı, bir kadının yirmili yaşlarının ortasına kadar doruklarına ulaşır ve 35 yaşından sonra, hızla düşmeye başlar. Erkek doğurganlığı da dramatik olmasa da yaşla birlikte azalır. Bazı erkekler 50 yaşından sonra hala doğurganken, menopozdan sonra kadınlar tamamen kısırdır.
  • Obezite : Obezite, önlenebilir kısırlığın önde gelen nedenlerinden biridir. Hafifçe fazla kilolu olmak bile kadının doğurganlığını azaltabilir. Obezite, kadınlarda yumurtlama sorunlarına neden olabilir ve erkeklerde sperm sağlığını azaltabilir.
  • Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları : Sigara içmek, aşırı içmek ve eğlence amaçlı ilaçlar doğurganlığı azaltabilir. Bu erkekler ve kadınlar için geçerlidir. Daha az çarpıcı biçimde, daha yaygın sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları (yeterince uyumamak veya sağlıksız bir diyet yemek gibi) doğurganlığınızı biraz azaltabilir.
  • Üreme sistemi enfeksiyonu : Hem erkek hem de kadınlar, üreme sistemi enfeksiyonundan sonra kısır hale gelebilir. Bu enfeksiyonların en sık nedeni cinsel yolla bulaşan hastalıklardır (CYBH). Kadınlarda bu, pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir. Erkekler ayrıca bir STD ile sözleşmeden sonra kısır hale gelebilir. Bununla birlikte, üreme sistemi enfeksiyonlarının tümü STD’lerden kaynaklanmamaktadır. Örneğin, bazı tıbbi prosedürler bir enfeksiyona neden olabilir.
  • Üreme sistemi tıkanıklıkları veya anormallikleri : Yumurtalıklar, fallop tüpleri veya uterus ile ilgili sorunlar kadınlar için doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Testis, vas deferens, prostat bezi veya seminal veziküllerle ilgili sorunlar erkek fertilitesinde sorunlara neden olabilir. Tıkanmalar veya anormallikler doğumdan (doğuştan anormallikler), bir yaralanma veya tıbbi prosedürlerin sonucundan veya bir hastalık veya enfeksiyondan sonra ortaya çıkabilir. En sık olarak, tıkanmalara yapışmalar (skar dokusu) neden olur.
  • Hormonal dengesizlikler veya üreme sisteminin hastalıkları : Hem erkek hem de kadınlarda hormonal dengesizlikler doğurganlığı azaltabilir veya hatta kısırlığa neden olabilir. Örneğin, endometriozis, polikistik over sendromu ve erken over yetmezliği (primer over yetersizliği olarak da bilinir) kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Düşük testosteron erkek kısırlığına neden olabilir.
  • Altta yatan hastalık veya bozukluk : Bir hastalık üreme sistemi ile doğrudan ilişkili olmasa bile, hala doğurganlığı etkileyebilir. Tedavi edilmeyen bazı bozukluklar ve hastalıklar erkeklerde veya kadınlarda kısırlığa yol açabilir. Örneğin, erkek veya kadın glüten yiyorsa çölyak hastalığı kısırlığa yol açabilir. Tedavi edilmeyen diyabet veya tiroid dengesizliği de kısırlığa neden olabilir.
  • İlaç yan etkileri : Bazı ilaçlar erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı azaltabilir. Örneğin, alerji ilaçları servikal sümüğü kurutabilir. Bazı antidepresanlar, erkekler için doğurganlık sorunlarına neden olabilir.
  • Kanser tedavisi : Yan etkilerden bahsetmek, kanser tedavisi doğurganlığı azaltabilir veya erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Kullanılan kanser tedavilerine bağlıdır. Kanser tedavisinden önce sperm, yumurta veya embriyoların dondurulması mümkün olabilir.
  • Açıklanamayan sebepler : Yaklaşık dört çiftten biri neden gebe kalmayacaklarını asla bulamaz. Bu açıklanamayan kısırlık olarak bilinir.

  Doğurganlık Testine Kimler Yardımcı Olabilir ve Neler Dahil Olur?

  Eğer bir kadınsanız ve doğurganlık probleminiz olabileceğinden endişe ediyorsanız, konuşmanız gereken ilk kişi jinekoloğunuzdur. Erkekler bir ürolog görmeli.

  İkinizin de test edilmesi çok önemlidir. Doktorunuzun eşiniz için bir semen analizi sipariş ettiğinden ve yalnızca doğurganlığınızı test etmediğinden emin olun. Erkek kısırlığı ya tek başına ya da kadın kısırlığı ile birlikte, bir çiftin neden en az yüzde 40’ının hamile kalamamasının nedenidir.

  Temel doğurganlık testi kan çalışmasını, erkeğin sperm analizini ve kadın için HSG’yi (fallop tüplerinin açık olup olmadığını gösteren özel bir röntgendir) içerir.

  Doğurganlık testi konusunda endişeli hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Testin yardım almanın ilk adımı olduğunu hatırlamaya çalışın.

  • Doğurganlık Testi Kaygısı ile Başa Çıkma

  Doğurganlık testinizin sonuçlarına bağlı olarak, doktorunuz size düşük teknolojili doğurganlık tedavileri (Clomid gibi) ile tedavi etmeye çalışabilir veya doktorunuz sizi doğrudan üreme endokrinolojistine sevk edebilir.

  Üreme endokrinologu, bir çeşit doğurganlık uzmanıdır. Genellikle bir doğurganlık kliniğinde, diğer doğurganlık teknisyenleri, doktorlar ve hemşireler ile birlikte çalışırlar. Bir doğurganlık kliniğine sevk edildikten sonra daha ileri testler yapılabilir.

  • Sizin İçin En İyi Doğurganlık Kliniği Nasıl Seçilir

  Doğurganlık Tedavisinde Hangi Seçenekleriniz Var?

  Doğurganlık tedavisi seçenekleriniz kısırlığınızın nedenine bağlı olacaktır.

  Bazı olasılıklar arasında …

  • Yaşam tarzı değişiklikleri
  • Kilo kaybı
  • Altta yatan tıbbi durumun tedavisi
  • Bir yan etki doğurganlığı azaltıyorsa ilacı değiştirmek; Doktorunuzla konuşmadan ilaç almayı asla değiştirmeyin veya durdurmayın.
  • cerrahlık
  • Clomid veya letrozol gibi oral fertilite ilaçları
  • Enjekte edilebilir fertilite ilaçları
  • Tohumlama, en yaygın intrauterin tohumlama (IUI)
  • İn vitro fertilizasyon (IVF)
  • Üçüncü taraf çoğaltılması (bir yumurta bağışçısı, embriyo bağışçısı, sperm bağışçısı veya vekil kullanarak)

  Çiftlerin yüzde seksen 90’ı ilaçla veya ameliyatla tedavi edilir. İnfertil çiftlerin çoğunluğu için IVF gerekli değildir.

  • 17 Doğurganlık Tedavi Seçenekleri

  Doğurganlık tedavisinin maliyeti değişir ve ayrıca sigorta kapsamınıza da bağlı olacaktır.

  Clomid tedavisi nispeten ucuz olsa da (en temel tedavi için döngü başına 10 ila 50 dolar arasında), enjekte edilebilir bir döngü birkaç bin dolara, IVF tedavisi ise ortalama olarak 15.000 dolara mal olabilir.

  • Doğurganlık Tedavisinde Daha Az Ödemenin (ve Nakit Almanın) 7 Yolu

  Doğurganlık tedavisi de stresli olabilir. Destek için uzanmanız ve kişisel bakım için zaman ayırmanız önemlidir.

  • Doğurganlık Tedavi Stresi ile Başa Çıkma

  Ya Doğurganlık Tedavisini İzlemek İstemiyorsanız?

  Herkes doğurganlık tedavileri yapmaya karar vermez. Ayrıca, bazı çiftler çeşitli nedenlerle tedaviye devam etmeyi bırakmaya karar verecektir.

  Doğurganlık tedavisinin yanı sıra seçenekler:

  • Doğal olarak kendi başınıza denemeye devam etmek
  • Bakıcı ebeveynlik düşünün
  • Evlat edinmek
  • Çocuksuz bir hayat yaşamak

  Kendi biyolojik çocuğunuza sahip olmamak, bir çocuğun hayatına dahil olamayacağınız anlamına gelmez. Çocukların etrafında olmak, kısırlığın ilk günlerinde acı verici olabilirken, zaman içinde bazı erkekler ve kadınlar, çocuklarla ilişkinin iyileştirici bir deneyim olduğunu düşünüyor.

  • Çocukları Ebeveynliğin Yanında Yaşamınızın Bir Parçası Yapmanın Yolları

  Doğurganlık Mücadelelerinin Stresi İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

  Beklediğiniz kadar çabuk hamile kalmazsanız, stres yaşamanız normaldir. Araştırmalar, kısırlığa sahip kadınların, kanser, HIV ve kronik ağrı ile aynı seviyelerde psikolojik stres yaşadıklarını buldu.

  Kısırlıkla başa çıkmak kolay değil. Kendine iyi bakmayı unutma. Yoga ve akupunktur gibi zihin-vücut terapileri, eğitimli bir danışmanı görebildiği gibi doğurganlık stresini azaltabilir.

  Ayrıca, düşünmeye çalışan dostları (nereden geldiğini anlayacaklar) ve “bereketli Myrtle” arkadaşlarınızdan destek aldığınızdan emin olun.

  Verywell’den Bir Kelime

  Ne yaparsanız yapın, lütfen doğurganlık problemlerinizi sır olarak saklamayın. Utanmak için hiçbir sebep yok ve sadece kısırlık ile uğraşmanıza gerek yok. İnsanlar yardım etmek istiyor. Bırak onları.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir