1. Anasayfa
  2. Haftaları ve Trimesters

Birinci ve İkinci Gebelik Arasındaki Farklar

Birinci ve İkinci Gebelik Arasındaki Farklar
0

İkinci bir hamileliğin farklılıkları vardır. Emekli olmana rağmen, hem fiziksel hem de zihinsel sürprizlerle karşı karşıya kalacaksın. Söylememek gerekirse, diğer çocuklarınızı yeni bebek için hazırlamaya yardımcı olmanız gerekir.

Makalede Neler Var?

Fiziksel Farklılıklar

Fiziksel olarak, ilk hamileliğinizden bir ay önce çekiştirme, çekme ve genişleme hissi yaşadığınızı göreceksiniz. Bunun nedeni uterusun daha az gerilmiş olması, daha önce gerilmiş olması ve aynı zamanda ne hissettiğinizi daha iyi bilmenizdir. Bu düşüşe benziyor olsa da, yaklaşık bir ay önce de bebeğinizden fetal hareketleri tanımak gibi ek faydalar da var.

Doğum öncesi bakımınız, ilk hamileliğinizde aldığınız tedaviye benzer olacaktır. Her hamilelik benzersizdir ve aynı düzeyde bakım gerektirir. Bu, önceki hamileliğinizle aynı sıklıkta doğum öncesi kontrollerinize gitmeniz gerektiği anlamına gelir. İlk hamileliğinizde yaptığınız temel gösterimler aynı olacaktır. Gerçi bazen, ilk hamilelikte meydana gelen olaylar nedeniyle ikinci bir hamilelikte izlemenin artması gerekebilir. Bir örnek, ilk hamilelikte gebelik diyabetini geliştirdiyseniz, ikinci hamilelikte daha fazla izleminiz olabilir.

Çok ya da çok paralı olmak (halihazırda bir çocuğa sahip olmak anlamına gelir), özellikle hamileliğin sonlarına doğru daha sık ve muhtemelen daha acı verici Braxton-Hicks kasılmaları yaşama olasılığını arttırır. Bu değişiklikler aşağıya düşmüş gibi görünse de, vücudunuzun ne yaptığını bildiği gerçeğini yürütün.

Duygusal ve Zihinsel Farklılıklar

İlk hamileliğinizle, hamileliğinize muhtemelen çok fazla zihinsel ve duygusal enerji harcadınız. Artık sizinle ilgilenecek başka çocuklarınız olduğuna göre, bu hamilelikten duygusal olarak uzak hissedebilirsiniz. Bu normal bir reaksiyondur ve hiçbir şekilde bu bebeği daha az seveceğinizin bir göstergesi değildir. Eşiniz de muhtemelen bu hamilelik ile daha az ilgilenecektir.

Anneler ayrıca başka bir çocuk için yeterince sevgi olduğu için endişelenebilir. Dünyada nasıl biri ilk doğumunuzun harikasını yaşayabilir? Pekala, bu bebeğin farklı bir çocuk olduğunu ve kendine özgü yetenek ve özelliklere sahip olacağını unutmayın. Sevginiz sınırlı bir sayı değil, hiç bitmeyen bir duygu arzıdır. Bu yüzden zaman ayırın. Yenidoğan bebeğe aşık olmak için zaman ayırmanız gerekebilir, ancak bu ilk bebeklerde bile yaygın olabilir.

İkinci Bir Emek ve Doğumla İlgili Düşünceler

İlk kez annelerin doğum konusunda endişelendiklerinden, ne bekleyeceklerini bilmediklerinden, ikinci kez anneler ise ne bekleyeceklerini bilmediklerinden endişelenmeleri yaygın bir şakadır. Yaklaşan doğumunuzla ilgili endişeler çok normal olabilir. Daha önce yapmış olmanıza rağmen, bu sefer nasıl olacağını sorgulamak normaldir. Bu, daha önce olan bazı şeylerden kaçınmaya çalışmayı veya birincisine çok benzeyeceğinden emin olmayı içerebilir.

Duygusal katılımın ve bağlılığın artmasına yardımcı olabilecek bir şey, başka bir doğum sınıflarına katılmaktır. Çoğu ikinci kez anneler, bildiklerinden dolayı doğum ve doğum konusunda endişeli olabilir. İkinci kez sınıfta ne duyacağınıza şaşıracaksınız. İkinci zamanlayıcılarımın çoğu aslında daha fazla öğrendiklerini söylüyor; çünkü emeğin öngörülebilir bir ders olmadığını bilerek daha fazla olasılığa açıklardı. Bu ayrıca size eşinizle birlikte zaman geçirme ve bu hamileliğe odaklanma şansını verir.

Bu nedenle, bu hamileliğin tadını çıkarın ve “bebek uyurken uyumaya” çalışın. “Bebek” 3 ya da 4 yaşında olsa bile.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir