1. Anasayfa
  2. Haftaları ve Trimesters

Gökkuşağı Bebek ile Hamileyken Ne Beklenmeli?

Gökkuşağı Bebek ile Hamileyken Ne Beklenmeli?
0

Gökkuşağı sarılı bebek bezlerinin güzel resimlerini veya gökkuşağı tişörtlerini, kıyafetlerini ve diğer hatıralarını gururla sergileyen annelerin resimlerini görmüş olabilirsiniz, ancak ne hakkında konuştuklarını asla anlamadılar. “Gökkuşağı bebeği” tam olarak nedir?

Makalede Neler Var?

Gökkuşağı Bebek nedir?

Gökkuşağı, bir annenin hamilelik kaybı yaşadıktan sonra doğan bir bebek için kullanılan bir terimdir. Hamilelik kaybı düşük veya ölü doğum olabilir (genellikle 20 hafta sonra vefat eden bir bebek olarak tanımlanır). Ebeveynlerin kaybedilen hamilelikten sonra sahip oldukları bebeğe gökkuşağı bebeği denir. Gökkuşağının ışığı, sadece yağmurlu bir gökyüzünün karanlığından sonra ortaya çıktığı gibi, gökkuşağının bebeği de kayıpların acısından sonra olur.

Kaybolduktan sonra doğan herhangi bir bebek bir gökkuşağı bebeği olarak kabul edilebilir, bu nedenle bazı ailelerin farklı kayıplar yaşarlarsa birkaç gökkuşağı bebeği olabilir.

Gökkuşağı Bebek Bekliyorsanız Ne Beklemeli?

Gökkuşağı bebeğine hamile iseniz, muhtemelen birçok farklı duygu yaşayacaksınız. Birçok kadın hamilelikten sonra hamilelik sırasında korku ve endişe yaşayacak ve başka bir düşük yaptırmalarından ya da bebekte bir sorun olacağından endişe edecektir.

Tarihinizi bilen bir doktorla konuşmak ve korkularınıza duyarlı olacak bir ultrason teknisyeni ile çalışmak gibi belirli bir yer istemek yararlı olabilir. Pek çok doktor, hastane ve eğitim programı şimdi, bir kadının kaybettikten sonra hamilelikten geçirdiği benzersiz ihtiyaç ve deneyimlere karşı duyarlı olmak için ekstra çaba göstermekte ve bu konuda size mümkün olan en destekleyici şekilde yardımcı olmak için yapılabilecek konaklamalar bulunmaktadır.

Bazı kadınlar zor konuşmaları önlemek için hamileliklerini ifşa etmemeyi seçebilir ve diğer kadınlar yolculuk boyunca duygusal destek için ailesine ve arkadaşlarına hamileliğinin başlarında haber vermek isteyebilir. Her kadın farklıdır ve başkalarına hamileliğiniz hakkında söyledikleriniz tamamen size bağlıdır.

Bazı durumlarda, bir kayıptan sonra hamile kalmak bazı sert duyguları tetikleyebilir ve eğitimli bir terapistle veya başka bir akıl sağlığı hizmeti sağlayıcısıyla konuşmanız, süreç boyunca endişeyi ve stresi yönetmenize yardımcı olabilir. Hamileliğiniz sırasında başa çıkmakta ya da duygularınızı yönetmekte zorlanıyorsanız, OB sağlayıcınızla bir havale hakkında konuşmalısınız. Hem çevrimiçi hem de şahsen, kadınların Kayıptan Sonra Gebelik Desteği veya Dr.

Gökkuşağı Bebeğini Bekleyen Bir Arkadaşıma Nasıl Destek Verilir?

Gökkuşağı bebeği bekleyen bir arkadaşınız varsa, hamileliği boyunca onu en iyi nasıl destekleyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Arkadaşına onu desteklediğini ve onunla ilgilendiğini göstermenin birçok yolu var. Bazı kadınlar hiçbir zaman düşük veya kayıp yaşamazlarsa, gökkuşağı bebeği bekleyen bir kadına ulaşmaktan kaçınmaları gerektiği konusunda endişelenebilirler, ancak durum böyle değil.

Hamileliği hakkında arkadaşınızla konuşurken garip hissetmek veya rahatsız olmaktan korkmayın. Bunun yerine, ona nasıl hissettiğini ve desteklendiğini hissettiği yolların neler olduğunu sorun. Gökkuşağı bebeğini, gökkuşağı sargısı veya gökkuşağı bebek temalı kartı gibi onurlandıran bir hediye satın alabilirsiniz. Ayrıca hamileliği sırasında kendisini şımartacak ve doğum öncesi masajı ya da pedikür gibi stresini azaltabilecek bir şeyi ona hediye etmek de düşünceli olabilir. Veya, bebek doğduktan sonra özel bir sürpriz için gökkuşağı bebek fotoğraf çekimleri konusunda uzmanlaşmış bir fotoğrafçı bulun. Gökkuşağı bebekli ailelerin deneyimlerine duyarlı olan fotoğrafçılar, ailelerin kaybettikleri hatıralarını kendileri için anlamlı bir şekilde onurlandırmakta ve bir gökkuşağının bebeğinin sevgisini ve güzelliğini kutluyor.

Ancak hepsinden önemlisi, arkadaşınız için orada olmaktan korkmayın – onu ziyaret edin, arayın ya da mesajlaşın ve onu düşündüğünüzü ona bildirin.

Eşinizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Eğer eşiniz bir kayıptan geçen ve şimdi gökkuşağı bebeklerine hamile olan kişi ise hamileliği boyunca açık bir iletişim hattını sürdürmek önemlidir. Fiziksel olarak deneyimli bir hamileliğiniz olmayabilir, ancak kayıp hala sizindir ve hamilelik kaybının sizi nasıl etkilediğini ve şu anda nasıl hissettiğinizi tartışmak sağlıklıdır.

Eşinizle aynı deneyimleri yaşayamayacağınız için, ya kaybedilirken ya da bir sonraki hamilelik duygularında, kendinizi sıkıntıya sokmak normaldir, ancak her çift farklıdır. Yapabileceğiniz en iyi şey, kendi duygularınızı ifade etmek ve eşinizin de onun da desteklendiğini hissetmenize yardımcı olmak için nasıl bir şey istediğini sormaktır. Gökkuşağı hamileliği ve bebeğinin “doğru” ya da yanlış bir yolu yoktur, ancak duygularınız hakkında konuşup ikinizin de desteklendiğinden emin olmak için kontrol ederek ikiniz için olumlu bir deneyim olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir