1. Anasayfa
  2. Haftaları ve Trimesters

Zigot Üreme Aşamasının Önemi

Zigot Üreme Aşamasının Önemi
0

Bir zigot, sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesidir. Döllenmiş bir yumurtalık olarak da bilinen zigot, tek bir hücre olarak başlar, ancak döllenmeyi takip eden günlerde hızla bölünür. İki haftalık bu hücre bölünmesi döneminden sonra, zigot sonunda embriyo haline gelir. Bu iyi giderse, embriyo bir fetüs olur.

Makalede Neler Var?

Zigotların Oluşumu

Üreme için, tek bir sperm hücresinin bir yumurtanın dış yüzeyine nüfuz etmesi gerekir. Çoğu durumda, bir kadının aylık üreme döngüsünün yumurtlama aşamasında tek bir yumurta hücresi salınır. Normalde, binlerce sperm bu tek yumurta hücresine nüfuz etmeye çalışır. Tek bir sperm dış yüzeyden kırıldığında, yumurta yüzeyindeki kimyasal değişiklikler diğer spermlerin girmesini önler.

Bu işlem genellikle cinsel ilişki sırasında olur, ancak tıbbi yardımlı döllenme de mümkündür. İntrauterin tohumlama (IUI) ve in vitro fertilizasyon (IVF) yaygın olarak kullanılan iki yardımcı üreme tekniğidir.

Bir IUI sırasında, bir kateter kullanılarak rahim içine semen yerleştirilir, böylece kadının vücudunda döllenme gerçekleşir. Tüp bebeklerinde yumurtalar yumurtalıklardan çıkarılır ve laboratuarda döllenir. Zigot daha sonra rahim içine yerleştirilir.

Döllenmeden Sonra Ne Olur?

Zigot, her bir hücrenin iki hücreye bölünerek ikiye katlandığı, mitoz olarak bilinen bir işlemle ayrılır. Bu iki haftalık aşama, germinal gelişim dönemi olarak bilinir ve rahim içine embriyo implantasyonu için gebe kalma süresini kapsar.

Çoğu durumda, her erkek ve dişi cinsiyet hücresi, 23 kromozom içerir. Sperm hücresi babanın genetik bilgisini içerirken, yumurta hücresi annenin genetik bilgisini içerir. Her hücre genetik materyalin yarısını içerdiğinden, her hücre bir haploid hücre olarak bilinir.

Bu iki haploid hücre birleştiğinde, toplam 46 kromozom içeren tek bir diploid hücre oluşturur. Zigot daha sonra, fallop tüpünü aşağıya doğru uterusa doğru ilerletir ve büyümek ve hayatta kalmak için gereken beslenmeyi elde etmek için astarın içine yerleştirilmesi gerekir.

Bu süreç iyi giderse, zigot doğum öncesi gelişimin bir sonraki aşamasına gelinceye kadar büyümeye devam edecektir.

Zigot Aşaması Ne Kadar Sürer?

Zigotun dönemi oldukça kısa ve yaklaşık dört gün sürüyor. Beşinci gün civarında, hücre kütlesi blastosist olarak bilinir. Germinal dönem yaklaşık on dört gün sürecek ve ardından embriyonik dönem başlayacaktır.

İkinci gelişim dönemi, sekizinci hafta boyunca gebe kaldıktan iki hafta sonra devam eder ve bu süre zarfında organizma embriyo olarak bilinir. Gebelik sonrası dokuzuncu haftada fetal dönem başlar. Bu noktadan doğuma kadar organizma fetus olarak bilinir.

Bununla birlikte, bütün zigotlar doğum öncesi gelişimin bir sonraki aşamasına geçemez. Araştırmacılar doğal olarak ortaya çıkan kavramların yüzde 30 ila 70’inin implantasyondan önce veya implantasyon sırasında başarısız olduğunu tahmin ediyor.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir