1. Anasayfa
 2. Haftaları ve Trimesters

0

Verywell’in Haftalık Gebelik Rehberine Hoş Geldiniz. Vücudunuz harika şeyler yapmak için tasarlanmıştır, ancak 40. gebelik haftasında olanların en inanılmazlar arasında olduğunu söylemek oldukça güvenlidir. Bazen pek bir şey olmuyor gibi görünse de (ve diğer zamanlarda aksine), her hafta bebeğinizin gelişmesine ve vücudunuzun emek, doğum ve ötesi için hazırlanmasına yardımcı olan irili ufaklı değişiklikler getiriyor.

Hamilelik üç trimester ile işaretlenmiştir:

 • Birinci Trimester: 1-13 Hafta
 • İkinci Trimester: 14 ila 27 Hafta
 • Üçüncü Trimester: 28 – 40 Hafta

Bu kılavuzdaki genel bakış, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, hamileliğinizin bu farklı ve önemli aşamalarının her geçen haftasında bekleyebileceğiniz her şeye bir bakış sağlar:

 • Vücudun nasıl değişiyor
 • Bebeğiniz nasıl büyüyor?
 • Sağlık doktorunuzun ofisinde ne beklemelisiniz?
 • Dikkat edilmesi gereken özel kaygılar ve düşünceler
 • Kendine ve bebeğine bakmanın en iyi yolları

Her hafta kullanışlı bir kontrol listesiyle gelir, böylece eldeki en önemli işlere odaklandığınızdan emin olabilirsiniz.

Bunların hepsi sizin için ister yeni isterse kaçınmanız olsun, hamileliği şaşırtıcı, kafa karıştırıcı, ezici ve aradaki her şey (bazen aynı anda) olarak bulabilirsiniz. Tüm bunları anlamanıza yardımcı olabilecek, bilmeniz gerekenler, bilmeniz gerekenler hakkında bilgi edinme konusunda sizi adım adım tanımak üzere, araştığınız her şey boyunca size rehberlik ediyoruz. —Ve siz ve bebeğiniz için en iyi kararları verin.

Ortaklar, her hafta kendilerine ayrılmış özel bir bölüm bulabilirler. 40 haftalık hamilelik sizi aynı soruya bırakabilir ve biz yardım etmek için buradayız.

Her üç aylık dönemin ne anlama geldiğini anlamak için okumaya başlayın, daha sonra yedi gün içinde ne gibi bir fark yaratabileceğine daha yakından bakmak için hafta-hafta genel bakışlarına göz atın. Dokuz aylık hamileliğiniz, olabilecek en sağlıklı ve mutlu olabilir. Yolculuğa çıkacağımız için onur duyuyoruz.

Makalede Neler Var?

Birinci Trimester (1-13 Hafta)

Hamileliğinizin bu kısmı üç aydır, ancak en kısa üç aylık dönem olarak kabul edilir. Sebep? Birçok kadın ilk ay için hamile olduklarının farkında değil. (Evde hamilelik testleri genellikle 4. haftaya kadar pozitif bir sonuç vermez.) Ayrıca, 1. hafta ve 2. hafta aslında yumurtladığınız ve adet döneminizin olduğu haftalardır. Bu nedenle, hamilelik süresi 40 haftadan oluşurken, geri sayım resmi olarak hamile kalmadan iki hafta önce başlar. (Kafa karıştırıcı, biliyoruz.)

Senin masal bebek yumru ikinci trimester kadar gelmeyecek, ancak daha önce şişmiş göğüsler ve cilt değişiklikleri gibi hamilelik belirtileri görebilirsiniz. Bazı göbek değişikliklerini yaşamanıza rağmen, bu genellikle bebeğin büyümesinden ziyade hamilelikle ilişkili şişkinlik ve gazdan kaynaklanır. Yine de, ilk üç aylık döneminizin sonunda, muhtemelen 1 ila 4½ pound kazanmış olacaksınız.

İlk üç aylık döneminiz dışsal fiziksel değişimlerden pek bir şey getirmezken, görülemeyen bir sürü şey oluyor.

Hamileliğinizin ilk günü, sperm ve yumurta henüz buluşmadı. 6. haftaya kadar – ilk üç aylık döneminizin yarısına kadar – bebeğinizin küçük yüzü, kafatası ve beyni oluşmaya başlar. Elleri ve ayakları tomurcuk benzeri ilk bebeğin tadpolesque vücudu üzerinde yapar. İlk trimesterin kapanışında bebeğiniz 3 inçten uzun ve spor kollar, bacaklar, gözler, atan bir kalp ve daha fazlası. Aslında, bebeğin tüm organları, kasları, uzuvları ve hatta cinsel organları temsil edilir. (Bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu, ancak 20. haftaya kadar öğrenemezsiniz.) Dolaşım ve idrar sistemleri işliyor; bebeğin iskeleti yavaş kalsifikasyon sürecine başlar; kemik iliği beyaz kan hücreleri üretiyor; ve bebeğinizin ses telleri olgunluğa doğru ilerliyor.

Sizin için hamilelik hormonu insan koryonik gonadotropin (hCG) vücudunuzda akıyor, iki ila üç günde bir iki katına çıkıyor ve 10. haftada zirve yapıyor. Büyüyen plasentadaki hücreler tarafından üretiliyor ve hormonların östrojen ve progesteron salınımını teşvik ediyor çok. Tüm bunlar, mide bulantısı, yorgunluk ve mide ekşimesi gibi erken (erken yaşta) olası semptomlara (ancak garanti edilmez) katkıda bulunur. Bu semptomlar, hCG seviyesi düştüğünde ikinci trimesterinize gelme eğilimindedir.

Elbette doğum öncesi randevularınıza başlayacaksınız, tabii ki, bu yüzden kendinize güvendiğiniz ve rahat edeceğiniz bir uygulayıcınızın olması önemlidir. Yıllık check-up’larınızı size veren sağlayıcının ve Pap smear’ın hamilelik boyunca gördüğünüz kişi olması gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

Henüz yapmadıysanız, OB / GYN’ler ve ebeler arasındaki farka bakmaya başlamak için bu zamanı ayırın ve arkadaşlarınızdan ve ailenizden öneriler isteyin. Bir uygulayıcıya yerleştikten sonra, ikinci üç aylık dönemin sona ermesine kadar her dört haftada bir onu görmeyi bekleyebilirsiniz. (Bu noktada, ziyaretleriniz sıklıkta artar.)

Büyüyen bebeğinizin sonogram görüntüsünü ilk trimesteriniz boyunca görmeyi dört gözle beklerken, mümkün olmayabilir. Gebelerin çoğu için, ilk trimester ultrasonu bir zorunluluk olarak kabul edilmez, bu nedenle ikinci trimestere kadar bebeğinizin resmini göremeyebilirsiniz. Her şey yolunda ise bebeğinizin şu anda hızlı bir şekilde gelişmekte olduğundan emin olun.

İkinci Trimester (14 – 27 Hafta)

Çoğu anne adayı için bu ortadaki trimester en kolayı olarak kabul edilir. Sebep: Yeni şekillendirilmiş plasenta, uterin astarınızı bebek dostu tutmak için gereken bir hormon olan daha progesteron üretiyor. Ve bu progesteron artışı, semptomlara neden olan hCG üretiminde bir düşüşe izin verir. Bu nedenle, hamilelik öncesi kendiniz gibi hissedebilir, enerji ve iştah açıcı bir keyif kazanırsınız.

İştahınıza bakılmaksızın, çoğu kadın ikinci üç aylık dönem boyunca haftada yaklaşık bir kilo alırken, 27 kilo sonunda toplam kilo artışı yaklaşık 12 ila 14 kilo arasında tutar.

Düşük yapma şansınız, Dimes Mart ayına göre, ikinci üç aylık dönemde yüzde 1 ile yüzde 5 arasında düşüyor. Bu bilgiyle donanmış olan birçok ebeveyn şimdi büyük haberlerini daha geniş bir çevrede paylaşmaya karar veriyor.

İkinci üç aylık dönemin yarısında, birçok kilometre taşı anı yaşayacaksınız. Örneğin, beklediğiniz bebek yumruğu muhtemelen 20. hafta civarında başkaları tarafından görülmeye başlayacaktır. (Hamile kıyafetleri şimdi tam rotasyonda.) Bu, bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeye başlayacağınız aynı zamanda. (İlk çocuğunuz değilse, birkaç hafta önce gösterebilir ve hareket hissedebilirsiniz.) Bebeğinizin cinsiyeti zaten trimesterinizin başında belirlenirken, bebegin cinsel organları ultrason hafta 18 ila 20 hafta kadar.

İkinci üç aylık dönemin muhtemelen ilkinden daha iyi hissettiği doğrudur, ancak kesin olarak belirtisiz değildir. Örneğin, trimesteriniz sona yaklaştığında, Braxton Hicks olarak adlandırılan uterus kasılmalarını pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Hormonlar akmaya devam ediyor ve bebeğiniz daha da fazla yer kaplayan (ve vücudunuzu uymaya zorlayan) giderek büyüyor.

Her kadın farklı olsa da, işte ikinci üç aylık dönem boyunca karşılaşabileceğiniz hoş gelmeyen hamilelik yan etkileri:

 • Sık idrara çıkma
 • Sırt ağrısı; siyatik sinir ağrısı
 • Düşük kan basıncı
 • Bacak ağrısı
 • Yuvarlak ligament ağrısı (Bu, rahiminizin üst kısmından pelvisinizin her iki tarafına uzanan ligamanları içerir.)
 • Kalp yarışı

Ağrılı olmamakla birlikte, varis ve damar büyümesi ve köstebek büyümesi ve çatlak izleri gibi cilt değişikliklerini de fark edebilirsiniz.

Nasıl hissettiğinize bakılmaksızın, bu süre zarfında bebeğinizle çok şey oluyor. İkinci trimesterinizi yalnızca bir onsta fırlatır ve 2¼ pound’da kapatır. Bebeğiniz ayrıca trimesterin sonuna kadar 13¾ inç uzunluğunda 10 inçten fazla büyüyecek.

Bu muazzam büyüme döneminde, bebeğinizin karaciğer, dalak ve tiroidin hepsi kendi sorumluluklarını üstlenmeye başlar. Bebeğin beyni ve sinir uçları, artık temasta hissedebilecek kadar olgun. Yumuşak ve esnek iskeleti kemikleşmeye veya sertleşmeye başlar. Ve kabaca 22. haftaya gelindiğinde, eşiniz kulaklarını karnınıza, belki de bazı hıçkırıklara koyarsa, belki de bebeğiniz artık amniyotik sıvısını yutmakta olduğu için duyulabilir. Aynı zamanda, bebeğin işitsel sistemi de sizi duyabilecek kadar gelişmiştir.

İkinci üç aylık dönemin sonunda, bebeğiniz çok daha küçük ve kırışık olsa da, 40. haftada buluşacağınız kişiye çok benziyor: Bebeğin gözleri ve kulakları hedeflenen yerine hareket etti ve kolları ve bacakları orantılı vücudun geri kalanı için. Ve belki de en heyecan verici olanı, 20 hafta civarında çekilmiş bir ultrason sayesinde bu üç aylık dönemde bebeğinizin ne olacağını görebileceksiniz.

40. hafta çok uzak görünse de, şimdi bir doğum sınıfı rezervasyonu yaptırmanın ve ev dışında çalışıyorsanız, çocuk bakımı ve doğum izninizi düşünmeye başlamanın zamanı. Ayrıca, hem rahatça hem de uygulayıcınızın kutsamalarıyla seyahat etme şansınızı kapatıyorsunuz.

Üçüncü Trimester (28 ila 40 Hafta arası)

Üçüncü üç aylık dönemin tamamı için hamileyken, kadınların çoğu 37. hafta ile 39. hafta arasında çalışmaya başlıyor, gerisi daha erken ya da 42. haftaya kadar çıkıyor . Bu arada, ortalama ikiz gebelik yaklaşık 35 haftada verilir. Hangi kategoriye girecekseniz, bebeğinizin değişmezliği ve yaklaşan doğumunuzun duygusal yükü ve değişen rolü, hamileliğin bu son ayağını en fiziksel ve duygusal olarak zorlaştırır.

Aynı zamanda çok heyecan verici bir üç aylık dönem. Eşiniz elini karnınıza yerleştirdiğinde, artık bebeğinizin dışarıdan hareket ettiğini hissedebilir. Ve şimdi bebek hareketlerinin daha sık olduğu için hissedilecek çok şey var. Yakında, aslında bebeğinizin vuruşlarını ve karnınızı da çarptığını görebileceksiniz. Pek çok anne için, bu aynı zamanda duş atıldığında, kreş düzenine alındığında ve yuvalama başladığı zamandır.

Üçüncü üç aylık dönemin başlangıcında, muhtemelen 17 ile 24 pound arasında bir kazancın var. Ölçeğin bu istikrarlı yükselişi yaklaşık iki ay daha devam ediyor. Daha sonra, 37. hafta civarında, toplam kilo alımınız 25 ila 35 pound arasında sabit kalacaktır.

Toplam ağırlığın artması, ayrıca karnınızın omurganızı öne doğru çekmesi sırt ağrısını artırabilir. Bu arada, kalabalık ve balon uterusunuz karnınızın içine baskı uygular, muhtemelen hemoroitlere çarpar ve muhtemelen diyaframınıza bastırır, nefes almayı engeller ve mide yanması artar. Aynı zamanda, akciğerleriniz ve bağırsaklarınız da büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için pozisyon değiştirmiştir.

Bunların hepsi ağrılılara, kesintilere ve uykunun bozulmasına neden olabilir. Bununla birlikte, son trimesterinizin ortasında, bebeğinizin doğum kanalına düştüğü zaman için kullanılan bir terim olan aydınlatma yoluyla biraz rahatlama yaşayabilirsiniz. Ne yazık ki, bebeğin aşağı doğru kayması sonra mesaneniz üzerindeki baskıyı artırır.

Teslim gününüze yaklaşırken ve yaklaştığınızda vücudunuzda ince değişiklikler olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, Braxton Hicks kasılmaları şimdi daha sık meydana gelebilir. Ve 31. hafta civarında, göğüsleriniz kremsi sarıya veya kolostrum adı verilen ince, sulu bir maddeye sızmaya başlayabilir. Ek olarak, vücudunuz şimdi pelvisinizdeki bağları ve kemikleri gevşeten, bebeğin pürüzsüz bir şekilde çıkmasına izin veren ve hamileliğin sonundaki sakarlıklarını dağıtan gevşetme hormonunu salgılıyor. Serviksinizi yumuşatmak (efüzyon) ve açmak (genişletmek) için östrojen seviyeleriniz artıyor. Sonuç olarak, rahim ağzı bakterilerden koruyan mukus tıkacı incelmeye başlar.

Ve tabii ki, üçüncü üç aylık dönemin büyük finali emek ve teslim. Gerçek kasılmalar yaşamaya başladığınızda emeğin ne zaman başladığını anlayacaksınız.

Doğum gününe kadar tüm bu önemli değişikliklerden geçerken bebeğiniz de öyle. Bu, hızlandırılmış bir büyüme ve son dokunma gelişiminin zamanıdır. Bebeğiniz bu son üç aylık dönemi oluşturan 12 haftada yaklaşık 5 kilo almış, 2 kilodan başlayarak ve yaklaşık 7 kilo olarak doğmuş olacak.

Üçüncü üç aylık döneme kadar, bebeğinizin beyninin yüzeyi neredeyse pürüzsüzdü. Şimdi, gelişen beyin dokusu sayesinde, oluk ve kıvrımlarla doludur. Ve bu trimester boyunca olgunlaşmaya devam eder, 35. hafta ile 39. hafta arasında üçte bir oranında büyür. Bebeğin akciğerleri ve karaciğeri bu daha sonraki haftalarda da sürekli gelişir. Beyin, karaciğer ve akciğerler olgunlaşmak için bir haftaya daha ihtiyaç duyduğundan, 37. ve 38. haftalar arasında doğarsa, bebeğiniz “erken dönem” olarak kabul edilir. Sonunda, bebeğin kemikleri tam olarak oluşur, ancak bebeğin kafatasındaki plakalar işlenebilir halde kalır Bebeğinizin doğum kanalından kolaylıkla geçmesi için. 39. haftada bebeğiniz doğum için daha fazla fiziksel olarak hazır hale gelmeyecek. Bunun yerine, bu zamanı, kendisini emek için uygun şekilde konumlandırmak için kullanır.

Bu süre zarfında, sağlık hizmeti sağlayıcınız hem sizin hem de bebeğinizin yakından izini sürecek. Üçüncü üç aylık döneme gelin, doğum öncesi randevularınız her dört haftada bir ayda iki kez değişir. Daha sonra, yaklaşık 36 hafta, her hafta doktorunuzu veya ebenizi görmeye başlayacaksınız.

Emek ve Teslimat

Her şey plana göre giderse, çoğu kadın önce ya da sonra yapsa da, yaklaşık 40 hafta içerisinde teslimat yapacaksınız. Tesliminiz doğum planınızı mektuba izleyebilir veya hayal ettiğinizden tamamen farklı görünebilir, belki de vajinal bir doğum yaptırmayı planladığınızda bir C bölümünde sona erebilir.

Ne olursa olsun, vücudunuz (aklınız olmasa da) hamileliğiniz boyunca bu an için hazırlanıyor. Güvenebileceğiniz, destek ekibinize yaslanabileceğiniz ve ağrı yönetimi ve daha fazlası için dileklerinizi iletebileceğiniz bir sağlık uygulayıcısı seçtiğinizde rahatlayın. Bu kılavuzdaki son gebeliğin haftalarına ilişkin genel bilgileri okumak, hem doğum sırasında hem de sonrasında farklı emek ve doğum senaryolarını ve beklentilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu gün sonsuza dek uzak gözükebilir, ama siz bunu bilmeden önce burada olacak. Ve bazen oraya götürdüğünüz uzun yol gibi gözükenlerin hepsi buna değecek.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir