1. Anasayfa
 2. Komplikasyonları ve Kaygıları

Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal
0

Mide ve sindirim sorunları hamilelik sırasında sık görülür. Sabah bulantısı ve kabızlık hakkında çok şey duyabilirsiniz, ancak ishal hakkında daha az şey duyabilirsiniz. Bu kadar dikkat çekmese de, ishal, hamile kadınların karşılaşabileceği başka bir gastrointestinal sorun.

Bazı kadınlar ishali hamileliğin erken belirtisi olarak kabul eder. Hormonun gebe kalma süresi boyunca değiştiği, mide sorunlarına ve hatta ishale yol açabileceği doğrudur. Bununla birlikte, meme hassasiyeti, yorgunluk ve bulantı erken gebelikte çok daha sık görülen semptomlardır.

Hamileliğin geç dönemindeki ishal doğumun yaklaştığının bir işareti olabilir. Bazı kadınlar doğumdan hemen önce ishal, mide ekşimesi veya mide bulantısı ve kusma bildirmektedir. Elbette kadınlar birçok sebepten dolayı ishal olurlar ve hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gelişebilirler – sadece başında veya sonunda değil.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Hamilelik sırasında ishal, hormonlardan beslenmenizdeki mide virüsüne değişiklik yapmanıza neden olabilir. Aşağıdakilerden dolayı ishal yaşayabilirsiniz:

 • Vücut değişiklikleri: Hamilelik sırasında hormonlarınızda ve vücudunuzda değişiklikler yaşarsınız. Bunlar mide ve sindirim sisteminizi etkileyerek mide bulantısı ve kusmaya, kabızlığa veya ishaza neden olabilir.
 • Diyet: Hamilelik, sağlıklı beslenmeniz için size ilham verebilir. Bazen daha besleyici, lif bakımından zengin yiyeceklerde ani bir değişim, barsak hareketlerinde de değişime neden olabilir. Hamburger ve patates kızartmasından meyve ve salatalara aynı anda gidip gitmediğinizi ayarlamak için vücudunuza biraz zaman verin.
 • Doğum öncesi vitaminleri: Birçok farklı doğum öncesi vitamin markası vardır. Bazılarının kabızlığa neden olma olasılığı daha yüksektir, bazıları ise daha gevşek dışkılara neden olabilir. Vitamininiz nedeniyle ishal olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun ve başka bir marka için öneri isteyin.

İshal, hamilelikle ilgisi olmayan bir şeyden de gelişebilir, örneğin:

 • Bir virüs veya bakteri kaynaklı hastalık
 • Gıda zehirlenmesi
 • Antibiyotik gibi ilaçlar almak
 • Crohn hastalığı, çölyak hastalığı veya hipertiroidizm gibi bir sağlık sorunu
 • Seyahat

belirtiler

İshal, daha sık bağırsak hareketleriniz olduğunda ve normalde olduğundan daha fazla tutarlılık gösterdiğinde gerçekleşir. İşte aranacaklar:

 • Günde iki veya daha fazla sulu veya gevşek bağırsak hareketi (24 saat)
 • Banyoya koşma hissi
 • kramp
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik

tedavi

Hamileyken sabah bulantısı veya mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. Bu gibi, ishal, üstesinden gelmek zorunda kalabileceğiniz bir başka rahatsızlıktır. Bu tedaviler yardımcı olabilir.

 1. Vücudunu nemlendir. Sulu kalmak, özellikle hamileyken önemlidir. İshal suyu vücudunuzdan uzaklaştırır, bu nedenle birçok su, özellikle de su için. Ayrıca ishal yoluyla elektrolit kaybettiğinizden, tavuk veya sebze suyu ve elektrolit değiştirme çözeltileri gibi diğer sıvılar da yardımcı olur. İshali daha kötü hale getirebildiklerinden süt, şekerli içecekler, kahve, çay ve enerji içeceklerinden kaçının.
 2. Diyetinize dikkat edin: Sindirimi kolay, mideyi ve sindirim sistemini tahriş etmeyen veya uyarmayan yiyecekleri yiyin. BRAT diyeti (Muz, Pilav, Elma Püresi, Tost) ve diğer kolay sindirilebilir yiyeceklerdeki (patates, tavuk ve sebze çorbası, yağsız etler) besinler ishal geçene kadar yardımcı olabilir. Kızarmış, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 3. Zaman ver. İshal sıklıkla kendi kendine geçer. Herhangi bir semptom olmadan hafif bir ishal varsa (ateş, ağrı, kramp), geçip gitmediğini görmek için birkaç gün bekleyebilirsiniz. Mide ve yiyecek sorunlarından kaynaklanan ishal çoğu zaman kendi kendine geçer.
 1. Temiz tutun: Gevşek dışkı kolondaki bakterilerin idrar yoluna gitmesini ve bir enfeksiyona (ÜYE) yol açmasını kolaylaştırabilir. Temizlik, mikropların vücudunuzun diğer kısımlarına ve diğer insanlara yayılmasını önleyebilir. Banyoyu kullandıktan sonra, her zaman önden arkaya doğru silin ve kağıdı tekrar silmeden önce değiştirin. Ayrıca çamaşırlarınızı temiz tutmak ve ellerinizi sık sık yıkamak isteyeceksiniz.

İshal önleyici ilaç kullanmaktan kaçının. İshali tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durun. Tüm OTC ilaçları hamile kadınlar için güvenli değildir. Gerekirse, doktorunuz belirtilerinizin ciddiyetine dayanarak sizin için ilaç önerecek veya reçete edecektir.

Bu tehlikeli mi?

İshal hafif ve çabuk geçebilir veya daha ciddi olabilir. Bağırsaklarınızdaki su kaybı, özellikle hamilelik sırasında zararlı olabilecek su kaybına neden olabilir. Bu nedenle ishalin tehlikeli hale gelmesini önlemek için bol su ve diğer sıvılar içerdiğinizden emin olun. Dehidratasyonun belirti ve semptomlarının farkında olun:

 • Daha az idrara çıkma
 • İdrar çok koyu sarı veya turuncu
 • Güçlü bir kokuya sahip olan idrar
 • Kuru ağız
 • Baş ağrısı
 • Başım dönmüş, baş dönmesi veya bayılıyormuş gibi hissetmek

Doktor Ne Zaman Aramalı?

İshal genellikle ciddi bir sorun olmasa da, bir enfeksiyonun belirtisi olabilir veya dehidratasyona neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktora bildirin:

 • İshalin iyileşmesi yerine daha kötüye gidiyor.
 • İshal bir veya iki günden fazla sürer
 • Tuvalette kan farkettin
 • Ateş veya kusma gibi başka semptomlarınız var
 • Herhangi bir dehidrasyon belirtiniz var mı
 • Alt karnınızda ağrı çekiyorsunuz
 • Kasılmalar yaşıyorsun
 • Bebeğinizin daha önce yaptığınız kadar hareket ettiğini hissetmiyorsunuz.

Şiddetli İshal

Sadece hafif bir diyare vakası varsa, doktorunuz kanınızı test etmek ve enfeksiyon olup olmadığını görmek için laboratuara dışkı örneği göndermek isteyebilir. Sonuçlara bağlı olarak, bir antibiyotik veya başka bir ilaç almanız gerekebilir. Eğer susuz kalıyorsanız, doktor vücudunuzu tekrar dengede tutmak için intravenöz (IV) sıvılar sipariş edebilir.

İshal ve Düşük

Eğer ishal yaparsanız, hamileliğinizle ilgili bir soruna neden olabileceğinden veya bunun düşük olduğuna dair bir endişe duyabilirsiniz. Ancak ishal tipik bir düşük veya bir semptom belirtisi değildir.

Bazı kadınlar hamilelik kaybı sırasında ishal yaşarken, bir ishal geçirme durumu düşük yapma olacağı anlamına gelmez. Birçok kadın hamileyken ishal olur ve sağlıklı bir hamilelik yaşamaya devam eder. Herhangi bir nedenle hamileliğiniz hakkında endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamile kadınlar da herkes gibi ishal olabilir. Sadece geçici bir dava olduğu sürece, endişelenmenize gerek yok. Büyük olasılıkla kendi kendine kaybolacak. Ancak, ishal şiddetli ise veya bir veya iki günden uzun sürerse, özellikle diğer semptomlarla, doktorunuzu arayın. Güvende olmak, vücudunuzda neler olup bittiğini görmek ve hamileliğinizin ve bebeğinizin sağlığını kontrol etmek her zaman en iyisidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir