1. Anasayfa
 2. Hamilelik Kaybı

Düşüklere Genel Bakış


0

Bir düşük olması çok üzücü olabilir. Hamilelik kaybı genellikle 20 hafta veya kabaca beş ay hamile kalmadan önce ortaya çıkar.

Ancak, düşüklerin hepsi aynı şekilde sunulmamaktadır. Herhangi bir semptomunuz olup olmadığı genel olarak ne kadar hamile olduğunuza ve teşhisin zamanlamasına bağlıdır. Tipik vajinal kanama veya uterus kramp belirtileri olabilir. Fakat aynı zamanda hiçbir semptomunuz olmayabilir. Çoğu düşük, 13 hafta hamile kalmadan önce ilk trimesterde meydana gelir. Neyse ki, düşük yapma riskiniz hamileliğiniz boyunca uzaklaştıkça önemli ölçüde azalır.

Makalede Neler Var?

Düşük Yapmaya Neden Olan Ne?

Düşük yaptıysanız, hamileliği kaybetmenize neden olan bir şey yapıp yapmadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu, çok düşük bir ihtimaldir, özellikle düşük durumunuz 13 haftadan önce olmuşsa. Aslında, tüm erken gebelik kayıplarının yaklaşık yüzde 50’si kromozomal anormalliklerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bazı yaşam tarzı seçimleri sigara içme ve uyuşturucu kullanımı gibi düşük yapma riskinizi artırabilir. Diğer düşük yaygın düşük nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • rahim veya serviksin yapısal sorunları
 • enfeksiyon
 • maternal otoimmün hastalıklar
 • maternal trombofili

Düşükler Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

Düşükler Yaygındır

Son zamanlarda düşük yaptıysanız, yalnız değilsiniz. Çalışmalar klinik olarak teşhis edilen tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 15’inin düşükle sonuçlandığını göstermektedir. Bunun anlamı, 15 yaşlarında gebe olduklarını belirten 100 kadından birinin düşük olması demektir. Ne yazık ki, düşük yapma riskiniz yaşınızla birlikte artar. Araştırmalar, yaşa dayalı düşük riskinizin aşağıdaki gibi olduğunu göstermektedir:

 • 20-30 yaşlarında yüzde 9-17
 • 35 yaşında yüzde 20
 • 40 yaşında yüzde 40
 • 45 yaşında yüzde 80

Doktorunuz 12 haftada bir kalp atışı duyarsa, düşük yapma riskiniz yüzde 5’in altına düşer ve hatta 20 haftaya ulaştığınızda yüzde 1 kadar düşük olabilir.

Tekrarlayan Düşükler Yaygın Değil

Her ne kadar birinci trimesterde düşükler yaygın olsa da, art arda birden fazla düşük yaptırmak değildir. Basitçe söylemek gerekirse, düşükten sonra başarılı bir hamilelik geçirme ihtimaliniz, ikinci bir düşükten daha fazladır. Tekrarlayan gebelik kaybının teşhisi tipik olarak ardışık üç veya daha fazla düşüklük olarak tanımlanır ve çalışmalar, gebe kadınların sadece yüzde 1 ila 2’sinde olduğunu göstermektedir. Ancak art arda üçten fazla düşük yaptırmış olsanız bile, bir sonraki hamileliğinizin devam etmesi daha muhtemeldir.

Erken Gebelikte Tüm Kanamalar Düşüktür

Beş aydan daha az hamileyseniz ve bazı vajinal kanama yaşıyorsanız, panik yapmayın. Hamileliğin erken döneminde kanamaların tümü düşük yaptığınız anlamına gelmez.

 • Hamileliğin erken döneminde uterusun duvarına yapışan normal embriyo işleminden kanama olabilir. Buna implantasyon kanaması denir . Genellikle hafif kanamadır ve hafif kramplarla ilişkili olabilir.
 • Bazen bu implantasyon kanaması plasenta altında toplanabilir ve kan toplanmasına veya pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu ultrasonda görülebilir ve subkoryonik kanama olarak adlandırılır. Bu tip kanama, implantasyon kanamasına göre biraz daha ağır olabilir ve bazı kramplarınız olabilir. Birkaç hafta boyunca kanamaya devam edebilirsiniz. Genellikle kan alımı vücudunuz tarafından emilir ve kanama durur.
 • Son zamanlarda seks yaptın ve şimdi kanıyor muydun? Eğer öyleyse, muhtemelen rahim ağzınızdan kanaması muhtemeldir. Hamileyken serviksinizin yüzeyi değişen hormon seviyelerinize cevaben değişir. Bu serviksinizin seks sırasında dokunduğunda kanama olasılığını arttırır. Bu tip kanama koital sonrası kanama olarak adlandırılır. Tipik olarak parlak kırmızıdır ve oldukça ağır olabilir. Tipik olarak uterus krampı ile ilişkili değildir.
 • Bazen sadece çiş sonrası kendini sildiğinizde fark ettiğiniz hafif kanama idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. ÜYE’ler erken gebelikte çok yaygındır ve sıklıkla sık ve ağrılı idrara çıkma belirtileri ile ortaya çıkmazlar.

Doktorunuza hamileyken sahip olduğunuz vajinal kanamalardan bahsetmek önemlidir. Koyu kırmızı, pembe veya parlak kırmızı kanda lekelenme veya lekelenme olabilir. Eğer kanamanız çok ağırsa ve güçlü adet kanaması ile ilişkiliyse, düşük yaptırma olasılığınız daha yüksektir. Doktorunuz, hamileliğinizle ilgili her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için muayene ve / veya bazı testler yapar.

Doktorunuz ayrıca kan grubunuzu da kontrol edecektir. Rh negatifseniz doktorunuz sizinle RhoGAM adında özel bir enjeksiyon hakkında konuşacaktır. Bu enjeksiyon yenidoğanın hemolitik hastalığı olarak adlandırılan bir gebelik komplikasyonunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda Düşük Yaptıysanız

Doktorunuzla Tedavi Seçenekleriniz Hakkında Konuşun

Hamileliğin ne kadarında olduğunuza ve ne kadar kanamanıza bağlı olarak, düşük durumunuzu nasıl yöneteceğiniz konusunda bazı seçenekleriniz olabilir. Ancak, çok ağır kanıyorsanız ve tüm gebelik dokusunu geçmediyseniz, uterusunuzu temizlemek ve kanamayı durdurmak için acil bir D & C’ye ihtiyacınız olacaktır. Teşhis edildiğinde kararsızsanız, doktorunuz bu üç tedavi seçeneğini sizinle görüşecektir.

 • Bekleyen yönetim -Hiçbir müdahale seçmeyebilir ve hazır olduğunda vücudunuzun dokuyu geçmesine izin vermeyi tercih edebilirsiniz. Sekiz haftadan daha az hamile iseniz ve 13 haftadan daha fazla iseniz önerilmez, bu yaklaşım genellikle en başarılı yöntemdir.
 • tıbbi tedavi – Rahminizin dokuyu geçmesine neden olacak misoprostol adlı bir ilacı seçebilirsiniz.
 • cerrahi tedavi – D & C adı verilen bir prosedürle dokunun çıkarılmasını seçebilirsiniz. Veya düşük, yeterince erken ise, doktorunuz size rahimdeki dokuların ofis içinde aspirasyonunu önerebilir.

Hamilelikte ne kadar zamana ve genel klinik durumunuza bağlı olarak doktorunuz diğerlerine göre bir tedavi seçeneği önerebilir.

Grieve’i hatırla

Bu fazla vurgulanamaz. Bir düşük olması çok üzücüdür ve kaybınızı gidermek için kendinize zaman ayırmanız çok önemlidir.

Hamileliği kaybetmek, tıpkı sevilen birinin diğer kaybı gibi. Aynı duygusal tepkilere sahip olacaksınız, ancak yas tutmanın aşamalarından biraz daha hızlı geçebilirsiniz. Duygularınızı işlemek ve psikolojik destek almak, önemli bir depresif olayın önlenmesine yardımcı olabilir.

Hamileliğinizi kaybettikten sonra bir sonraki hamileliğinizde daha endişeli olduğunuzu görebilirsiniz. Hamilelik konusunda kararsız bile olabilirsiniz. Bir düşük yaptıktan sonra hamileliğinize duygusal olarak bağlanmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla görüşmek önemlidir.

Dönemin İadesi

Genellikle yaklaşık dört hafta sürer, ancak bir düşmeden sonra periyodunuzu görmeden önce altı ila sekiz hafta kadar sürebilir. Bu gecikme, hamilelik hormonunun (insan koryonik gonadotropin veya hCG) yumurtlamadan önce gebe olmayan seviyelere dönmesi gerektiği içindir. tekrar ortaya çıkar. Yumurtlamanızdan iki hafta sonra döneminiz kabaca gelecek.

Tekrar deneyin

Düşükten sonra olabilecek ilk sorulardan biri, “Bir daha ne zaman deneyebilirim?”

Bu çok yaygın bir sorudur. Bazı doktorlar, tekrar denemeden önce 3 düzenli döngü geçirene kadar beklemeniz gerektiğini söyleyecektir. Bu muhtemelen gerekli değildir. Düşükten sonra hamile kalmaya çalışmak için en uygun zamanı önerecek iyi bir veri bulunmamasına rağmen, son zamanlardaki bazı kanıtlar gecikmenin bir nedeni olmadığını göstermektedir. Olduğu söyleniyor, çoğu doktor enfeksiyon riskini azaltmak için bir düşük sonra vajinal ilişkiden önce bir iki hafta beklemeniz gerektiği konusunda hemfikir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Bir düşük olması çok üzücüdür ve kaybınızı üzmenize izin vermek çok önemlidir. Erken gebelik kaybına sahip olmak oldukça yaygın olmasına rağmen, çoklu düşüklere sahip olmak yaygın değildir. Bir düşük yaptıktan sonra bir sonraki hamileliğinizde başarılı bir sonuç alma olasılığınız daha düşüktür. Doktorunuzla tedavi seçeneklerini tartışmak ve kaybınız için duygusal destek almak, düşükten sonra çok iyi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir