1. Anasayfa
  2. Hamilelik Kaybı

7 Düşük yapma Yanlış Alarmlar

7 Düşük yapma Yanlış Alarmlar
0

Hamileliğin erken evreleri, özellikle düşük durumdan endişe duyuyorsanız veya bir geçmişiniz varsa, sıklıkla büyük bir endişe zamanı olabilir. Ancak, insanların yaklaşmakta olan bir kaybın işareti olarak yanlış anlayacakları belirtiler veya durumlar vardır.

Bu durumlardan bazıları sağlıklı bir hamilelik sağlamak için izlemeyi gerektirse de, diğerleri tamamen normaldir ve endişelenmezler. Farkı bilmek, hissettiğiniz stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

1

Makalede Neler Var?

Düşük hCG Kan Testi

Pregnant woman having blood test in doctor's office
Ariel Skelley / Blend Resimleri / Getty Images

Hamileliğin erken döneminde, doktorlar hCG (insan koryonik gonadotropin) hormonunun seviyesini, gerektiği gibi yükselip yükselmediklerini belirlemek için günler boyunca test edeceklerdir. Normal gebeliklerin çoğunda, hCG düzeyi ilk trimesterin erken döneminde her iki ila üç günde bir iki katına çıkmalıdır.

Buna karşılık, tek bir hCG testi nadiren size bir şey söyler. İlk testinizden sonra seviyelerinizin düşük olduğu söylenirse, panik yapmayın. Muhtemelen hamileliğinizin başında olduğunuz anlamına gelir. Sonunda, doktorların izlediği ilk rakam o kadar da değil, ancak bu rakamların hamileliğiniz boyunca nasıl yükseldiği.

Bununla birlikte, hCG seviyeleri yükselemez veya düşemezse, bu bir düşüklüğün işareti olabilir.

2

Erken Gebelikte Lekelenme

Depresyon ile 49 yaşındaki kadın
Peter Dazeley / Fotoğrafçının Seçimi / Getty Images

Hamileliğin erken döneminde tespit edilmekten endişe etmek ve herhangi bir kanama varsa doktorunuzu aramak doğaldır.

Lekelenme düşüklüğün belirtisi olabilirken, bunun tamamen normal olması için birçok sebep vardır. Hamilelik sırasında, servikse giden kan akışı önemli ölçüde artar. Bu nedenle, cinsel ilişkiden sonra veya vajinal bir muayeneden sonra tespit etmek olağandışı değildir.

Genç kadınlarda, servikal ektopi (serviksin iç kısmının dış servikse benign çıkıntısı) da lekelenmeye neden olabilir. Lekeye plasenta implante edilir ve gebeliğin normal ve sağlıklı bir parçası olarak kabul edilir.

Soruşturma emrini tespit ederken bile, mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu sadece durumun durumun yakından izlenmesi gerektiğini gösteriyor. Gebeliğin erken dönemlerinde lekelenme yaşayan pek çok kadın tamamen normal, sağlıklı bebekler vermeye devam ediyor.

3

kramp

Şiddetli sabah mide ağrısı
Anna Bizon / Yaratıcı RF / Getty Images

Lekelenme konusunda olduğu gibi normal gebeliklerde kramplar oluşabilir ve bu durum kendi içinde bir sorun belirtisi değildir. Elbette, hamileliğin erken evrelerinde, plasenta uterusu implante ederken, genellikle hafif ve kısa ömürlü olmasına rağmen kramp gelişebilir.

Kanamanın eşlik ettiği ağrı başka bir konudur ve derhal soruşturmayı garanti eden bir konudur. Eğer kramplanma şiddetli, kanamalı veya kanama olmadan, doktorunuzu mümkün olan en kısa sürede görmek en iyisidir.

Şiddetli alt karın veya sırt ağrıları eşlik ederse, 911’i arayın veya en yakın acil servise gidin;

4

Kaybolan Gebelik Belirtileri

Gelecekte anne istirahat
mediaphotos / E + / Getty Images

Hamilelik belirtilerinin erken hamilelik sırasında günden güne dalgalanması ve bazen tamamen ortadan kalkması oldukça normaldir.

Meme hassasiyeti, şişkinlik, ruh hali değişimleri ve yiyecek istekleri gibi gebelik belirtilerinin kaybı, özellikle de 12. hamilelik haftanıza yaklaşıyorsanız, bir sorun işareti değildir. Bu zamana kadar, erken semptomlarınızın çoğu, ikinci trimestere girerken genellikle kolaylaşır.

Ancak, aniden hiç bir semptomunuz yoksa, bu bir hamilelik kaybının bir işareti olabilir. Derhal doktorunuza görünün.

5

Sabah bulantısı yok

Mide bulantısı dalgaları
PeopleImages / E + / Getty Images

O sabah hastalığınız size söylenirse   sağlıklı bir gebeliğin belirtisidir, bulantı ve kusma gibi tipik semptomlardan herhangi birini yaşamazsanız endişelenmeye başlarsınız.

Sabah bulantısı semptomlarının yokluğu hamileliğinizin mahkum olduğu anlamına gelmez. Aslında, kadınların üçte biri hiçbir zaman hiçbir belirti göstermedi. Bunu yapanların yaklaşık yarısı hamileliğin 14. haftasında rahatlama bulacaksınız.

6

Bir Sonuçsuz Ultrason Sonucu

Gebelikte Ultra Ses
Tim Hale / Taş / Getty Images

Erken bir ultrasonun, sonuçlar sizin ve doktorunuzun ne beklediğini göstermemesi durumunda kaygı duymaması nadir değildir. Bazı durumlarda, hiçbir fetal kalp atışı veya fetal kutup olmayabilir veya ölçümler tahmini son tarihe kadar uyuşmuyor olabilir.

Çoğu durumda, tahmin edilen tarih sadece yanlıştır ve bebek şüphelendiğiniz kadar yakın değildir. Tekrar kontrol etmek için daha sonra gelmeniz söylenmesi sinir bozucu olsa da, en kötüsünü varsaymamalısınız. Sonunda, gerekli olabilecek her şey vade tarihinin yeniden hesaplanmasıdır.

7

Tehdit Edilen Bir Düşük

Doktor hastane odasında hamile hastayla konuşuyor
John Fedele / Blend Resimleri / Getty Images

Bunu duymak korkutucu olabilir, ancak tehdit altındaki bir düşük, gerçek düşük ile aynı şey değildir. Terim, bir miktar kanama olduğu bir hamileliği ifade eder, ancak rahim boynu kapalı kalır ve ultrason bebeğin kalbinin hala atmakta olduğunu gösterir.

Tehdit edilen düşük, 20 haftadan önceki gebeliklerin yaklaşık yüzde 20’sinde ortaya çıkar. Kadınların çoğu bebeklerini olaysız teslim etmeye devam ederken, her yedi kişiden biri tehdit düşüklüğünden sonra daha fazla komplikasyon yaşayacak.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir