1. Anasayfa
  2. Hamilelik Kaybı

Sperm kalite sorunları ve yanlış taşıma

Sperm kalite sorunları ve yanlış taşıma
0

Anne, vücudu hamilelik taşıyan biri olduğundan, yanlış bir çok şüpheli nedenleri anne mevcut faktörlerle yapmak zorunda. Babasının rolü, ya da daha özellikle onun sperm, genellikle geçmişte gözden geçti. Ancak, sperm kalitesi bir gebelik etkileyebilir ve hatta bir düşük sorumlu olabilir durumlarda olabilir.

Bu oldukça sık bir düşük için bariz bir açıklama olduğunu akılda tutmak önemlidir. Amerikan Üreme Hekimliği Derneği (ASRM), Amerika Birleşik Devletleri ‘ndeki tüm düşüklere göre daha az yarısını tanımlayabilecek bir neden olduğunu belirtiyor. Bu, özellikle birden fazla düşükler yaşamış, sinir bozucu olabilir. ASRM devlet devam ediyor, ancak, yinelenen gebelik kaybı deneyim kadınların üçte ikisi sağlıklı bir hamilelik için devam.

Makalede Neler Var?

Sperm kalitesi ve düşükleri

Geçmişte, dikkatin çoğu kadınlara odaklanmıştır. Sadece son zamanlarda çalışmalar erkeklerde özellikle baktı ve sperm kalitesi başarılı bir hamilelik üzerinde olan dernek.

Fertilite uzmanları daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu kabul eder, ancak bugün daha önce hiç olmadığı kadar bilinmektedir. Anormal kromozomlar gelen sperm DNA parçalanma, hatta yaşam tarzı seçimler, sperm bir gebelik sonucunu etkileyebilir birçok yolu vardır. Bu düşük, özellikle birden çok kez, baba yanı sıra anne üzerinde odak test oluştuğunda önerilir.

Kromozomlar

Düşük önemli nedenleri kromozom problemleridir. Kromozomlar, gelişme sırasında gerekli tüm bilgileri kodlayan DNA bloklarıdır. Gelişmekte olan bir bebeğin kromozomların yarısı babadan geldiğinden, gebeliğe anormal kromozomlar katabilir.

Gebeliğin ilk trimesterinde yaklaşık 3 ‘ ü 4 düşükler meydana gelir. Genellikle, bir kadın ilk trimester sırasında bir düşük varsa, bebeğin kromozomları ile ilgili bir sorun vardı.

Kromozomal sorunlar Ile, bir şey gebelik sırasında ters gider ve bir embriyo kromozomlar (çok veya çok az) yanlış sayıda alır. Bu sonunda düşük olabilir. Yine de yanlış sayıda kromozomın olduğu tüm bebekler yanlış taşınır. Örneğin, Trizomi 21 olan bebekler Down sendromu var.

Geçmişte, araştırmacılar kromozom sorunlarının ana kaynağı olarak yumurta odaklanmıştır. Bir nedeni (genellikle) sadece bir yumurta her menstrüel döngüsü yumurtladı olmasıdır. Sperm Ile, doğal seçim, teorik olarak yumurta ulaşmak için olanlar “Fittest” yol açmalıdır döllenme önce gerçekleşir. Ayrıca, düşükler doku üzerinde genetik çalışmalar maternal mayoz (yumurtanın erken gelişimi) ilk aşamasında hataları en büyük olasılıkla düşükler neden anomalilerin kaynağı olarak takip etmiştir.

Ama geçtiğimiz on yıl içinde bazı araştırmalar bu her zaman durum olmayabilir göstermektedir. Tekrarlayan Düşükler bazı durumlarda babasının sperm anormal kromozom yüksek bir insidansı olan dahil görünüyor.

Spermin tekrarlayan düşüklerde ne sıklıkta bir faktör olduğu ve spermdeki kromozom sorunlarının tekrar kayıpların önemli bir nedeni olduğuna inanılan hiçbir gerçek tahmin yoktur. Özellikle sperm anormal morfoloji veya düşük fertilite diğer belirteçleri gösterdi erkeklerde bir olasılık-gibi görünüyor.

Sperm DNA parçalanma

Sperm kalitesinin anahtarlarından biri DNA ‘da yatıyor, bu da hasarlı hale gelebilir. Bu hasar oluştuğunda, sperm DNA parçalanma (sdg) denir ve bu düşük nedenleri içine bakarak birçok araştırma çalışmaları için bir odak alanıdır.

SDG herhangi bir sayıda nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar arasında hücre ölümü, çevresel toksinler ve hastalık ya da ateş vardır. Sperm vücudun diğer hücreler gibi hücre hasarı tamir edemez ve bu erkek infertilite önde gelen bir nedenidir. Hasar da sperm içinde DNA yapısını etkiler ve bir yumurta döller, bu potansiyel olarak düşük yol açabilir.

Bir çalışmada infertil erkek ve bereketli erkekler ile çiftler için birden fazla düşükler deneyimli çiftler karşılaştırıldığında. Sonuç sperm düşükleri dahil daha infertil erkeklerin neredeyse aynı oranda parçalanma belirtileri olması muhtemeldir.

Bu tür sonuçlar sdg ile fertilite arasındaki korelasyonun, hem gebe kalma hem de kötüye kullanılamaması arasındaki korelasyon bir faktör olabilir. Ancak, araştırmacılar sdg tek başına düşük bir çiftin riskini tahmin edemez Not dikkatli.

Lifestyle seçimler

Bir kadın hamile olduğunda, onun yaşam tarzı seçimleri önemini genellikle sağlıklı bir gebelik ve bebek teşvik vurguladı. Bir erkeğin yaşam tarzının da rol oynayabilir gibi görünüyor. Hamilelikten önce bir kadının sağlığı önemli olduğu için, bu da adamın.

Bu öncelikle sperm kalitesi üzerinde etkisi geri gider. Sigara gibi şeyler, ilaç ve alkol kullanımı, beslenme, ağırlık, ve egzersiz tüm bir erkeğin sperm sağlığını etkileyebilir.

Sağlıksız seçimler başarılı bir gebelik şansını azaltan birçok faktörlere yol açabilir. Bu, azalmış sperm hareketlilik ve canlılık, düşük sperm sayıları ve anormal morfoloji (sperm boyutu ve şekli) içerir. Ayrıca fiziksel hasara yol açabilir. Sperm herhangi bir hasar doğurganlık sorunlarına neden olabilir ve, bir yumurta döllenmiş ise, aynı zamanda bir düşük yol açabilir.

Sperm testi

Bazı doktorlar, tekrarlayan düşükler için başka bir neden bulunamazsa erkeklerin sperm kalitesi için testler yapmasını tavsiye edebilir. Standart test, örnekteki şekil, hareketlilik ve sperm sayısına bakabilen bir sperm analizine sahiptir.

Ayrıca görsel muayene ötesinde birkaç sperm DNA testleri mevcuttur. Ancak, ASRM bu deneysel en iyi ve henüz bir çiftin yeteneği gebe ya da bir düşük olasılığı için güvenilir bir öngörü olduğunu notlar.

Sperm kalitesi bazen, ama her zaman değil, yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçlar ile iyileştirilebilir.

Eniyiaile ‘de bir kelime

Sonuçta, yanlış olan birçok kişi tam olarak neden olduğunu asla bilmeyeceğim. Çeşitli faktörler düşük riski katkıda ve tam olarak ne kadar büyük bir faktör sperm içinde olduğunu bilinmemektedir. Eğer cevaplar arıyor olabilir, en iyi seçenek doktorunuza veya bir fertilite uzmanı danışmak etmektir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir