1. Anasayfa
 2. Hamilelik Kaybı

Uygun veya Uygun Olmayan Bir Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Uygun veya Uygun Olmayan Bir Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?
0

Yaşanabilir ve yaşamayan bir hamilelik kavramının kavranması nispeten kolay olsa da, tahmin edebileceğinden daha katı tanımlarla yönetilir.

Klinik bir bakış açısından, uygulanabilir bir hamilelik, bebeğin doğabileceği ve makul bir hayatta kalma şansına sahip olduğu bir gebeliktir. Buna karşılık, yaşamayan bir gebelik, fetüsün veya bebeğin hayatta doğma şansının olmadığı bir gebeliktir. Tanımlar, aslında bebeğin hayatta kalmasını sağlamak için herhangi bir makul önlem alınması durumunda, gebeliğin sonlandırılmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Bu geniş tanım içerisinde, yorumlamaya açık olan tek kelime elbette “makul” dir. Hamilelik bağlamında “makul” olan nedir? Ve tanım sabit mi yoksa doktor, hastane, hamilelik aşaması ve hatta gelire göre değişebilir mi?

Hangi politika yapıcıların sadece etik ve yasal açıdan netlik sağlamayı değil, ebeveynlere mevcut tıbbi kanıtların ağırlığına dayanarak doğru seçimi yaptıkları konusunda güvence sunmayı amaçladıkları bir soru.

Makalede Neler Var?

Yaşamayan Gebeliğin Nedenleri

Teşhis açısından bakıldığında, uygulanamaz olan, küçük bir şans değil, hayatta kalma şansı anlamına gelmez. Bunun bir çok ortak nedeni var. Onların arasında:

 • Rahimde hayatta kalma yeteneğine sahip olmayan bir döllenmiş yumurtanın yer aldığı molar gebelik
 • Döllenmiş yumurtanın uterus dışına implante ettiği ektopik gebelik
 • Yumurtanın döllendiği ancak uterusta hiç implante olmadığı kimyasal hamilelik
 • Aynı zamanda, gestasyonel kesenin oluştuktan sonra, gebeliğin büyümeyi durduran yanık bir yumurta olarak da bilinen anembriyonik gebelik
 • Bebeğin artık kalp atışı geçirmediği bir hamilelik
 • Sağkalımı imkansız kılan doğuştan gelen bir kusur
 • Hayatta kalabilmek için çok erken doğmak

Erken doğum açısından, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu hastane, bir preeminin en azından hayatta kalma şansı olduğu perspektifinden, canlılığa bakar. Teknik olarak konuşursak, hat kabaca 24. gebelik haftasının etrafında çizilir.

İstatistiksel olarak konuşursak, 26 haftada doğan bebeklerin yüzde 80’i ve 27 haftada doğan yüzde 90’ı hayatta kalıyor, ancak çoğu zaman yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (NICU) uzun süre kalıyor. Çocuk 26 haftadan önce doğarsa, bu sayı çarpıcı bir şekilde düşer.

Uygulanabilirliğin Belirlenmesi

Erken doğumun ötesinde, Ultrasondaki Radyologlar Derneği (SRU) olarak adlandırılan bir örgüt, yaşanabilirliği tesis etmek için kesin bir kriter seti belirlemiştir. Belirleme, sağlayıcıların potansiyel olarak geçerli bir hamileliği sonlandırmada çok hızlı hareket etmemelerini sağlamak içindir.

Bir ultrason kullanılarak, aşağıdaki tanımlayıcı kriterlere dayanarak bir hamilenin uygulanabilir olmadığı söylenebilir:

 • Fetüsün kalp atışı olmaması ve yedi milimetre veya daha fazla bir tepeden tırnağa uzunluğu olması durumunda
 • Gebelik kesesi embriyoya sahip değil ancak ortalama çapı 25 milimetre veya daha fazla olduğunda
 • Taramada yumurta sarısı kesesi olmayan bir gebelik kesesi görülürse, ancak iki veya daha fazla hafta sonra, kalp atışıyla embriyo olmaz (hamileliğin ilerlemesi durur)
 • Taramada, yumurta sarısı kesesi olan bir gestasyonel kese görülürse, ancak 11 gün veya daha uzun bir süre sonra, kalp atışıyla embriyo olmaz.

Ek olarak, SRU kurallarına göre, bir hamilelik şüpheli olarak kabul edilir ve aşağıdaki kesin olmayan kriterlere dayanarak daha fazla araştırma yapılması gerekir:

 • Kalp atışı yok ve yedi milimetreden daha az bir tepeden tepesine uzunluk
 • Embriyo ve 16 ila 24 milimetre ortalama gestasyonel kese çapı yok
 • Sarısı kesesi olmayan bir gebelik kesesi görülürse, ancak yedi ila 13 gün sonra kalp atışıyla embriyo olmaz.
 • Sarısı kesesi olan bir gestasyonel kese görülürse, ancak yedi ila 10 gün sonra, kalp atışıyla embriyo olmaz.
 • Son adet döneminden altı ya da daha fazla hafta embriyo yokluğu
 • Boş bir amniyon (membran embriyoyu çevrelemek içindir)
 • Yedi milimetreden büyük bir büyütülmüş yumurta sarısı kesesi
 • Embriyoya göre orantısız olarak küçük bir gebelik kese (ortalama kese çapı ve kron-sağır uzunluk arasındaki beş milimetreden daha az fark)

Verywell’den Bir Kelime

SRU kılavuzlarının amacı, uygulanabilir bir gebeliğin yanlış teşhisini önlemektir. Bununla birlikte, “uygulanabilir” in mutlaka mükemmel sağlık anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Bazı durumlarda, bebek rahim dışında hayatta kalabilir ancak en temel yöntemlerle çalışması için yaşam boyu tıbbi müdahale gerektirebilir.

Bu, elbette, nadir bir durumdur, ancak ebeveynlerin yaşayabilirliğin kesin olamayacağı zamanlardaki anlayış ve girdilerinin önemini vurgulayan durumdur. Doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir, ancak yalnızca siz ebeveynler için bebeğiniz için en uygun ve sevgi dolu seçimin ne olduğuna karar verebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir