1. Anasayfa
 2. Hamilelik Kaybı

Hamilelik Kaybı Riskini Azaltmak İçin Şu Anda Yapabileceğiniz 10 Şey

Hamilelik Kaybı Riskini Azaltmak İçin Şu Anda Yapabileceğiniz 10 Şey
0

Hamilelik kayıplarının çoğu rastgele kromozomal anormalliklerden kaynaklanır, ancak düşük, ölü doğum veya bebek ölümü olasılığınızı azaltmanın yolları hala vardır. Bu basit adımları atmak risklerinizi kontrol etmenize ve sağlıklı bir hamilelik şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

1

Makalede Neler Var?

Ellerini yıka

Wash hands
Bambu Productions / Taksi / Getty Images

Düşük, ölü doğum veya bebek ölümüne neden olabilecek çok sayıda enfeksiyon vardır. Bu viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan herhangi birinin yakalanmasını önlemenin en kolay yolu iyi el hijyeni uygulamaktır.

Ellerinizi sabun ve ılık su kullanarak en az 20 saniye boyunca (ABC’nizi iki kez söylemeniz gerektiği sürece) yıkayın:

 • yemekten önce ve sonra
 • tuvaleti kullandıktan sonra
 • hasta olan birisinin yanındayken
 • Para, kapı tokmağı veya alışveriş sepeti gibi başkalarının ele aldığı şeylere dokunduktan sonra
2

Sigarayı bırakmak

Sigara içmek

Karol Stróż

Yıllarca sigara içmenin önemli bir sağlık riski olduğunu biliyoruz. Birçok kanser türü, akciğer hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve felç riskini artırır. Sigara içen kadınların kısırlık yaşamaları ve / veya düşükleri, yeni doğan bebekleri, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebekleri görme olasılıkları daha yüksektir. Sigara içen kadınlarda doğan bebeklerde Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riski daha yüksektir. Sigarayı bırakmak sadece bebeğinizin hayatını kurtaramaz; Yıllarca ebeveynlik yaptığınızdan emin olabilir.

3

Mutfakta Dikkatli Olun

Hamile kadın yemek

İnsan Resimleri / Getty Images

Listeria ve salmonella gibi gıda kaynaklı hastalıklar, düşük yapma riskinin artmasıyla ilişkilidir. Hamilelere rutin olarak az pişmiş etler ve pastörize edilmemiş peynirler gibi en yaygın tehlikeli bakteri kaynakları olan yiyeceklerden uzak durmaları önerilse de, bunlar olası tek kaynak değildir. Hamile kalan veya hamile kalmaya çalışan kadınlar için güvenli gıda kullanımı normalden daha önemlidir.

Mutfak Güvenliği için İpuçları:

 • Çiğ yiyecekleri kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.
 • Et, balık ve yumurtaları önerilen sıcaklıklarda pişirin.
 • Artıkları derhal soğutun.
 • Et ve balıkları satın aldıktan sonraki 1-2 gün içinde kullanın veya dondurun.
 • Taze ürünleri iyice yıkayın.
4

Grip Atışı Yapın

Grip aşısı

FRANCOIS GUILLOT / Getty Images

Her ne kadar bazı kadınlar grip atışının düşük olmasına neden olabileceğinden korksa da, çalışmadan sonra çalışma, grip atışından sonra düşük yapma riski olmadığını gösterir. Öte yandan, hamile iken gribine yakalanan kadınlar risk altındadır – özellikle H1N1 suşu hamile kadınlar için genel popülasyondan daha ölümcül olabilir. Hamilelik sırasında yüksek ateş nöral tüp defektleriyle de ilişkilidir.

5

Kilo vermek

Fotoğraf, Pascal Thauvin’in izniyle. Fotoğraf © Pascal Thauvin

Sigara içmek gibi, obezite, artan kalp hastalığı, diyabet ve belirli kanser türlerinden, erken doğum, preeklampsi, gebelik diyabeti ve her türlü gebelik kaybı gibi gebelik komplikasyonlarına kadar birçok sağlık problemiyle ilişkilendirilmiştir. Obezitenin gebelik kaybıyla bağlantılı tüm nedenlerini anlamıyoruz, ancak tüm dünyadaki çalışmalar aynı sonuçları buluyor. Obez olan kadınların bebeklerini kaybetme riski çok yüksektir.

Herhangi bir kilo kaybı programı bir doktorla tartışılmalıdır, ancak özellikle hamilelikte uzmanlardan rehberlik almanız sağlığınız ve sağlıklı bir kilo almayı başarabilmeniz için çok önemli olabilir.

6

Doğru ye

sebzeler

Francois Carstens

Sağlıklı bir diyet yemek, sadece kilo vermeye çalışan kadınlar için bir endişe değil. Araştırmalar, meyveler, sebzeler ve tam tahıllar açısından zengin bir diyetin hamilelik komplikasyon riskini azaltabileceğini buldu. Son zamanlarda, Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma, kadınların böyle bir diyet yerken kadınların anensefali ile bebek sahibi olma ihtimalinin% 50 daha az olduğunu ortaya çıkardı. Sağlıklı bir diyet, kilo kontrolü ve diyabetli kadınlar için optimal kan şekeri kontrolü ile de ilişkilidir.

7

Doğum Öncesi Bakımı Başlat

Gyno sınavında

Keith Brofsky / Getty Images

Doğum öncesi bakımı henüz başlamadıysanız, mümkün olan en kısa sürede yapmalısınız. Bir doktor veya ebe tarafından yapılan bir fizik muayene, tedavi edilmediğinde sağlık problemlerini veya farkında bile olmadığınız ve hamilelik kaybına neden olabilecek hamilelik komplikasyonlarını ortaya çıkarabilir – yüksek tansiyon, gebelik veya tip 2 diyabet, servikal veya uterus anomalileri, ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, sadece birkaç isim.

8

İlaçlarınızı Alın

İlaç almak

AE Pictures Inc./Getty Resimleri

Lupus, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik sağlık problemlerinin tümü artan gebelik kaybı şansı ile ilişkilidir. Teşhis edilmiş kronik bir hastalığınız varsa, durumunuzu optimum kontrol altında tutarsanız, sağlıklı bir hamilelik için en iyi olasılıklara sahip olursunuz. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, durumunuzu en iyi nasıl kontrol edeceğiniz konusunda doktorunuza danışın ve reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar dahil tüm doktor tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.

Başka bir hamilelik düşünüyorsanız, hamile kalmadan önce doğum öncesi vitaminleri almaya başlayın. Folik asidin yararları, hamileliğin erken aşamalarında, hamile olduğunuzu bilmeden önce bile, çok önemlidir. Bebeğinizde, ciddiyetine bağlı olarak ölümcül olabilen nöral tüp kusurlarını önlemek için yeterli folik asit alımı gereklidir.

9

Güvenli Seks Yap

Çanta içinde çilek prezervatif

Peter Dazeley / Getty Images

Hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınlara güvenli cinsel ilişki önermek çılgınca gelebilir, ancak gerçek şu ki, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların, klamidya veya sifiliz gibi, düşük, ölü doğum, yenidoğan ölümü, kısırlık ve ektopik gebeliğe neden olabileceğidir. Cinsel olarak aktif olan herkes CYBE açısından risk altındadır. Doğum öncesi bakıma başladığınızda tarama yapılır, ancak eğer siz veya eşiniz birden fazla cinsel partneriniz varsa, hamilelik için denemeye başlamadan önce bile tarama yaptırmak isteyebilirsiniz. Birden fazla partneriniz varsa, hamileyken bile prezervatif kullanmalı ve her ikisi de CYBE taramasına kadar prezervatif kullanmalısınız.

10

İçme

Alkol içen kadınlar

PhotoAlto / Eric Audras / Getty Images

Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınların hamilelik sırasında alkol tüketmekten kaçınmaları önerilmektedir. Fetal alkol sendromu riski çoğu insanın bilme sebebidir, ancak özellikle düzenli alkol kullanımında düşük veya ölü doğum için potansiyel bir risk vardır. Diğer ülkelerde, hamilelikte ne kadar alkol kullanımının güvenli olduğu konusunda farklı öneriler bulunmaktadır, ancak en güvenli miktar hiç görünmemektedir.

Düzenli bir içiciyseniz veya içmeyi bırakabileceğinizi düşünmüyorsanız, bunu bir sağlık kuruluşu ile görüşmelisiniz.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir