1. Anasayfa
 2. Hamilelik Kaybı

Plasenta ve İlgili Gebelik Kaybı

Plasenta ve İlgili Gebelik Kaybı
0

Bir kadın hamile kaldığında plasenta rahim içinde gelişir. Plasentanın temel işlevi doğmamış bebeğe beslenme sağlamaktır, ancak gebelik kaybına neden olabilecek birkaç plasenta problemi vardır.

Makalede Neler Var?

Plasenta Nedir?

Plasenta insan vücudundaki tek geçici organdır. Hamilelik ile gelişir ve hamilelik sona erdikten sonra dökülür. Yalnızca fetal hücrelerden oluşur ve daha sonra annenin rahim duvarını yerleştirme adı verilen karmaşık bir işlemde “istila eder”.

Anneye küçük bir kan damarı ağıyla ve göbek kordonu içindeki iki damar ve damar yoluyla fetusa bağlanır.

Plasenta döllenmiş yumurtanın (bu zamana kadar blastosit adı verilen bir hücre kümesine bölünmüş halde) uterusun içine yerleştirdiği anı oluşturmaya başlar. Plasenta hamilelik boyunca büyümeye devam eder, sonuçta kabaca disk şeklinde hale gelir ve ortalama olarak 1 kilogram kilo verir.

Plasenta Fonksiyonları

 • Oksijen ve besin maddelerini annenin dolaşım sisteminden fetüse taşımak
 • Atıkları ve karbondioksiti fetal dolaşımdan anne dolaşımına taşımak
 • IgG antikorlarını taşıyarak fetusa “pasif bağışıklık” sağlamak
 • Bir fetüsün bulaşıcı hastalıklara yakalanmasını önlemek için mikropları “filtrelemek”, ancak bu işlev% 100 etkili değildir
 • Progesteron, insan koryonik gonadotropin (hCG), insan plasenta laktojeni (hPL) ve hamileliği korumak için gerekli östrojen salgılamak
 • Plasentanın fetüsünü ve cenin bileşenini, normalde vücuttaki “yabancı” elementlere saldıran annenin bağışıklık sisteminden korumak – bağışıklık sistemini “karıştıran” ve “bağışıklık sistemini baskılayan” çeşitli kimyasallar salgılamak
 • Annenin dolaşımının kan basıncındaki değişikliklerle tehlikeye girmesi durumunda fetüs için bir kan rezervuarı görevi yapmak

Bu fonksiyonlardan herhangi birinin bozulması durumunda, bir hamilelik tam süreli devam edemeyebilir.

Plasenta Problemleri

 • Plasenta previa – Plasenta rahim ağzının iç açıklığının üzerine ya da yakınında büyüdüğünde. Previa, gebelikte yüksek vajinal kanama riski ile ilişkilidir ve bir kadın bir previa ile çalışmaya başlarsa hayatı tehdit edici bir acil durum olabilir.
 • Plasenta akretası – Plasenta uterusa çok derinden bağlanırsa, buna akreta denir. Bağlantının ne kadar derin olduğuna bağlı olarak farklı tipte akre türleri vardır. Accreta aynı zamanda doğum eyleminde hayatı tehdit edici bir acil durum olabilir ve histerektomi de dahil olmak üzere hem doğum sonrası hemoraji hem de cerrahi müdahaleler için risk oluşturur.
 • Plasental abruption – Plasenta doğum öncesi uterus duvarından ayrıldığında, buna abruption denir. Ayırma derecesine bağlı olarak fetüs için ölümcül olabilir. Bu durum, aşırı kan kaybından dolayı anne için de tehlikeli olabilir. Şiddetli bir ani düşüş için tek “tedavi” acil teslimattır.
 • Korioamniyonit – Su torbasını oluşturan membranların bakteriyel bir enfeksiyonu. Genellikle, enfeksiyon vajinadan serviks boyunca ilerler. Hem anne hem de bebek için başka komplikasyonları önlemek için antibiyotik tedavisi ve fetüsün hızlı bir şekilde verilmesi gerekir.

Hamilelik Kaybı

Plasenta ile ilgili problemler gebelik kaybının bu kadar yaygın bir nedeni olduğundan, doktorlar patologların doğumdan sonra plasentayı incelemelerini sıklıkla önerecektir. Plasental muayene, düşük veya ölü doğum durumunda, bir bebeğin otopsisinin önemli bir parçasıdır. Otopsi yapmak istemezseniz doktorunuz isteklerine saygı duyacaktır, ancak çoğu kadın ve kültür / din bir plasental sınavda rahatlar ve bu da kaybınızın sebebi hakkında yararlı bilgiler verebilir.

Bazı kültürlerin doğum sonrası plasenta ile ilgili özel uygulamaları vardır. Bazıları Yeni Zelandalı Maori, Kuzey Amerika Navajoları ve Kamboçyalılar gibi plasentayı gömüyor. Nijerya’daki Ibo arasında, her plasentaya tam bir cenaze töreni yapıldı. Dünya çapındaki uygulamalar çılgınca çeşitlilik göstermektedir: plasentayı elementlere maruz bırakmak, plasentayı bir ağaç ile birlikte dikmek, hatta plasentayı yemek. Plasenta ayrıca bazı Doğu ilaçlarında bir bileşendir.

Hamilelik kaybı durumunda, plasentanızı gömmek veya yakmak için bebeğinizle birlikte yakılmak istiyorsanız, doktorunuza bildirin.

Diğer Adı: Doğum Sonrası

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir