1. Anasayfa
  2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

Beceriksiz bir Serviks Düşülmesine Nasıl Yol Açabilir?

Beceriksiz bir Serviks Düşülmesine Nasıl Yol Açabilir?
0

Ayrıca yetersiz serviks de denilen servikal yetmezlik, bir kadının serviksinin zayıfladığı ve hamileliğin çok erken dönemde açılıp açılmaya başladığı anlamına gelir.

Bu erken genişleme zamanla tespit edilmezse, servikal yetmezlik bir gebelik kaybına veya erken doğmuş bir bebeğin doğumuna neden olabilir. Preterm doğumun sonucu bebeğin ne zaman doğduğuna ve erken doğumun gebelik kaybına neden olma olasılığı daha yüksektir.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Servikal yetmezlik, zor doğum tecrübesine sahip olmak ya da LEEP, lazer ablasyonu ve soğuk bıçak conization gibi bazı servikal prosedürler gibi önceki servikal hasardan kaynaklanabilir. (Standart bir servikal biyopsi, yetersizliğe neden olmaz.)

Ayrıca bicornuat uterus veya unikornuat uterus gibi konjenital uterin malformasyonları olan kadınlarda ve anneleri DES almış olan kadınlarda da görülebilir. Bazı araştırmalar, çoklu D & C prosedürleri olan kadınlarda servikal yetmezliğin daha muhtemel olabileceğini göstermektedir.

belirtiler

Ne yazık ki, servikal yetmezlik genellikle etkilenen ilk gebelikte hiçbir belirti göstermez. Serviks, kadınlarda herhangi bir kasılma olduğunu fark etmeden büyür ve sonra sular kırılır ve bebek doğar – bazen hayatta kalma şansı için çok erken. Kadınlar bazı lekelere veya kanamalara sahip olabilir, ancak genellikle, durum tespit edildiğinde, erken doğumu durdurmak için çok geç olur.

Tanı Yöntemleri

Servikal yetmezlik yaygın değildir ve doktorlar, güçlü risk faktörleri (bilinen bir uterus malformasyonu veya önceki bir ikinci trimester düşüklüğü gibi) hariç, hamilelikteki durumu düzenli olarak taramaz. Yüksek risk altındaki kadınlarda, doktorlar rahim ağzını vajinal ultrason kullanarak izleyebilir, ancak ultrason servikal değişiklikleri her zaman tam olarak saptamaz.

Başa Çıkma

Herhangi bir hamilelik kaybıyla baş etmek hiçbir zaman kolay değildir, ancak servikal yetmezlik nedeniyle düşüklerde, bebeğiniz vefat etmeden önce canlı olarak doğmuş olabilir. Kendinizi, zaman içinde tespit edildiğinde kaybınızın önlenebileceği düşüncesiyle mücadele ederken bulabilirsiniz.

Kendinizi suçlama ya da kaçırılan herhangi bir işaret olup olmadığını görmek için deneyiminizi yeniden analiz etme dürtüsüne direnç gösterin ve servikal yetmezliğin ilk kez kayıplar için nadiren keşfedildiğini unutmayın. Servikal yetmezlikle uğraşan başkalarıyla konuşmak için bir destek grubu bulmayı düşünün veya bir danışmandan yardım isteyin.

Sonraki Gebelerde Tedavi

Servikal yetmezlik nedeniyle hamilelik kaybı veya başka bir komplikasyona maruz kaldıktan sonra, bir sonraki hamilelikte sorunun tekrar ortaya çıkması riski bellidir. Bu nedenle, bir sonraki hamileliğinizin başında ve ideal olarak hamile kalmadan önce, yüksek riskli bir hamilelik uzmanına veya diğer deneyimli OB / GYN’ye danışmayı unutmayın.

Doktorunuz muhtemelen bir sonraki hamileliğinizde size özel talimatlar verecektir. Serviksinizi izlemek için sık doğum öncesi kontrollere ihtiyacınız olabilir ve yorucu egzersiz veya cinsel ilişkiden kaçınmanız önerilebilir.

Rahim ağzınız bir sonraki hamileliğinizde çok erken açılmaya başlarsa, doktorunuz yatak istirahatini önerebilir ve servikal serklaj yapabilir. Doktorlar ayrıca serklajı, gebelik kaybı riski çok yüksek olduğu düşünülen kadınlarda bir önlem olarak kullanabilirler.

Servikal serklaj, doktorun hamileliğin erken dönemlerinde servikse dikiş attığı ve hamileliğin bebeğin doğması için yeterince ilerlediği zaman çıkardığı bir ameliyat türüdür.

Araştırmacılar, hastaların serklajdan faydalanabilecekleri ve serklajın hamilelik kaybını önlemede ne zaman etkili olabileceği konusunda iyi yönergeler henüz belirlememiştir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir