1. Anasayfa
 2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

B planı bir düşük neden alacak?

B planı bir düşük neden alacak?
0

Plan B One-Step (levonorgestrel) satın alınması ve korunmasız seks olan bir kadın tarafından gebelik önlemek için kullanılan over-the-counter satılan Acil kontrasepsiyon türüdür. B planı hakkında ortak bir yanlış anlama, bir düşük neden olmasıdır. Ancak, ilaç, aynı zamanda marka isimleri Fallback solo altında mevcuttur, sonraki seçim bir doz, ve Opcicon, ilk etapta meydana gelen anlayışı önler . Bir gebelik, bir ev gebelik testi olumlu bir sonucu ile teyit edilebilir zaman, bir embriyo zaten rahim duvarlarında implante ve B planı üzerinde hiçbir etkisi olacak almak olacaktır.

B planı gibi kontraseptifler Doğum kontrolü bir yedek formu olarak kabul edilmelidir ve gebelik önlemek için normal bir şekilde üzerine asla rağmen, onlar güvenli ve etkili bir şekilde yanlışlıkla sonra doğru kullanılırsa potansiyel bir acil ile başa çıkmak için korunmasız seks. Burada nasıl sabah-sonra hapları iş, nasıl alınmalıdır, potansiyel yan etkileri, ve diğer önemli bilgiler bilmek.

Makalede Neler Var?

B planı nasıl çalışır?

Plan B aktif madde ve diğer sabah-hap sonra levonorgestrel olduğunu-bir progestin (hormon türü) sadece gebelik önlemek için değil, aynı zamanda diğer nedenlerle, endometriozis tedavi etmek de dahil olmak üzere reçete edilir (hangi doku astar bir durum uterusun dışında rahim büyür), bazı kanserler, ve iştah kaybı ve elde edilen immünyetmezlik Sendromu (AıDS) veya kanser nedeniyle şiddetli kilo kaybı. Yüksek dozlarda, progestin vücudu yeterli progesteron üretemiyor bir kadın infertilite için tedavinin bir parçası olarak reçete edilebilir.

Acil kontrasepsiyon olarak, progestins üç şekilde çalışır-bir yumurtalı bir yumurta serbest bırakılması engelleyerek; döllenmeden çıkan bir yumurtayı önleyerek; ve uterusun astar içinde döllenmiş bir yumurta implantasyonu önleyerek. Bu fonksiyonların hangi ilaç gerçekleştirir size menstrüel döngüsünde nerede bağlı olacaktır. Örneğin, Eğer zaten levonorgestrel ovulated ettik belli ki gerçekleşmesini durduramazsınız, ama eğer serbest yumurta sperm ile temas gelir Eğer döllenme önleyebilirsiniz.

Burada sabah sonra hap kullanmak için tavsiye edilebilir bazı durumlar şunlardır:

 • Sen ve eşiniz herhangi bir Doğum kontrolü kullanarak seks yaptınız.
 • Prezervatif kullandın ama koptu ya da kırıldı.
 • Yerinde olmayan bir diyafram takıyordun.
 • En az iki ya da üç aktif Doğum kontrol hapı almayı kaçırdın.
 • Yüzüğünü takmak veya yama uygulamak unuttum.
 • Ortağın zamanında dışarı çıkmadı.
 • Cinsel ilişkiye girmek zorunda kalıyordun.

B planı ve diğer sabah hapları cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruyacağını unutmayın. STIs önlemek için tek yolları her zaman bir prezervatif kullanarak (hatta oral veya Anal seks sırasında) veya hiç seks değil.

Sabah-sonra hap alma

B planı da dahil olmak üzere levonorgestrel ‘in bazı markaları bir hap olarak alınır; diğerleri iki olarak alınır. İlacın etkili olması için, 72 saat içinde en kısa sürede tek hap almak gerekir (üç gün) korunması olmayan seks. Eğer iki doz alarak iseniz, 72 saat içinde ilk hap yutmak ve ikinci 1 12 saat sonra almak.

Planlanan ebeveynlik, korunmasız seks yaptıktan sonra beş gün kadar gecikmiş acil kontraseptif hapları alabilir diyor. Sadece o kadar erken bunu etkili olması muhtemeldir kullanmak biliyorum. Ayrıca levonorgestrel ya da iki farklı markalar Acil kontrasepsiyon bir çift doz almamalıdır unutmayın: bunu yapmak ilacın etkinliğini artırmak ve hatta hasta yapabilir olmayacaktır.

Levonorgestrel alarak olası küçük yan etkilerinden biri bulantı ve kusma olduğunu. Eğer hapı alırken iki saat içinde kusarsın, doktorunu ara. Bu ikinci bir doz almak gerekir mümkündür.

Acil kontrasepsiyon alarak ilişkili diğer yan etkileri şunlardır:

 • Ishal
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Meme ağrısı veya hassasiyet

Hap alarak bir düşük neden olmayacaktır rağmen (ilk etapta meydana gelen gebelik önleyecek çünkü), aynı zamanda bir sonraki dönemde normalden daha ağır olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak, akımının daha hafif olabileceğini düşündüm. Bazı kadınlar Acil kontrasepsiyon kullandıktan sonra dönemleri arasında lekeleme veya kanama yaşadı.

Levonorgestrel aldıktan sonra dönemin bir hafta önce veya daha sonra normalden gelebilir. Eğer üç hafta içinde döneminizi alamadım, bir ev gebelik testi yapmak ya da hap gebelik önlemek için çalıştı emin olmak için test var.

Bildirilen tek ciddi yan etkisi, levonorgestrel aldıktan sonra üç ila beş hafta şiddetli karın ağrısı. Eğer bu sana olursa, doktoruna bak.

B planı senin Için doğru mu?

B planı veya diğer sabah hapları almamalıdır bazı kadınlar vardır. Bu fazla 175 pound ağırlığında ve daha az 165 pound, örneğin ağırlığında kadınlarda etkili olabilir için tavsiye edilmez.

İlaç da bazı ilaçlar almak kadınlar için etkili olmayabilir. Bunlar arasında antikonvülsan ilaçlar, antibiyotikler, tüberküloz tedavisi rifampisin, antimikrobiyal ilaç Mycobutin (rifabutin), Grifulvin V (griseofulvin) bazı cilt enfeksiyonları tedavi için, ve St John ‘s wort, bir diyet takviyesi bazen kullanılan depresyon tedavisinde.

Anormal vajinal kanama ya da herhangi bir hap maddeleri alerjisi olabilir kadınlar da B planı almamalı. Ve eğer zaten hamile olduğunu biliyorsanız, B planını almamalıdır. Ancak, Eğer ilaç almak ve sonra beklediğiniz keşfetmek merak etmeyin: planlanan ebeveynlik göre, bu hamilelik zarar vermez.

Acil kontrasepsiyon kullanarak düşünüyorsanız, plan B ve benzer sabah hapları daha etkili seçenekler olduğunu unutmayın. Bu bir ParaGard ıUD beş gün içinde eklenen veya Ella (Ulipristal asetat), aynı zamanda beş gün içinde korunmasız seks sonra alınması gereken bir reçete almak sahip olmak dahil ancak bu noktada etkili olduğu gibi gün bir.

Sabah-sonra kontrasepsiyon avantajları

Sabah bir avantajı-sonra hap levonorgestrel içeren onlar üzerinde kullanılabilir olduğunu-The-Counter aile planlaması koridorunda eczaneler, süpermarketler, ve Zincir mağazaları, herhangi bir yaş veya cinsiyet herkes tarafından satın alınabilir (böylece bir KIMLIK göstermek zorunda değilsiniz bir sabah-sonra hap satın), ve nispeten uygun. ABD Acil kontrasepsiyon için Amerikan Derneği göre, Temmuz 2013, plan B One-Step ortalama fiyat , genel sürümleri ortalama maliyet iken.

Fiyatlar genellikle Zincir mağazaları daha bağımsız eczanelerde daha düşük, ancak levonorgestrel en pahalı sürümü AfterPill denilen bir üründür, hangi sadece online afterpill.com için artı için nakliye için kullanılabilir. AfterPill için iyi 18 ay, bu yüzden öncesinde satın alınabilir ve acil durumda saklanır.

Zaten belirtildiği gibi, sabah-hapları düzenli bir kontrasepsiyon kullanılmamalıdır, ama hakkında bilmek ve hatta elinde var yararlı olabilir. Eğer cinsel aktif ve ne tür Doğum kontrolü sizin için doğru olduğundan emin değilseniz, doktorunuza bakın veya rehberlik için yerel planlanan ebeveynlik veya kadın sağlık kliniği ziyaret edin. Çok sayıda seçenek vardır ve bu yüzden de yaşam tarzınıza uygun iken size ihtiyacınız olan korumayı sağlayacak bir tane bulmak mümkün olmalıdır.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir