1. Anasayfa
 2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

Heterotopik Gebelik Nedenleri, Belirtileri ve Tanısı

Heterotopik Gebelik Nedenleri, Belirtileri ve Tanısı
0

Heterotopik gebelik, biri uygulanabilir bir rahim içi hamilelik (uterusta meydana gelen), diğeri yaşamayan ektopik bir hamilelik (uterusta meydana gelen), diğeri ise uterusun dışında ortaya çıkan ek bir gebelik rahim varlığıdır. fallop tüpü).

Heterotopik bir hamilelik her ektopik hamilelik kadar tehlikeli olabilir ve çoğu ebeveynin diğerini sonlandırmak zorunda kalırken bir hamileliği sürdürmeye karar vermesi gerçeği ile zorlaşır.

Makalede Neler Var?

Heterotopik Gebelik Oranları

Tüm çoklu gebeliklerde olduğu gibi, heterotopik gebelik en yaygın olarak in vitro fertilizasyon (IVF) gibi yardımcı üreme prosedürleriyle gebe kalan çiftlerde görülür. 1000 yardımlı gebelikte en az iki tanesi heterotopik gebelikle sonuçlanır.

Kendiliğinden (doğal) anlayışı olan kadınlarda çok daha az yaygın olsa da, bazı tahminler heterotopik gebelik oranının hala 10.000’de bir ila 30.000 gebelikte bir arasında değişen olduğunu göstermektedir.

belirtiler

Heterotopik bir hamilelik yaşayan bir kadının semptomları olabilir veya olmayabilir. Bu, özellikle bu gebeliklerin yarısı sadece fallop tüpü yırtıldığında teşhis edildiğinden dolayıdır.

Belirtiler varsa, şunları içerebilir:

 • Anormal vajinal kanama
 • Hafif-şiddetli karın ağrısı veya kramp
 • Yan ağrı
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Şişkinlik
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Şiddetli ağrı, ağır kanama, solukluk hissetmek veya başka endişe verici belirtiler varsa, acil servise gidin, çünkü yırtılmış tüp tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Teşhis

Oldukça basit, doktorların heterotopik hamileliği erken aşamalarında teşhis etmeleri zordur. Kadınlar vajinal kanama ve kramp geçirebilir, ancak bunlar normal bir hamilelikte bile ortaya çıkan semptomlardır. Aynı zamanda, rutin bir ultrason sırasında heterotopik bir hamileliği kaçırmak kolaydır, çünkü teknisyen yalnızca uterusta gelişen fetusu kontrol edebilir ve bunun ötesine bakmayı düşünemez.

Heterotopik bir hamilelik şüphesi varsa, genellikle dört veya beşinci haftaya kadar ultrason ile onaylanıp reddedilebilir. O zamana kadar, bekleyen annenin kesin bir tanı konana kadar kan testleri ile yakından izlenmesine ihtiyaç duyacaktı.

Aynısı, yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birini yaşıyorsa, yardımlı bir üreme işlemi geçirmiş olan kadınlar için de geçerli olmalıdır.

tedavi

Rahim dışında yer alan herhangi bir fetüs hayatta kalamaz ve varlığı, bir doku kendiliğinden yırtılırsa, annede potansiyel olarak yaşamı tehdit edici kanamaya neden olabilir. Bu nedenle, sonlandırılması gerekecek. İyi haber şu ki, intrauterin gebeliği sonlandırmadan bunu yapmak genellikle mümkün. Bu, tipik olarak, etkilenen fallop tüpünün çıkarılmasını gerektirebilecek veya gerektirmeyecek bir ameliyatı içerir.

Heterotopik gebelikler düşük yapma riskini arttırırken (özellikle yırtılma varsa) kadınların yaklaşık yüzde 67’si intrauterin bebeği vadeye kadar taşıyabilir.

Heterotopik bir hamilelik nedeniyle bir fetüs kaybı yaşarsanız, diğer bebek iyi durumda olsa bile, kendinizi o bebek için kederli buluyorsanız, tamamen normaldir. Kendinizi bu kaybı hissetmenize ve güvendiğiniz başkalarıyla paylaşmanıza izin verin.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir