1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Erken Gebelikte Sarısı Kesesi Yok


0

Gebeliğin her aşaması, gebeliğin olması gerektiği gibi sağlıklı ve gelişmekte olup olmadığının oldukça güvenilir bir göstergesidir. Bu, hamilelik sırasında ultrasonların ilk haftalarda bile bu kadar değerli olmasının bir nedenidir.

Bir ultrason altı haftalık bir gebelikte gerçekleştiğinde, doktor ve teknisyenin aradığı şeylerden biri sarısı kesesidir. Bu yapı orada görünmediğinde, hamileliğin uygulanabilir olmadığı anlamına gelebilir – bir başka deyişle, düşük olmuştur.

Ancak bu her zaman böyle değildir. Yeni hamileyseniz ve yumurta sarısı altı haftalık ultrasonunuzda görünmüyorsa, düşündüğünüz kadar uzağınızda olmadığınız anlamına gelebilir. İşte her iki senaryo hakkında bilgi sahibi olmanın faydası.

Makalede Neler Var?

Sarısı Kese Nedir?

Hamileliğin erken döneminde, yumurta sarısı gelişmekte olan fetüs için bir besin kaynağı olarak işlev görür. Gelişmekte olan fetüsü ve amniyon sıvısını saran gebelik kese içinde görülebilen ilk yapıdır. Gebelik kesesi, berrak bir merkez etrafındaki beyaz bir jant gibi görünür ve transpajinal bir ultrasonda görülebilir – ultrason çubuğunun karın bölgesine doğru bastırılmak yerine vajinaya sokulması – üç ila beş hafta arası.

Sarısı kesesi yaklaşık beş buçuk ila altı hafta gebeliklere kadar görünmez. Sarısı kesesi, plasenta geçene kadar gelişmekte olan embriyoya besin sağlar. Bu nedenle hamileliğin sağlığının iyi bir göstergesidir.

6 Haftada Yolk Kesesi Yok

Gebeliğin bu aşamasında ultrasonda hiçbir yumurta sarısı kesesinin görülmemesi, fetüsün gebelik yaşı yanlış hesaplanmış olabilir. Bu, son sürenizin ne zaman olduğunu hatırlamada bir hata yaptıysanız veya düzensiz adet döngüleriniz varsa oluşabilir.

Doktor, yaklaşık altı hafta hamile kaldığına inanılan ancak yumurta sarısı kesesi olmayan bir kadındaki yanlış gebelik yaşından şüpheleniyorsa, genellikle bir iki hafta içinde başka bir ultrason yapmayı önerecektir. O zamana kadar her şey yolundaysa ve hamilelik uygunsa, yumurta sarısı kesesi ve muhtemelen fetal direği (sonunda bebeğe dönüşecek kavisli bir yapı). görünür olacak.

Gebeliğin altı haftasında hiçbir yumurta sarısı kesesi, hamileliğin altı haftadan az olmadığı veya düşük olduğu anlamına gelmez. İki haftada tekrarlanan bir ultrason, hangisinin böyle olduğunu belirleyebilir.

Düşük Yapma Belirtisi Olduğunda

Altı haftada yumurta sarısı kesesi görmemek aynı zamanda düşüklüğün bir işareti olabilir. Büyük olasılıkla, emin olmak için bu takip ultrasonine kadar beklemeniz gerekecektir. Hamileliğin sürekli gelişimini göstermiyorsa ve hala gözle görülür bir yumurta sarısı kesesi bulunmuyorsa, doktorunuz düşük yapmayı teşhis edecektir.

Bununla birlikte, kesin olarak bilmek için her zaman beklemek zorunda kalmayacaksınız. Bazen, eğer ilk kese üzerinde gebelik kesesi belirli bir boyuta (25 mm veya daha fazla) ise ve yumurta sarısı kesesi veya embriyo yoksa, doktorunuz düşük bir hastayı hemen teşhis edebilir.

Boş Bir Kese Gebeliği

Gebelik kesesi boşaldığında, yani olması gereken zamana kadar yumurta sarısı kesesi veya embriyo olmamalıdır – boş kesesi hamileliği olarak bilinir. Boş bir keseli hamilelik, aynı zamanda ” anembriyonik ” bir hamilelik veya yanıltılmış bir yumurtalık (eski olduğu kabul edilen bir terim) olarak da ifade edilebilir.

Boş bir keseli hamilelik, hamile kalma ürününün hala rahim içinde bulunmasına rağmen, bir tür düşüktür. Bu size gelirse, doğanın yoluna gitmesine izin verme veya genişleme ve kürtaj (D&C) olarak adlandırılan bir işleme sahip olma seçeneği size verilebilir. D & C rahim dokusunu çıkarmak için ince bir cerrahi alet için bir açıklık oluşturmak üzere serviksin dilate edilmesini içerir.

Araştırmalar, boş keseli gebeliklerin yüksek düzeyde kromozom anormallikleri gösterme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Kadının vücudunun sorunu erken tanıdığı ve hamileliğin ilerlemesini durduğuna inanılıyor. Boş bir kese teşhisi acımasız hissedebilir, ancak bunu, doğanın sağlıksız gebeliklerin devam etmesini önleme yolu olarak düşünmek isteyebilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir