1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Düşükten Sonra Kısa Süreli Doğum Kontrolü

Düşükten Sonra Kısa Süreli Doğum Kontrolü
0

Düşükten sonra tekrar gebe kalmayı beklemeye karar verdiyseniz veya doktorunuz beklemenizi önerdiyse, yeni bir hamilelik için hazır olana kadar kısa süreli bir doğum kontrol şekli isteyebilirsiniz.

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, vücudunuz henüz hamileliği desteklemeye hazır değilse, başka bir hamilelik kaybı riski artabilir. Hem uterus hem de endometriyal astarın iyileşmesi ve dinlenmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Pek çok doktor, kadınların bir düşükten sonra tekrar gebe kalmaları için iki-üç ay beklemelerini tavsiye etmektedir. Bu, fiziksel ve duygusal olarak kaybından kurtulabilecekleri bir durumdur. Bazı doktorlar, iyileşmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlarsa daha uzun süre beklemeyi önerebilirler.

Ne zaman ve tekrar hamile kalmaya çalışacağınıza karar verirken, bu sefer başarılı olacağının ihtimalinin iyi olduğunu unutmayın. Kadınların çoğu – yüzde 85 – bir dahaki sefere sonra hamile kaldıklarında başarılı bir hamilelik yaşayacaklar. İki ya da üç kez düşük yaptıysanız, bir sonraki hamileliğinizin başarılı olması için yüzde 75 şansınız var.

Tekrar düşünmeden önce üç veya daha az adet döngüsü beklemek istiyorsanız, aşağıdakiler kısa vadeli kontrasepsiyon için iyi seçeneklerdir.

Üç aydan fazla bekleyip daha erken bir hamilelik riski almak istemiyorsanız, seçeneklerinizi doktorunuzla görüşün.

1

Makalede Neler Var?

Prezervatifler

Torn packaging of wrapper containing a condom
Getty Images / Andrew Brookes adlı kullanıcının resimleri

Kısa süreli doğum kontrolü açısından, erkek prezervatifleri, düşükten sonra tekrar hamile kalmaya çalışana kadar muhtemelen en basit seçenektir. Erkek prezervatifleri seks sırasında penisin üstüne giyilir ve çoğu marketten veya eczaneden kolayca satın alınabilir. Doğru kullanımla prezervatif yüzde 85 ile 98 arasında etkilidir.

2

Bayan Prezervatifleri

Kadın prezervatifleri seks sırasında vajina içerisine giyilir ve kadın üreme sistemine girmeden önce spermleri yakalayarak çalışırlar. Bu erkek prezervatifine benzer. Uygun kullanımla kadın prezervatifleri yüzde 75 ila 95 oranında etkilidir. Kadın prezervatiflerinin bir dezavantajı, erkek prezervatiflerinden biraz daha pahalı olmalarıdır.

3

spermicides

Sperm öldürücü ürünler genellikle cinsel ilişkiden önce vajinaya yerleştirilen köpükler veya jölelerdir. Servikste ilerlemeden önce sperm öldürerek çalışırlar. Spermisitler, primer kontrasepsiyon şekli olarak kullanıldığında yüzde 71 ila 85 oranında etkilidir.

4

Bugün sünger

Bugün Süngeri, düşükten sonra hamile kalmadan önce birkaç ay beklemek isteyen kadınlar için iyi bir kısa süreli doğum kontrol seçeneğidir. Sperm öldürücü ajanlar içerir, ancak spermin uterusa girmesini engelleyen bir bariyer yöntemi olarak da işlev görür. Yumuşak, plastik köpük sünger, vajina içine serviksin üzerine giyilir ve cinsel ilişkiden 24 saat öncesine kadar takılabilir. Bugünün Süngeri, bir kadının geçmişte doğum yapıp yapmadığına bağlı olarak yüzde 68 ila 91 oranında etkilidir. Hiç doğum yapmadıysanız daha etkilidir.

5

Para çekme

Çekilme yöntemi, bir erkeğin vajinada boşalma yapmaktan kaçınması ve bir orgazm yaşamadan önce “dışarıya çekilmesi” dir. Boşalma öncesi sıvı sperm içerebilse de, araştırmalar doğru yapıldığında geri çekilmenin gebeliğin önlenmesinde yüzde 82 ila 96 oranında etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir