1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Düşük Yapmayı Yönetmek İçin Misoprostol İlacı

Düşük Yapmayı Yönetmek İçin Misoprostol İlacı
0

Cytotec (misoprostol), hCG sonuçları veya ultrason testleri ya kaçırılmış bir düşük veya yanmış ovum tanısını onayladığında düşüklüğü yönetmek için kullanılan bir ilaçtır. Doktorunuz size bu alternatifi bir dilatasyon ve kürtaj prosedürüne (D&C) veya düşük yapının doğal olarak başlaması için uzun süre beklemeye kadar verebilir.

Makalede Neler Var?

Düşük Yapmayı Yönetmek İçin Misoprostol

Misoprostol ülser ilacı olarak etiketlenmiştir ancak düşük idaresinde yardımcı olduğu bulunmuştur. Eksik veya eksik düşüklüklerin yönetimi için kullanımı, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından “etiketsiz” olarak kabul edilir, ancak iyi çalışılmıştır ve geniş çapta tavsiye edilmektedir. Etiket dışı kullanım yasaldır ve bilimsel kanıtlarla desteklendiğinde deneysel olarak kabul edilmez.

Misoprostol bazen Mifeprex veya RU486 olarak da bilinen bir antiprogesteron ilacı olan mifepriston ile kombinasyon halinde kullanılır. Başka bir olasılık gemeprost’tur, ancak bu ilaç bazı durumlarda daha ciddi yan etkileri tetikleyebilir.

Doktorlar ayrıca kadının sağlığı için yakın bir risk teşkil etmeyen onaylanmış bir ektopik hamileliği sona erdirmek için bir ilaç kullanabilir, ancak bu durumda, ilaç genellikle metotreksattır.

Birinci Trimesterde Misoprostol

Düşüklüğün tıbbi yönetimi, düşüklüğün doğrulandığı ancak kanamanın henüz başlamadığı durumlarda en mantıklı olanıdır.

Nasıl çalışır : Doktorunuz rahim ağzınızın genişlemesine ve uterin astarınızın dökülmesine neden olan bir veya daha fazla ilaç reçete eder. Bu ilaç spesifik protokole bağlı olarak oral veya vajinal olabilir. Krampları azaltmak için misoprostolden bir saat önce ibuprofen almanız önerilebilir. Vajinal uygulamada, ilaçların dördünü vajinanıza yerleştirir ve ilaç emilirken 30 dakika uzanırsınız. Hapları ağızdan alıyorsanız, yiyeceklerle birlikte alınmalı, ancak antasitler veya kalsiyumla alınmamalıdır.

Hapları alırken bir gece vakti sıhhi peçete giymelisiniz, böylece ortaya çıkacak kanamaya hazır olursunuz. Düşükle ilgili vajinal kanama ve kramplar genellikle ilacın uygulanmasından bir saat ila dört saat içinde başlar. Kramplar üç ila beş saat sürebilir. Kanama, genellikle adet kanaması ile aynıdır, ancak genellikle yaşadığınızdan daha fazla olabilir. Doğal bir düşüklemeye benzer şekilde, kanama genellikle başlar, durur ve lekelenirken 1-2 hafta sürer.

Kanama 24 saat sonra başlamazsa, doktorunuza başvurun veya size verilen talimatlara bakın. Genellikle, hapların başka bir dozu tavsiye edilir.

Misoprostolün yan etkileri ağrı, bulantı, kusma ve ishal olabilir. Doktorunuz bu beklenen problemlerin nasıl tedavi edileceği konusunda size seçenekler sunabilir.

Araştırmaya göre, misoprostol kullandıktan sonra düşük yapma işleminin başarı oranı kabaca yüzde 71 ila 84 arasındadır. Düşükleri için tıbbi yönetimi seçen kadınların çoğunluğu, daha sonra görüşülenlerin seçiminden memnun.

Düşük Yapmayı Yönetmek İçin İlacın Kullanılmasının Riskleri

Bir düşüklüğü hızlandırmak için ilaç kullanma riskleri (D&C yerine), doğal olarak düşük yapma riskleri ile aynıdır. Küçük bir kanama, enfeksiyon ve rahimde doku kalırsa D & C’ye ihtiyaç duyma olasılığı düşüktür. Açıkçası, bir D&C bazı küçük riskler de taşımaktadır; bu nedenle, tıbbi acil durumun D&C gerektirdiği durumlar dışında, seçim size ve doktorunuza bağlıdır. Tıbbi olarak indüklenen bir düşük için kanamanın uzunluğu müdahale olmadan meydana gelen bir düşük (yaklaşık iki hafta) ile aynıdır.

Misoprostol kullandıktan sonra bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünün veya acil tedavi alın:

  • Art arda iki saat boyunca saatte iki adetten fazla adet pedini emen ağır kanama
  • İlaçtan iki hafta sonra geri dönen ağır kanama
  • İki haftadan uzun süren kanama
  • Ateş ve / veya üşütmeler 24 saatten fazla sürüyor
  • Kötü kokulu vajinal akıntı

Misoprostolün İkinci Trimester Kullanımı

Doktorlar, bazen bir kalp atışı olmayan bir bebeği ortaya çıkardığında ya da hamileliğin mümkün olmadığına dair kesin deliller ortaya çıkardığında, bazen mifepriston ile birlikte misoprostol reçete edebilir. Bu gibi durumlarda, deneyim temel olarak bir doğum eyleminin indüksiyonudur ve kadınların prosedür için hastaneye bakmaları gerekecektir, oysa ilk trimesterde düşük düşürmelerin tıbbi indüksiyonu genellikle ayaktan tedavi bazında yapılabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Düşük yapma teşhisi konmuşsa ve henüz bir tedavi kararı vermediyseniz, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlar sadece doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir