1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Ektopik Bir Gebelik Kurtarılabilir mi?


0

Ektopik bir hamilelik (aynı zamanda tüple hamilelik olarak da bilinir) döllenmiş yumurtanın uterustan başka bir yere, en sık olarak fallop tüplerinde implante ettiği bir gebeliktir. Hamilelik ilerledikçe, gelişen fetus tüpün gerilmesine ve bazen de yırtılmasına neden olacak ve yaşamı tehdit edici iç kanamaya neden olacaktır. Ektopik bir gebeliğin ortaya çıktığı ender görülen ve iyi bilinen vakalar varken, bu tür gebeliklerin neredeyse evrensel olarak kabul edilemez olduğu düşünülmektedir.

Makalede Neler Var?

Ektopik Gebeliği Anlamak

Ektopik gebelikler tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 1-2’sini etkiler. Bunlar en sık klamidyal enfeksiyon nedeniyle pelvik inflamatuar hastalığı (PID) olan kadınlarda görülür. Sigara, tüp cerrahisi, kısırlık öyküsü ve yardımcı üremenin de riske katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Ektopik gebeliklerin yüzde 30’una kadar erken evrelerde tıbbi bulgu veya semptom yoktur. Var olduğunda çoğu tipik olarak sekizinci haftadan önce görünecektir ve şunları içerebilir:

  • Vajinal kanama
  • Alt karın ağrısının ani başlangıcı
  • Pelvik ağrısı
  • İhale servisi

Ağır kanama durumlarında, hamilelik başlangıçta düşük olarak teşhis edilebilir. Tipik olarak bu aşamada, bir ultrasonun ektopik bir hamilelik olduğu sorunu ortaya çıkacağı ortaya çıkmaktadır. Kandaki yükselmiş hCG seviyeleri tanıyı daha da destekleyebilir (düşük olması genellikle hCG’de düşüşe neden olur). Neredeyse bir kural olarak, ektopik bir hamilelik teşhisi konduktan sonra sonlandırılması önerilir.

Ektopik Gebelikler Neden Sonlandırılıyor?

Ektopik gebeliklerin büyük çoğunluğu fallop tüplerine implante edilir. Kontrol edilmezse, fetal gelişim daha fazla miktarda doku ve damar yapısını içerecektir. İşte bu noktada hamileliğin büyük bir kanamaya yol açması muhtemel herhangi bir yırtılmayla tehlikeye girmesi olasıdır. Fetal ölüm kesin ancak kesin olduğundan ve anneye olan riskin yüksek olması nedeniyle, cerrahi veya abortif ilaçlar yoluyla fesih önerilecektir.

İmplantasyon karın boşluğunda olduğunda hala kanama ve cenin malformasyonu gibi ciddi riskler oluşturur. Ameliyatla son derece nadir görülen canlı doğum durumlarında bile, plasenta doğal olarak ayrılmadığından ve uterus gebeliklerinde olduğu gibi doğum sonrası gibi taburcu olmadığından, anne risk altındadır.

Ne yazık ki, ektopik bir gebeliği fallop tüplerinden uterusa taşımak için hiçbir tıbbi teknoloji mevcut değildir.

Başarılı Ektopik Gebelikler Olan Nadir Bir Olgu

Ektopik bir gebeliğin sona erdiği durumlar ortaya çıkmış olsa da, bunların meydana geldiği durumlar oldukça sıradışıydı. Aslında, o kadar nadirdirler ki, başarılı ektopik gebelik olasılığı 3 milyonda 1 civarındadır.

En başarılı teslimatlar, fallop tüplerinden ziyade karnın bir yerine yumurtanın implantasyonunu içermektedir. Karın hamileliği olarak adlandırılan bu anomaliler genellikle karaciğerin veya kan kaynağının zengin olduğu diğer organların yakınında bulunur. O zaman bile, hayatta kalma şansı zayıf. Doğum, büyük kan damarlarının veya organların bulunduğu yere bağlı olarak zor olabilir.

Karın gebeliğinin 20 haftada teşhis edildiği bir İngiliz vakası, 20 yıl boyunca Birleşik Krallık’ta belgelenen bu gebeliklerden sadece bir tanesiydi.

Diğerleri, doğum öncesi bakımın eksik olduğu dünyanın bazı bölgelerinde meydana geldi. Bu tür vakalar, gelişmiş dünyada büyük olasılıkla feshedilmeleri nedeniyle, şanssız sayılır. Abdominal gebeliği olan kadınlarda yüksek ölüm oranını sağlayan bu bakım eksikliğidir. Bazı araştırmalar, aslında ölüm oranının tubal gebeliklerden yedi kat daha fazla olabileceğini düşündürmektedir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir