1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Bir Düşükten Sonra Ne Kadar Hamile Kalabilirsiniz?

Bir Düşükten Sonra Ne Kadar Hamile Kalabilirsiniz?
0

Düşük yaptıysanız ancak tekrar hamile kalmaya hazırsanız, tekrar denemeye karar verdiğiniz için tebrikler. Tekrar ne zaman hamile kalabileceğinizin cevabı değişir. Adetiniz, düşükten sonraki dört ila altı hafta içinde geri dönmelidir. Bundan sonra, kendinizi hemen bekliyor olabilirsiniz, belki de hamilelik kaybınızdan sonraki ilk adet döngüsünde. Ya da tekrar hamile kalmanın birkaç döngü aldığını görebilirsiniz.

Gebe kalmaya istekli olduğunuzda sinir bozucu olabilse de, bunun gerçekleşmesi birkaç ay alırsa, yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Altı aydan bir yıla kadar hamile olmadığınızı tespit ederseniz, doğurganlık uzmanıyla konuşmak isteyebilirsiniz. Her 10 çiftten yaklaşık 9’u, adet döngüsünün bereketli dönemine ilişkiye girdiklerini varsayarsak, bir yıl içinde hamileliği başaracaktır.

Ne Kadar Beklemelisiniz?

Tekrar denemek için bir süre beklemeniz gerekip gerekmediğini de merak edebilirsiniz. Fiziksel ve duygusal olarak iyileşmek için biraz zaman ayırmak en iyisidir. Ancak bu konuda hazırsanız, beklemeye devam etmeniz gerekmez.

Kadınların düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalmayı denemek için ne kadar beklemeleri gerektiği konusunda birçok tartışmalar oldu. Bazı doktorlar hamilelik kaybından sonra hormon seviyelerini normalleştirmek için üç hatta altı ay beklemenizi önermektedir, ancak bu tavsiye teoriktir ve bilimsel çalışmalara dayanmamaktadır.

Kanıtlar artıyor, sık sık tavsiye edilen üç ila altı ay beklemenin gerekli olmadığını gösteriyor. (Bunun istisnası, tekrar denemeden önce altı ay ila bir yıl beklemenizi gerektirebilecek olan molar gebeliktir.)

2015 yılında yayınlanan bir araştırma, ABD’deki dört sağlık merkezinde, hamilelik kaybının ardından gebe kalmaya çalışan kadınları inceledi. Çok kısa bekleme süreleri (üç aydan az) daha yüksek oranda düşük veya diğer hamilelik problemleriyle ilişkili değildi. Araştırmacılar, “yeni bir hamilelik girişiminden önce bir hamilelik kaybından en az 3 ay sonra beklenmesi önerisinin garanti edilemeyebileceği” sonucuna vardılar.

Aslında, çalışmalar düşük ve bir sonraki hamilelik arasındaki daha kısa aralıkların (altı aydan daha az) aslında daha iyi sonuçlara sahip olduğunu gösterme eğilimindedir. Bunun nedeni, düşük yaptıktan sonra hamile kalmak için daha uzun sürebilen kadınların doğurganlık veya kısırlığın azalması gibi bilinmeyen bir altta yatan hastalığa sahip olma ihtimalinin daha yüksek olması olabilir.

Birçok çift için, düşük yaptıktan sonra tekrar denemek duygusal iyileşme sürecine gerçekten yardımcı olabilir. Bu nedenle, genellikle hazır olduğunuzda beklemek için iyi bir tıbbi neden yoktur. Çoğu çift için, yakında sağlıklı bir hamileliği dört gözle bekleyebilirsiniz. Mayo Clinic’e göre, kadınların yüzde 5’inden daha azında iki ardışık düşük vardiya var ve sadece yüzde 1’inde art arda üç veya daha fazla düşük var.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir