1. Anasayfa
 2. Seçenekleriniz

Düşükten Sonra D&C Artıları ve Eksileri

Düşükten Sonra D&C Artıları ve Eksileri
0

Basit bir şekilde D & C olarak bilinen dilatasyon ve küretaj, bazen düşük veya kürtaj sonrası uterustan kalan dokuyu çıkarmak için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Uterus duvarının kaplamasını hafifçe kazıyan, küret adı verilen kaşık şeklindeki bir cihazın kullanımını içerir.

Bazı durumlarda, D&C, özellikle düşükten sonra ağır kanama yaşayan kadınlarda tıbbi bir gereklilik olarak kabul edilebilir. Kanamayı durdurmanın ve hipovolemi (aşırı kan kaybı) ve anemi gelişimini önlemenin en hızlı yoludur.

Bununla birlikte, bir D & C, eksik bir düşük yapma dahil, acil olmayan bazı durumlarda bir zorunluluk olarak kabul edilemez. Bu gibi durumlarda, düşük ve en düşük hızın kendi hızında ilerlemesine izin vererek doğanın yoluna gitmesine izin verme seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Avantajları Tartmak

Her yaklaşımın artıları ve eksileri var. Uygun seçimi yapmak için, kararınızın hem bilgili hem de emniyetli olduğundan emin olmak için doktorunuzun tıbbi önerilerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

D & C ile ilgili olarak, dikkate alınması gereken birçok fayda vardır, yani:

 • Düşük yapma işleminin fiziksel sürecine hızla son verecek. Buna karşılık, doğal bir düşük günler hatta haftalar boyunca çizilebilir. D&C, süreci tamamlayacak ve kanamayı ve krampı azaltmaya yardımcı olabilecek tek ve planlanmış bir olaydır. Bazı kadınlar düşük ve acil travmanın üstesinden gelmenin bir yolu olarak D & C’yi seçecekler. Tamamen kapanma teklifinde bulunmasa da, onlara olayın sürekli, fiziksel bir hatırlatması olmadan, duygularla aşamalı olarak çalışma imkânı sağlayabilir.
 • Çok acı verici değil. D&C tipik olarak anestezi altında yapılır. Üstelik, sonraki ağrı, çoğu kadının normal rutinlerine geri dönmeleri için bir veya iki gün içinde hafif olma eğilimindedir.
 • Bazı komplikasyon riskini azaltır. Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, D&C’nin komplikasyon payı vardır, ancak özellikle bir ultrasonla yapıldığında genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir. Aksine, düşük bir yanlışlıkla, hamilelik kalıntıları uzun süreli kanamaya ve enfeksiyon riskinde artışa neden olabilir.
 • Hamilelik kalıntılarını görmeyeceksiniz. Düşük yapma kadar üzücü olabileceği gibi, düşük görmenin geri kalan döneminde hamileliği görmenin ek travması da aynı derecede travmatik olabilir. Bunlar gestasyonel kesenin kalıntılarını ve ayrıca fetüsün kendisinin tanınabilir kalıntılarını içerebilir.
 • Geri dönme riskini azaltır. Eğer doğal bir düşüklükten geçmeyi seçerseniz, kanama devam ederse, doğum dokuları tamamen dökülmemişse veya bir enfeksiyon ortaya çıkmışsa, D & C’ye geri dönme ihtimaliniz vardır.
 • Gelecekteki gebeliklerini etkileyeceğine dair kanıt yoktur. Çalışmalar tipik olarak D & C’nin, prosedür uygulanmayan kadınlara kıyasla daha yüksek bir gebelik komplikasyon riski ile ilişkili olmadığını tespit etmiştir. Bu, erken doğum, preeklampsi, plasental abrupsiyon, yanlış beyan, birinci trimester kanaması veya düşük yapma riskini içerir.

Riskleri Tartmak

Düşük yapma deneyimi yaşayan kadınlar, bazıları diğerlerinden daha az duygusal bir tepkiye sahip olduklarından dolayı, kederli olacaklardır. Ne yanıt ne yanlış ne de doğru olsa da, duygular acil olmayan durumlarda hangi tedavi sürecinin uygun olabileceğini belirleyen faktörler yapar.

D & C’nin olası riskleri ve komplikasyonları arasında:

 • Prosedür invazivdir. Bu nedenle, bazı kadınlar “çok klinik” olduğunu düşündüğü veya istenmeyen anesteziye maruz kalabilecekleri bir prosedür uygulamak yerine doğanın yoluna gitmesine izin vereceklerdir.
 • Bazı kadınlar için prosedür çok hızlı olabilir. Kayıplarını o kadar çabuk bırakmamaları ve D & C’nin bir çocuğun bile orada bulunduğuna dair tüm kanıtları etkin bir şekilde sildiğini düşünenler olacaktır. Bunun yerine, doğal dokularda düşüşe geçmeyi seçeceklerdir, ancak ne kadar sürerse, doğum dokusunun dökülmesine paralel olarak kaybın yavaş yavaş gitmesine izin vereceklerdir.
 • Ciddi komplikasyon riski vardır. Nadiren bir D & C ağır kanamaya, enfeksiyona, uterin veya bağırsak delinmesine veya uterus boşluğunda adezyonların (skar dokusu bantlarının) oluştuğu Asherman sendromu olarak bilinen nadir bir duruma yol açabilir. Nadir iken, bunun gibi komplikasyonların göz önünde bulundurulması gerekir.
 • Küçük fakat potansiyel bir servikal yetmezlik riski vardır. Ayrıca yetersiz bir serviks olarak da bilinen servikal yetmezlik, servikal kasların ve dokuların zayıflamasını tanımlamak için kullanılır. Gelecekteki gebeliklerde serviksin erken genişlemesine neden olabilir, bu da erken doğum veya düşük riskini artırır. Bununla birlikte, tekrarlanan D&C prosedürleriyle daha ilişkili bir durumdur. Aslında çoğu çalışma, düşük yapma sonrası D & C kullanımı ile ilgili ilişki konusunda şüphelidir.

  EniyiAile’de Bir Kelime

  Düşük, birçok kadın için duygusal olarak yıkıcı bir zaman olabilir, bu nedenle net bir karar vermek her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle, bir D & C’nin artılarını ve eksilerini doğal bir düşüklüğe karşı değerlendirirken ilk önce güvenliğe odaklanmanız gerekir.

  D & C’den kaçınmak size zarar verebilirse, doğal içgüdülerinizi bir kenara bırakmanız ve önce fiziksel gereksinimlerinizi çözmeniz gerekebilir. Kolay olmayabilir, ancak zaman ve destekle başaracaksınız.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir