1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Birinci Trimester Kaybından Sonra Doğal Düşük

Birinci Trimester Kaybından Sonra Doğal Düşük
0

Bir düşük tanıdan sonra, çoğu kadın düşük yönetimi ile ilgili üç karardan birini alır:

  • Doğanın gidişatını ve düşüklüğünün kendi başına gerçekleşmesini beklemek
  • Düşük yapma hızlandırmak için ilaç alarak
  • D & C denilen bir ameliyat olması (dilatasyon ve kürtaj)

Bazı durumlarda, tıbbi durumlar (kanama veya enfeksiyon gibi), belirli bir düşük tedaviyi zorunlu kılar. Fakat birinci trimester düşükle tanı konulan ve acil bir durum içermeyen kadınlar genellikle doktorunun rehberliğinde hangi seçeneği tercih edeceklerine karar verebilir.

Müdahale etmeden düşük yaptırmayı beklemek, doktorların “beklenti yönetimi” olarak adlandırdığı ve birçok kadının “doğal düşük” dediği bir yaklaşımdır.

Makalede Neler Var?

Bekleyen Yönetim Neden Makul Bir Seçim Olabilir?

Bazı kadınlar doğal düşük yaptırmayı tercih ediyorlar, çünkü tıbbi müdahaleyi önlemek ve hastaneye giriş yapmak veya D & C gibi istilacı bir tıbbi prosedür uygulamak için çile çekmeden evlerinin mahremiyetinde düşüklüğü tercih ediyorlar. Bireyler bu konuda son derece güçlü tercihlere sahip olabilir ve çoğu doktor bir kadının D & C’den kaçınma isteğine saygı duyacaktır.

Çoğu kadın için D & C’den kaçınmayı seçmek de muhtemelen güvenlidir. Aslında, araştırmalar doğal düşük için bekleyen kadınların yüzde 80’inin beklenmedik komplikasyonlar olmadan yapabileceğini göstermektedir. Bu, bir kadının fetal dokuyu geçmek için yeterince zaman bekleyebileceğini varsayar (8 haftaya kadar).

Tabii ki, küçük bir kanama ve / veya enfeksiyon riski vardır, ancak risk D & C’ye benzer. Doğal düşük seçen bazı kadınların, hamilelikteki doku uterusu makul bir süre içinde uterustan terketmediği takdirde D & C’ye ihtiyaç duyması ya da istemesi gerekebileceğine dikkat etmek önemlidir.

Doğal Düşüklerde Ne Beklenmeli?

Doğal bir düşüklüğü seçen kadınlar için, fiziksel olarak ne bekleneceği durumun özelliklerine bağlıdır. Çok erken bir düşüklikte, düşük, muhtemelen normalden daha fazla pıhtı ve biraz daha uzun kanama süresi olan ağır, kramplı bir adet dönemi gibi görünecek ve fiziksel olarak hissedecektir.

Daha sonraki bir birinci trimester düşükte, kramplar hafif ila şiddetli herhangi bir yerde olabilir ve kadın, gebelik kesesi veya kısmen gelişmiş embriyo veya fetus (gelişmekte olan bebek için terim) gibi tanınabilir bir dokudan geçebilir.

Doğal düşükler belirsiz bir zaman çizelgesine sahip olabilir. “Kaçırılan” düşüklerde, kadınlarda düşük semptomları ve vajinal kanama belirtileri olmayabilir, ancak ultrasonda kalp atışı olmayan veya beklenen gelişme göstermeyen bir bebek ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, düşük kanama saatlerden haftalara başlamak için her şeyi alabilir ve beklemek duygusal olarak zor olabilir.

Aksine, eğer bir kadın ağır birinci trimester vajinal kanamayı araştırmak için doktorunu görüyorsa, tanı konulduğunda zaten düşük bir ilerleme mevcutsa, düşük işlemin tüm fiziksel süreci günler içinde tamamlanabilir.

Zaman çizelgesinin yanı sıra, farklı kadınların kanama süresi ile ilgili farklı deneyimleri var. Çoğu durumda, doğal düşükten kanama tamamen iki hafta içinde durmalı ve sadece birkaç gün ağır olmalıdır. Daha uzun kanama süreleri, hamilelik dokusunun bir kısmının hala rahimde olduğuna dair bir işaret olabilir, bu nedenle bu kesinlikle bir doktora bildirilmelidir. Art arda iki saat boyunca her saat 2 hijyenik ped batırmak gibi önemli kanama da doktorunuzu aramanızın bir işaretidir.

Krampların ciddiyeti kadınlar arasında da değişkenlik gösterir. Bazı kadınlarda hafif veya var olmayan kramplar olabilirken, diğerlerinde düşük ile ilişkili aşırı ağrılı kramplar olabilir (bir doktor bu durumlarda ağrı kesici ilaç önerebilir).

Doğal Düşükten Sonra Gebe Kalmak

Doktorlar, düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalmayı denemeden önce bir ila iki hafta beklemenizi önerir. Bir kadının enfeksiyon riskini azaltmak için bu önerilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında başka bir hamilelik kaybını veya komplikasyonları önlemek için erken bir hamilelik kaybından sonra gebe kalmayı destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

EniyiAile’de Bir Kelime

Sonuç olarak, tıbbi bir acil durum olmadan ilk trimester düşüklerinde, düşük durumunuzu idare etmenin doğal, tıbbi veya cerrahi bir yönteminin seçilmesi makul bir durumdur; Üçü de nadiren ciddi komplikasyonlara neden olur.

Olduğu söyleniyor, kararı eşinizle ve doktorunuzla dikkatli bir şekilde tartıştığınızdan emin olun, böylece kendinizi rahat hissedersiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir