1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

D&C Yaptıktan Sonra Süremi Ne Zaman Alacağım?


0

Bir dilatasyon ve küretaj veya D & C, bir doktorun ofisinde veya ameliyathanesinde bir OB-GYN tarafından yapılan ve cerrahi işlem sırasında hekimin rahim ağzına erişmek için rahim ağzını açtığı (dilatasyon adı verilen) cerrahi bir prosedürdür.

Uterusa erişildikten sonra, bir doktor, düşük yapıldıktan sonra tutulan herhangi bir konservasyon ürününün uterusunu temizlemek veya anormal kanama gibi uterus problemlerini teşhis etmek ve tedavi etmek için bir küret veya emme cihazı kullanır.

Bununla beraber, bir D & C ye girdikten sonra ne zaman alacağınızı da düşünebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

D & C’den Sonra Süreniz

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) göre, D&C’den sonra bir kadının rahiminde yeni bir doku tabakası oluşacaktır. Sonra, bir sonraki adet döngüsü erken veya geç olabilir. Bu belirsiz bir ifade gibi görünse de, gerçek şu ki, herhangi bir kadının kendi dönemini ne zaman alacağını tahmin etmek çok zor.

Öte yandan, Amerikan Hamilelik Derneği, bir dönemin D & C’den iki hafta ila altı hafta sonra tekrar döneceğini, yine değişken bir zaman çizelgesinin her kadın için benzersiz olacağını öne sürdüğünü bildirdi.

Değişkenliği açıklamak için, bir kadının değişken hormon seviyelerini düşünmek en kolay yoldur. Örneğin, düşük olması durumunda, erken düşük düşürmeden sonra hormon seviyeleri, daha sonraki düşmelerden daha hızlı bir şekilde normale döner. Bu nedenle, bir kadının ne zaman düşük yaptığı, D & C’den sonra ne kadar süre alacağını etkileyebilir. Elbette, bir D&C sonrası döneminizi kesin bir bilim değil olarak tahmin etmenizi sağlayan başka faktörler de vardır.

D & C’nizden bu yana sekiz haftadan uzun bir süre geçmişse ve henüz bir zamanınız olmadıysa, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Büyük olasılıkla, ciddi bir sorun yoktur, ancak çok az sayıda kadın D & C’yi takiben intrauterin adezyonlar veya skarlar yaratacaktır – en yüksek risk birden fazla D & C olan kadınlarda görülür.

D & C’den Sonra Ne Beklenmeli?

Çoğu kadın D & C’den birkaç saat sonra eve gidebilir ve bir veya iki gün içinde normal aktivitelere devam edebilir. Hafif kramp ve / veya hafif kanama bekleyebilirsiniz.

Bakım sonrası, doktorunuz tamam diyene kadar vajinanıza herhangi bir şey (bu yüzden tampon, duş veya cinsel ilişkide bulunmayın) yerleştirmemek önemlidir – bu enfeksiyondan korunmak içindir. Doktorunuza ne zaman seks yapmayı umduğunuz gibi uygun zaman çizelgesini sorduğunuzdan emin olun.

İyi haber şu ki, bilgili ve deneyimli bir klinisyen tarafından yapıldığında, D&C genellikle bir kadın için sınırlı riskler oluşturur. Bununla birlikte, nadir olmalarına rağmen olası komplikasyonların farkında olmak önemlidir:

  • kanama
  • uterusun perforasyonu (uterusta aletten küçük bir delik oluştuğunda)
  • enfeksiyon
  • anestezi ile ilgili sorunlar

D & C’den sonra ağrı, kramp, ateş, durmayacak ağır kanama veya kötü kokulu akıntı yaşarsanız, derhal OB-GYN’nizi arayın. Bu belirtiler, D & C’nizle ilgili bir komplikasyon yaşadığınızı ve acil tıbbi yardım ve tedaviye ihtiyacınız olduğunu gösterebilir.

Ek olarak, bazen D & C’den sonra, rahimde yapışıklıklar veya skar dokusu alanları oluşabilir (yukarıda belirtildiği gibi) ve bir kadının normal bir süre geçirmesini, ağrıya neden olabilir veya kısırlığa neden olabilir – buna Asherman sendromu denir. . Bu sendrom nadir görülür ve sıklıkla ameliyatla tedavi edilebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Yavaş dönüşlü bir adet dönemi, özellikle düşük için bir D&C yaptırdıysanız ve yeni bir hamilelik için tekrar denemeye başlamayı umuyorsanız sinir bozucu olabilir. Düşük yapma yönetimi seçiminizin (D&C’ye karşı tıbbi ya da beklenti yönetim) gelecekteki doğurganlığınızı etkilemediğinden emin olabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir