1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

Düşükten Sonra Pozitif Gebelik Testi

Düşükten Sonra Pozitif Gebelik Testi
0

Düşük yapma teşhisi geçirdiyseniz, hamilelik testi yaptırırsanız ve bunun pozitif olduğunu tespit ederseniz kafanız karışabilir. Bunun birkaç farklı açıklaması var. Hamilelik testinin nasıl çalıştığını ve düşüklerden sonra genellikle ne kadar süreyle pozitif kaldığını öğrenin.

Makalede Neler Var?

Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, kan veya idrarda hamilelik hormonu hCG’nin ( insan koryonik gonadotropin ) varlığını tespit eder. Çoğu zaman, hCG hamilelik sırasında sadece bir kadının vücudundadır, bu nedenle bir test genellikle hamilelik için oldukça kesindir. HCG salgılayan bazı nadir over tümörleri vardır, ancak bunlar oldukça nadirdir.

Bununla birlikte, bir embriyo veya fetüs büyümeyi kestikten ve düşük olduğunda, hormon bir kadının vücudundan hemen kaybolmaz. HCG seviyesi, düşüklerin gerçekleştiği zaman hamilelik boyunca ne kadar uzak olduğuna bağlı olarak, günler boyunca sıfıra inerek, hatta haftalarca yavaş yavaş azalır.

Çünkü bugünün hamilelik testleri genellikle çok düşük hCG seviyelerini bile tespit ettiğinden, düşük durumunuzdan sonraki günlerde veya hemen haftalarda hamilelik testi yaptırmanız yine de olumlu sonuç verebilir. Ayrıca düşük yaptıktan sonra hamilelik belirtileri hissetmeye devam edebilirsiniz, hatta düşük yapmış olduğunuzdan yüzde 100 emin olsanız bile.

HCG’nin Normal’e Dönmesi için Zaman Dilimi

HCG’nin vücuttan kaybolması ortalama 12 ila 16 gün sürer, ancak bu, hCG seviyenizin düşüğünüzün ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak değişebilir. Kimyasal bir hamilelik (çok erken hamilelik kaybı) ile sıfıra dönmek ve bir hamileliğin ilerleyen dönemlerinde meydana gelen düşük ile birlikte bir aya veya daha fazlasına kadar sürebilir. Bundan sonra, hamilelik testi pozitif olmaz.

Düşükten Sonra Kalıcı Pozitif Gebelik Testinin Nedenleri

Düşük yaptığınızdan bu yana birkaç haftadan daha fazla sürdüyse, yine de pozitif bir gebelik testi almak için doktorunuzu aramalısınız. Bu durumda doktorunuz hCG seviyenizi kan testleri ile (nicel bir hCG) izlemek isteyebilir. Olumlu kan gebelik testi yaptırmaya devam ederseniz, olma ihtimaliniz vardır:

  • Tekrar hamile
  • Eksik düşük yapma
  • Molar hamilelik yaşamak (çok nadir)

Yine hamile

Cinsel olarak aktif olmuşsanız ve düşükten kısa bir süre sonra pozitif hamilelik testi yaptıysanız, yine hamile kalmanız da mümkündür. Doktorunuz size kesin olarak bilmesi gereken kan hCG testleri ile takip etmesi gerekmesine rağmen, bir şekilde veya diğerinden kesin olarak size söyleyebilecek.

Pek çok kadın bunun farkında olmasa da, düşük gördükten sonra ilk adet döngüsünde hamile kalmak mümkündür. Hamilelik kaybınızdan sonra hamile kalmaya çalışmıyorsanız, hazır olana kadar hamileliği önlemek için doğum kontrol yöntemini kullanmalısınız.

Eksik Düşük

Eksik bir düşükle birlikte, rahiminizde kalan artık gebelik dokusu vardır. Ne yazık ki, hamileliğinizin devam ettiği ya da uygulanabilir olduğu anlamına gelmez.

Konsantre kalıtsal ürünleri kaldırmak için genellikle plasentanın küçük parçaları olan D & C ( dilatasyon ve küretaj ) adı verilen basit bir cerrahi işleme ihtiyacınız olabilir. Bu dokular muhtemelen vücudunuz tarafından zamanla yeniden emilir (kırılır), ancak kanama, tamamlanmamış bir düşüklüğün sık görülen bir belirtisi olduğu için cerrahi işlem, daha hızlı kanamaya son vermeye yardımcı olabilir.

Molar gebelik

Çok nadir olarak, plasenta dokusunun anormal büyümesinin olduğu birkaç durumu (molar gebelik gibi) tanımlamak için kullanılan bir terim olan gestasyonel trofoblastik hastalık ile pozitif bir gebelik testi oluşabilir.

Bir Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Olabilir?

Araştırmalar, kadınlar düşüklerden kısa bir süre sonra hamile kaldıklarında sorun riskinin artmadığını gösteriyor. Geçmişte, düşükten altı ay içinde hamile kalmanın, toksemiden ölü doğuma kadar olan komplikasyon riskini arttırdığı ve aslında doktorların kadınların beklemesini tavsiye ettiği düşünülüyordu. Araştırma bu endişeleri sildi.

EniyiAile’de Bir Kelime

Düşük yapma deneyimi duygusal bir rollercoaster olabilir ve sürekli pozitif bir gebelik testi konusundaki karışıklık bu zaten zor olan duruma ekleyebilir. Bir kadının hCG seviyesinin düşüklüğün ardından ortadan kalkması için değişken bir süre alabileceğinden (ortalama iki hafta) emin olun.

Bir şeyin doğru olmadığını düşünüyorsanız veya ağır ya da sürekli kanama, pelvik ağrının kötüleşmesi veya düşük durumunuzla ilgili bir ateş yaşıyorsanız, tıbbi yardım alın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir