1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

Gebelik Belirtileri Ürünleri

Gebelik Belirtileri Ürünleri
0

Gebelik ürünleri, hamilelikten kaynaklanan dokuları tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Genellikle fetusun yanı sıra plasentayı ve döllenmiş bir yumurtadan kaynaklanabilecek diğer dokuları da dahil etmek için doktorlar tarafından yaygın olarak kullanılır.

Makalede Neler Var?

Anlayış ve Düşük Ürünler

Çok erken bir düşüşte, bir patologun analiz etmeden plasentanın ne olduğunu ve fetüsün ne olduğunu belirlemek imkansız olabilir. Bir hamilelik boyunca ne kadar uzarsa, tüm doku türleri o kadar belirgin hale gelir, ancak “gebe kalma ürünleri” terimi hala hepsine uygulanabilir.

Bazı kadınlar, tamamlanmamış düşüklerden sonra D & C (dilatasyon ve kürtaj) yapmışlarsa bu aşina olabilirler. Bir D&C, düşükten sonra kalan anlayış ürünlerinden kurtulmak için kullanılır. Doktor rahim içinde tam olarak neyin geride kaldığını ultrason ile söyleyemeyebilir, bu nedenle “gebe kalma ürünleri” en doğru tanımdır.

Tutulan Ürün Anlayışının Belirtileri

Bir düşük, planlı hamileli sonlandırma veya erken veya erken doğumdan sonra hala uterusta bulunan plasental veya fetal dokular “gebe kalmanın ürünleri” (RPOC) olarak adlandırılabilir. RPOC ile bir düşük varsa, bu tam bir düşük yerine, eksik bir demektir.

RPOC olan kadınlar bu semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşayabilir:

  • Uterin kanama – bir miktar kanama, düşükten sonra normaldir, ancak kanamanın çok ağır olması durumunda (bazen pıhtılarla birlikte) ve / veya uzun süre (üç haftadan fazla)
  • Ateş, pelvik ağrı, uterus hassasiyeti – bu belirtiler birkaç günden fazla devam ederlerse RPOC’de bir enfeksiyon belirtisi olabilir
  • Geç dönem – süreniz altı hafta içinde geri dönmezse, RPOC’niz olabilir

Bu semptomların bir kısmını veya tamamını yaşıyorsanız, bunları doktorunuza bildirin. Gerçekten anormallerse, fizik muayene, laboratuar testleri, ultrason veya histeroskopi gibi testlerden geçebilirsiniz (doktorunuzun ince, ışıklı bir tüp kullanarak rahim içine bakmasını sağlayan bir prosedür). Duruma bağlı olarak, RPOC’yi çözmek için ameliyat veya ilaca ihtiyacınız olabilir. Sıvılar ve antibiyotikler gibi başka tedavilere de ihtiyaç duyulabilir.

RPOC’lu ancak enfeksiyon belirtisi olmayan kadınlar herhangi bir tedavi görmemeyi seçebilir. Kanama genellikle kendiliğinden düzelir.

Haberlerde Anlayış Ürünleri

“Gebeğin ürünleri”, Jen Gunter adlı bir OB-GYN’in Yeni Cumhuriyet’e terminoloji hakkında bir yazı yazdığı zaman, 2015’te habere girmiştir. Gunter, “hamile kalma ürünleri” nin, kürtaj karşıtı eylemciler tarafından sonlandırılmış gebeliklerden dokuyu tanımlamak için kullanılan “bebek parçaları” teriminden daha tıbbi olarak doğru olduğunu savundu.

Gunter, “Bunlar ‘bebek parçaları değil’ yazdı. Bir kadının düşük veya düşük olması, doku örneğine “gebe kalma ürünü” denir. Utero’da, yani hamilelikte, döllenmeden on hafta gebeliğe ve ‘fetüs’ terimini embriyo olarak kullanırız.

“Bebek” terimi, doğuma kadar geçerli olmadığı için tıbbi olarak yanlıştır. Dokuyu ‘bebek parçaları’ olarak adlandırmak, bir embriyo veya fetusu antropomorfize etmek için hesaplanmış bir girişimdir. Bu, sahte bir görüntü – on ila on iki haftalık bir fetüs, bebek terimi gibi görünmüyor – ve tıbbi olarak yanlış.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir