1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

Düşükten Sonra Bir Dönemi Atladığınızda


0

Düşükten sonra vücudunuzun tamamen iyileşmesi zaman alabilir. Bu adet görmeye devam etmeyi içerir. Kadınların çoğu hamilelik kaybının ardından dört ila altı hafta içinde bir süreye sahip olacak, ancak adetin normale dönmesi iki ila üç ay kadar sürebilir.

Tekrar gebe kalmaya başlamaya istekli biri için, düzenli bir döngüyü beklemek sinir bozucu olabilir. Bu durumdaysanız, vücudunuzla sabırlı olmaya çalışın; başka bir hamilelik için hazır olmak için iyileşmek için biraz zamana ihtiyaç olabilir.

Makalede Neler Var?

Sonsuza Kadar Olmak Gibi Görünüyor

Düşükten bu yana birkaç aydan daha uzun sürdüyse ve henüz bir zamanınız olmadıysa, düşükten bu yana doğum kontrolünü kullanmadan seks yaptıysanız evde hamilelik testi yapmayı düşünün.

Düşükten hemen sonra ve bir süre olmadan önce hamile kalmak mümkündür. Bazı kadınlar normal adet döngüsünün geri dönüşünde herhangi bir gecikme yaşamaz ve bu nedenle düşüklüğün ardından iki hafta kadar erken bir yumurtlama meydana gelebilir.

Evde hamilelik testinizin sonucu ne olursa olsun, jinekoloğunuzu arayın.

Hamile değilseniz, ciddi bir şey olması muhtemel değildir. Ancak, düşüğünüzün, uterustan dokuyu çıkarmak için cerrahi bir enstrüman kullanıldığı bir dilatasyon ve küretaj (D&C) ile tedavi edilmesinden sorumlu bir komplikasyon olabilir.

Asherman Sendromu

D & C’den sonra az sayıda kadın Asherman sendromu geliştirir. Bu durumda, uterustaki membranlar birbirine yapışıp kesildikten sonra anormal şekilde uzadıklarında veya anormal şekilde büyüdüklerinde ve yumurtlama ile etkileşime girip uterus ve serviksi tıkadıklarında izler ve yapışıklıklar oluşur.

Asherman sendromu en sık D&C’nin bir komplikasyonu olsa da, özellikle korunan konsepsiyon ürünleri enfekte olduğunda, aynı zamanda sezaryen, kürtajın bir parçası olarak yapılan D&C veya uterusu temizlemek için yapılan bir myomektomi sonucu ortaya çıkabilir. Fibroidler

Asherman sendromunun belirtileri adet dönemi eksikliği, kramplanma, ancak beklenen sürede kanama olmaması ya da az olması ya da gebe kalma zorluğu ve tekrarlayan düşüklikleri içerir.

Asherman sendromunu teşhis etmenin en iyi yolu, OB-GYN tarafından yapılan histeroskopidir. Bu prosedür için vajinaya ve rahim ağzından rahim içine ince, ışıklı teleskop benzeri bir cihaz sokulur. Oradan rahim içindeki görüntüleri bir ekrana iletir. Özel ultrason ve röntgen kullanan röntgen de bazen rahimdeki skar dokusunu görselleştirmek ve böylece Asherman sendromunu teşhis etmek için kullanılır.

Asherman sendromunu karakterize eden skar dokusu veya adezyonlar cerrahi olarak çıkarılabilir. Bazen bu yapışmalar geri döner; bu yapışmaların geri dönüşü muhtemelen hormonların (östrojen) verilmesiyle önlenebilir. Asherman sendromunun tedavisi için adezyonları giderilen birçok kadın tekrar fertil hale gelir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir