1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

Düşük ve Dönemin İadesi


0

Hemen tekrar hamile kalmayı denemek isteyip istemediğiniz, şansınızı düşükten sonra ne zaman beklemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Düşükten sonra adetin yeniden başlaması, fiziksel olarak düzeldiğinize ve vücudunuzun yakında normale döneceğine dair iyi bir işarettir.

Makalede Neler Var?

Periyodunuzu Ne Zaman Bekleyeceksiniz?

Şimdiye kadar, döneminizin geri dönmesini beklediğiniz zaman, muhtemelen kadınlar düşükten sonra fiziksel iyileşme ile ilgili en yaygın sorudur ve cevap kişiye bağlı olarak değişir. Kayıp sırasındaki gebelik genellikle menstrüasyona ne zaman başlayacağınızın zamanlamasını etkiler. Genel olarak, hamileliğinizde düşük yaptığınız süre boyunca ne kadar uzağınıza bağlı olarak, altı hafta içinde bir düşükten sonra ilk sürenizi almalısınız. Eğer daha ileride olsaydınız, geri gelmesi, kaybın meydana geldiği ilk hamilelik dönemindekinden daha uzun sürebilir.

Bir düşük gördükten sonra ilk adet döngüsünüzde hamile kalmanın mümkün olduğunu not etmek önemlidir. Yumurtlama, herhangi bir döngüde bir süre almadan önce gerçekleştiğinden, farkına varmadan doğurgan olabilirsiniz.

Bir düşük gördükten sonra ilk adet döngüsünüzde hamile kalmanın mümkün olduğunu not etmek önemlidir. Yumurtlama, herhangi bir döngüde bir süre almadan önce gerçekleştiğinden, farkına varmadan doğurgan olabilirsiniz.

Düşükten Sonra İlk Periyodunuzla Ne Beklenmeli?

Çoğu kadın için, düşükten sonraki ilk dönem muhtemelen normal sürenizden belirgin şekilde farklı olmayacaktır, ancak bazı kadınlar düşükten sonraki ilk döngüde normalden daha ağır veya hafif kanama geçirebilir. Bu genellikle endişe nedeni değildir.

Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız

Eğer periyodunuz çoklu döngüler için anormal kalırsa veya şiddetli ağrı veya periyodunuzla ilişkili başka endişeleriniz varsa, doktorunuza bildirmelisiniz. Ayrıca, düşük yaptığınızdan bu yana iki veya üç aydan daha uzun sürmüşse ve henüz bir zamanınız olmadıysa, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Düşükten Sonra Tekrar Denemek

Düşükten sonra, yeni bir hamilelik için tekrar denemeyi düşünürsün. Birçok doktor, tekrar gebe kalmadan önce bir ila üç ay arasında bir yerde beklemenizi önerir. Bunun nedeni, bazı doktorların çiftlerin çok yakında gebe kalması durumunda düşük yapma riskinin arttığına inanmalarıdır. Diğerleri, çiftlerin önceki kaybı yasaklamaya zaman ayırması gerektiğine inanıyor. Bazıları, bir sonraki hamilelikle çıkmak için normal bir süre kullanmak için en az bir adet döngüsünün beklemesini önerir.

Bununla birlikte, bireysel sağlık durumlarından ötürü, çoğu kadının bir düşükten sonra gebe kalması için belirli bir zaman dilimi beklemesinin tıbbi olarak gerekli olduğuna dair inandırıcı bir kanıt yoktur. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, bunları doktorunuzla görüşmelisiniz.

Üst üste iki veya daha fazla düşük yaptıysanız, OB-GYN’nizle ve doğurganlık uzmanınızla randevu almak iyi bir fikirdir.

Düşük yapma, bunu yaşayanlar için büyük bir yaşam stresleyicisidir ve düşük, takip eden aylarda veya yıllarda kaybedilme, öfke, hüzün, suçluluk duygusu ve daha birçok şey oyalanabilir. Siz ve eşiniz hamilelik kaybından sonra uygun şekilde yas tutmanız ve gerektiğinde zihinsel bir sağlık uzmanıyla görüşmeniz için yeterli zaman ayırmalısınız.

Siz ve eşiniz hamilelik için rahat ve hazır hissettiğinizde, tekrar hamile kalmayı düşünmek için iyi bir zaman. Düşükten sonra başarılı hamilelik çok yaygındır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir