1. Anasayfa
 2. Fiziksel İyileşme

Düşükten Sonra Komplikasyonlar

Düşükten Sonra Komplikasyonlar
0

Son zamanlarda düşük yaptıysanız, muhtemelen insanların karşılaştığı fiziksel ve duygusal zorlukların farkındasınız. Ancak bazen kadınlar düşükten sonra da komplikasyonlar yaşarlar. Örneğin, düşük kanamayı takiben aşırı kanama, enfeksiyon veya depresyon gibi durumlar oluşabilir.

Her ne kadar ilk üç aylık dönemdeki düşükler göreceli olarak karmaşık olmasa da – en azından sağlık açısından – neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmek isteyebilirsiniz. Bu sorunlardan herhangi birine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun, böylece daha fazla endişelenmeden iyileşebilir veya iyileşebilir ya da hamile kalabilirsiniz.

1

Makalede Neler Var?

Eksik Düşük

sad woman sitting on bed
Elke Meitzel / Cultura / Getty Images

Eksik bir düşük, nispeten yaygındır. Bu, uterusunuzda hala hamilelikten korunan bazı dokulara sahip olduğunuz anlamına gelir. Eksik bir düşük yapmanın en yaygın belirtisi, tam bir düşmeden sonra beklenenden daha uzun süre kanama veya kramplanma

Düşük yaptıysanız, doktorunuz kanamanın ne kadar sürede durması gerektiğini size söyleyecektir. Düşükten iki hafta sonra hala semptomlar yaşıyorsanız, eksik bir hamilelik olabilir ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Bazen eksik bir düşme kendi kendine çözülür, ancak diğer zamanlarda, rahimdeki tüm konsepte etme ürünlerini temizlemek için D&C veya Cytotec (misoprostol) ile tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

2

Aşırı kanama

Doktorunuz, düşük ilerledikçe kanamanın normal olduğunu size bildirecektir. Ancak çok fazla kanama olması sizin için tehlikeli olabilir.

Kadınların küçük bir yüzdesi düşüklüğün bir komplikasyonu olarak kanama geçirmektedir. Genel kural, bir adet pedinden bir saatten daha az bir sürede emmek durumunda derhal tıbbi yardım almanız gerektiğidir.

Soluk, rutubetli cilt, baş dönmesi veya kalp atış hızınızın artması gibi kan kaybı semptomlarınız varsa, zaten önemli miktarda kan kaybetmiş olabilirsiniz. Beklemeyin. 911’i ara.

3

Düşükten Sonra Enfeksiyon

Kadınların yaklaşık yüzde üçü düşükle ilgili bir enfeksiyon kazanacak. Bu rahimde gebe kalan kavramlardan kaynaklanabilir. Gibi bir enfeksiyon belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışın emin olun:

 • Uzun süreli kanama ve kramp (2 haftadan daha uzun)
 • Ateş (100.4 F’ın üzerinde bir sıcaklık)
 • Titreme
 • Kötü kokulu vajinal akıntı

Düşük sonrası enfeksiyon tehlikeli olabilir, ancak genellikle kolayca antibiyotiklerle tedavi edilir.

4

Asherman Sendromu

Asherman sendromu D & C’nin nadir görülen bir komplikasyonudur. (Enfeksiyon gibi diğer nedenlerle de olabilir.)

Bu durumda, yapışıklıklar denilen skar dokusu uterusta oluşur. Bu yapışmalar doğurganlık problemlerine ve daha fazla düşüklüğe neden olabilir. En sık görülen semptom; yok, hafif veya seyrek dönemlerdir.

Asherman sendromu tanısını koymak veya ekarte etmek için genellikle histeroskopi denilen bir test kullanılır. Yapışıklıkları gidermek için cerrahi cerrahi kullanılabilir, böylece tekrar hamile kalmaya çalışabilirsiniz.

5

Tekrarlayan Düşükler

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji’ne göre, kadınların yüzde 1’i birden fazla düşük yapacaktır. Bu tekrarlayan düşük veya tekrarlanan düşük olarak bilinir.

İki veya üç ardışık düşüklüğünüz varsa, Asherman Sendromu, uterin veya hormonal anormallikler, immün bozukluk antifosfolipid sendromu (APS) veya dengeli translokasyon adı verilen genetik bir problem gibi olası nedenleri test etmek için bir doktora başvurun.

Maalesef, zamanın en az yüzde 50’si, tekrarlayan düşük için bir neden bulunamıyor.

6

Depresyon

Dimes March’a göre, düşüklüğünden sonra uzun süre aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız veya onları çok kuvvetli hissediyorsanız ve hayatınıza engel oluyorsanız, bunalmış olabilirsiniz:

 • Her zamanki aktivitelerinize veya hobilerinize çok az ilgi göstermek
 • Her zaman yorgun hissetmek
 • Kilo almak veya kaybetmek
 • Uyumakta veya çok fazla uyumakta zorluk çekiyorsanız
 • Konsantre olmakta veya karar vermekte zorlanmak
 • İntihar veya ölüm hakkında düşünme

Keder, düşük ve hamilelik kaybına normal bir tepkidir ve bunun süreceği sihirli bir zaman yoktur. Ancak, düşükten sonra klinik depresyon belirtileri göstermeye başlarsanız, doktorunuzla konuşun. Bir düşük sonrası depresyonun postpartum depresyonla aynı şey olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar vardır, ancak tanı ne olursa olsun, depresyon burada tartışılan diğer komplikasyonların herhangi biri kadar ciddidir.

Ruh sağlığı danışmanlığı ve / veya ilaçlar normal, sağlıklı, kendinize daha hızlı geri dönmenize yardımcı olabilir.

Depresyona karşı kederin olup olmadığından emin değilseniz, beklemeyin. Doktorunuzla konuşun.

7

Anksiyete bozuklukları

Bazı araştırmalar, düşük sonrası anksiyete ve stres bozukluklarının klinik depresyondan daha yaygın olduğunu ve bunlarla başa çıkmazsanız yeni normale dönebileceklerini göstermektedir.

Bir gebelik kaybından sonra travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) semptomları geliştirmek bile mümkün olabilir. Yine, zihinsel sağlık uzmanı ile konuşmak ve kaygınızla başa çıkmak için öğrenme stratejileri, düşükten sonra tekrar kendiniz gibi hissetmenize yardımcı olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir