1. Anasayfa
  2. Hamilelik Kaybı Başa Çıkma ve İlerleme

Ölü Doğum Sonrası Duygusal Olarak İyileşme

Ölü Doğum Sonrası Duygusal Olarak İyileşme
0

Bir bebeği ölü doğum için kaybetmek inanılmaz derecede acı vericidir. Duyguların uyuşuk, öfkeli, üzgün ve tekrar tekrar koşabilir. Ve depresyon belirtilerine dikkat etmek önemlidir. Aşağıda, yas tutma sürecinde çalışırken başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı şeyler bulacaksınız.

Makalede Neler Var?

Grieve Tamam

Bebeğinizi yüz yüze görmeden aylarca bağladınız. Hamilelik çok umut ve potansiyel bir zamandır. Bebeğinize beşik, giysi ve yeni bir ebeveyn olmakla birlikte gelen diğer tüm ekipmanları satın aldığınızdan hiç şüpheniz yok. Bebeğinizin neye benzeyeceğini, neye benzeyeceğini ve hangi kişilik özelliklerini sizinle ya da eşinizle paylaşacağını merak ettiniz.

Tabii ki, kayıptan etkileneceksiniz. Nasıl olmazsın? Bir bebeğin ölümü – doğmuş veya doğmamış – birçok insan için çok zor bir konudur ve onları rahatsız etme korkusuyla onların önünde üzgün olamayacağınızı hissedebilirsiniz, ancak kaybınızı keder alma hakkınız vardır . Keder kişisel ve benzersizdir, bu yüzden hissettiğiniz zaman başkasının kalıbına uymaya çalışmayın.

Suçluluk ile Mücadele

Suçlu hissetmemek zor. Farklı bir şekilde ne yapabileceğini merak ediyorsun. Keşke daha önce hastaneye gitmiş olsaydınız ya da daha dikkatli olsaydınız, ancak erken başarısızlıkta olduğu gibi, çoğu zaman ölü doğum kimsenin suçu değil. Farklı olarak yapabileceğiniz her şeyi düşünmek doğaldır, ama gerçek şu ki, bunların hiçbiri zaten bir değişiklik yapmamış olabilir.

Cevapları almak suçluluğunu hafifletmenin en iyi yolu olabilir, bu nedenle ölü doğum nedeninizi bulmak için tüm seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Cevaplar bebeğinizi geri getirmeyecek, ancak gelecek için hazırlanmanıza yardımcı olabilir ve fikrinizi biraz daha rahatlatabilir.

Sorularınız Var

Bebeğime ne oldu? Niye ya? Bunu yapmak için yaptığım bir şey var mıydı? Tekrar olacak mı? Bebeğinizin ölümünün bariz bir nedeni olmadığı sürece, bunun neden olduğunu asla tam olarak bilmeme ihtimaliniz vardır. Bu gibi durumlarda bile, doktorunuzun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için yapabileceği bir çok şey vardır.

Kederliyken kişisel ve aile hekimliği geçmişinizle ilgili birçok soruyu cevaplamak sinir bozucu olabilir, ancak ne olduğunu bilmek biraz kapanmanıza yardımcı olabilir. Hastaneden eve gitmeden önce doktorunuz, sağlığınızın hamileliğiniz üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını belirlemek için bazı ek testler isteyebilir. Ayrıca otopsi yapmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekebilir.

Bazı dinler otopsi yapılmasına izin vermez ve doktorunuz bu karara saygı duymalıdır. Bununla birlikte, seçeneğiniz varsa, otopsi bebeğinize ne olduğu hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Bazı durumlarda, dini liderler sınırlı bir otopsiye izin verebilir.

Eşiniz veya Eşiniz

Eşinizin, kendi deneyimleriniz çok yoğun olduğu zamanki gibi kaybettiğinizden geçtiğini hatırlamak zor olabilir. Erkekler ve kadınlar kederlerini çok farklı şekillerde gösterme eğilimindedir, bu nedenle birbirlerini nasıl destekleyeceklerini bilmek zor olabilir. Sabırlı olmak, dinlemek ve birbirimizin kişisel acı stillerine saygı duymak, birlikte bu kayıpta yolunuzu bulmanın anahtarıdır.

Bebeği Adlandırma

Bebeğinize bir isim vermek, onu bir kişi olarak onurlandırmanın harika bir yoludur. Siz ve sevdikleriniz, bebeğiniz için bir adınız varsa, kayıplarınız hakkında konuşmakta daha rahat hissedebilirsiniz. Bazı ebeveynler, hamilelik sırasında zaten düşündükleri bir ismi kullanmayı tercih ederken, diğerleri Angel, Heaven veya Star gibi kayıplarını göstermek için daha spesifik bir şey seçerler. Yüksek sesle söyleyerek ve bir mezar taşı üzerinde rahatça hissedeceğiniz bir şey seçin (bebeğinizin gömülmesini seçerseniz).

Eve gidiyor

Ya çocuk odası? Hastaneden eve gitmek çok zor olabilir. Bebeğinizle son bağlantınızı kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca evde hazırladığınız tüm bebek şeyleriyle yüzleşmek için endişelenebilirsiniz. İçgüdülerine güven ve aklını konuş. Tüm bebek eşyalarını çıkarmak için oraya gitmeden önce güvenilen arkadaş veya aile üyelerinin evinize girmesini istiyorsanız, onlara bildirin. Ancak, bunun olmasını istemiyorsan, konuş. Bazen aile üyeleri bebeğin eşyalarını bilginiz olmadan kaldırarak yardımcı olmaya çalışırlar. Çok iyi niyetleri olabilirler, ancak istediğiniz şey değilse, bu kamuoyunu bilgilendirdiğinizden emin olun.

Kendini ifade etmek

Keder ezici ve her şeyi tüketebilir. İlk başta, nasıl hissettiğinizi konuşmak zor olabilir, çünkü nasıl hissettiğinizi tam olarak bilmiyorsunuz. Duygularınızı biriyle paylaşmak, bunu çözmenin en iyi yollarından biri olsa da, daha yalnız bir faaliyette rahatlık da bulabilirsiniz. Günlük tutmayı, scrapbooking yapmayı, bir anma bahçesi oluşturmayı ya da sizin için anlamı olan başka yaratıcı aktiviteler yapmayı düşünün.

Cenaze Planlama

Yerel yasalarınıza bağlı olarak, bir cenaze evi seçmeniz gerekebilir. Bu, bebeğiniz için bir cenaze töreni yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ama kesinlikle bir seçenek. Cenaze töreni, yetişkin olarak geçerken sevdiklerinize veda etmenin önemli bir parçasıdır ve bebeğiniz için bir cenaze töreninin siz ve ailenizin ölü doğum yaparken aynı şeyi yapmasına yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Birçok cenaze evi, çocuklar için ücretsiz veya düşük maliyetli cenaze hizmetleri sunar ve bebeğinizin son dinlenme yeri için size çok çeşitli seçenekler sunabilir. Bebeğiniz için bu seçimleri yaparak rahatlayabilirsiniz.

Depresyon belirtileri

Sağlıklı bebeklere neden olan hamilelikler bile “bebek mavisi” ile gelebilir. Çocuğunuzu buna kaybettiğinizde, duygularınızın yoğun olması sürpriz değildir. Üzüntü ve gözyaşı normaldir ve keder için zaman sınırı yoktur, ancak doğum sonrası depresyon ve diğer zihinsel sağlık değişikliklerinin uyarı işaretlerinin farkında olmalısınız.

Yardım aramak

Yeni doğan bebeklerin çoğu ebeveynleri destek gruplarında rahatlık bulur. Bu süre zarfında size yardımcı olacak çevrimiçi ve şahsen mükemmel kaynaklar var. Doktorunuzdan veya hemşirenizden yerel kuruluşların bir listesini isteyin. Normal üzüntünüzün daha ciddi bir şey haline geldiğini düşünüyorsanız, klinik depresyon veya anksiyete gibi, profesyonel yardım almaktan korkmayın. Unutmayın: Kendinizi veya bir başkasını incitmekle ilgili düşünceleriniz varsa, hemen yardım almalısınız. Doktorunuzu arayın, acil servise gidin veya kendinizi güvende hissetmiyorsanız 9-1-1’i arayın.

Uzun Süreli Başa Çıkma

Keder uzun bir süreçtir ve bazı keder asla yapılmayacak. Son tarih yok ve hiçbir zamanlamaya bağlı kalmamalısınız – sizin ya da başkalarınınki. İhtiyacınız kadar zaman ayırın. İyi günlerin ve kötülerin olacak. Bazen, keder size iyi bir dönemin ortasında gizlice girebilir. Tatiller, yıldönümleri ve diğer hamile kadınları görmek birkaç yaygın tetikleyicidir. Sadece kendinize karşı nazik olun ve bunun normal olduğunu unutmayın. Duygularınızı güvendiğiniz biriyle paylaşın ve daha iyi günlerin köşeyi döndüğünü bilir.

Fiziksel Benliğinizin Bakımı

Dünyanız kafa karıştırıcı olsa ve üzüntü, yemek yemek ve uyumak gibi sıradan işleri zorlaştırsa bile, kendinize özen göstermek önemlidir; Hamileliğin tüm hormonal ve fiziksel değişikliklerinden kurtuluyorsunuz ve bunun üzerine acı çekiyorsunuz. Besleyici yiyecekler yemek, çok fazla sıvı içmek ve yeterince dinlenmek, fiziksel olarak sağlıklı kalmanın bir parçasıdır, böylece duygusal sağlığınıza odaklanabilirsiniz.

Gelecekteki Gebelikler

Sonunda, daha fazla çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize karar vereceksiniz. Seçim çok kişisel ve hepsi senin. Tekrar deneyecekseniz, zamanın doğru olduğunu bilirsiniz. Bu, doğmamış bebeğinizi unuttuğunuz anlamına gelmez, yalnızca hayat devam eder; hayatınız ne kadar değerli olursa olsun kaybedersiniz. Hazır olduğunuzda doktorunuzla konuşun, özellikle de ilk doğumunuzun sebebi gelecekteki bir hamilelikte tekrarlanabilecek bir şeyse. Kendinize iyi bakmaya devam edin ve başka bir hamileliğin, bir süre daha tekrar kederi daha güçlü kılan şaşırtıcı anlardan bazılarıyla gelebileceğini kabul edin. Etrafınızdakilerle iletişim kurmak yardımcı olacaktır.

Aile Üyeleri Ne Yapabilir?

Aile üyeleriniz size yardım etmek isteyecektir. İlk başta herkesten uzaklaşmak cazip gelebilir ve arada bir bunu yapmak doğru olabilir, ancak sevdiklerinizin desteği paha biçilmezdir. Konuşmaya hazır olmasanız bile, evin etrafındaki küçük görevlerde size yardımcı olmalarına izin verin. Şu anda fiziksel ve duygusal olarak yorgunsun ve onlar sana yardımcı oluyor gibi hissetme şansını sevecekler. Rahat hissettiğiniz ölçüde onların karışmasına izin verin. Unutma, onlar senin kadar keskin olmasa da, kendi yas tutma sürecinden geçiyorlar. İhtiyacınız olduğunda yardım istemek tamamdır.

Ölü doğumdan gelen duygusal iyileşme yavaş ve zor olabilir, ancak etrafınızdaki kaynakları (hem profesyonel hem de kişisel) kullanmak yolculuğunuzu biraz daha kolaylaştırabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir