1. Anasayfa
 2. Doğum öncesi bakım

Bir Çocuk Doktoruyla Hamilelik Sırasında Bağışıklamalar Hakkında Konuşma

Bir Çocuk Doktoruyla Hamilelik Sırasında Bağışıklamalar Hakkında Konuşma
0

Hamileyseniz ve çocuğunuz kucağınıza gelene kadar bir çocuk doktoruna gitmek için bir nedeniniz olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Aslında, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), ebeveynlerin ve ailelerin hamilelik sırasında ilk çocuk doktoru ziyaretlerini planlamalarını, aşılamalar hakkında konuşmaya başlama ve diğer ortak kaygıları ele almalarını önerir.

Makalede Neler Var?

Neden Çocuk Doktoruna Doğum Öncesi Ziyaret Planlayın?

Bebeğiniz gelmeden önce bir ziyaret kurmanın kazanacağı çok şey var. Fiziksel olarak yeni doğmuş bir çocuğa bakmadan, herhangi bir soru ve endişeye yoğunlaşmanıza olanak tanır. Doğum öncesi randevu ayrıca çocuk doktoruna tıbbi geçmişler, zihinsel sağlık, yaşam tarzı bilgileri ve daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilecek yüksek riskli komplikasyonlar veya tıbbi durumlar dahil tüm ailenin daha iyi bir resmini çekmesini sağlar.

Çocuk bekleyen herkes doğum öncesi bir çocuk doktoru ziyareti planlasa da, AAP özellikle aşağıdakilere yardımcı olabileceklerini söylüyor:

 • İlk kez hamilelik yaşayan aileler
 • Uygulamada yeni hastalar
 • Bekar ebeveynler
 • Riskli gebeliği, gebelik komplikasyonları veya çoğul gebelikleri olan aileler
 • Daha önce perinatal ölüm yaşayan aileler
 • Çocuk veya çocukları evlat edinen aileler

Bu ilk ziyaret, çocuk doktoru ile aileniz arasında güven oluşturmak ve bebeğin hayatında veya kendinize ait olabilecek sorunları ele almak için uzun bir ilişkinin temelini oluşturur.

Duke Üniversitesi’nde Pediatri ve Moleküler Genetik ve Mikrobiyoloji Profesörü ve Pediatrik Enfeksiyon Hastalıkları Şefi olan William J. Steinbach da, profesyonel ilişkide erken tanışmak için doğmadan önce çocuğunuzun çocuk doktoru ile tanışmasını destekler. Üç çocuk babası olan Dr. Steinbach, ebeveynliğin zor olabileceğini ve onun gibi çocuk doktorlarının bile çocuğun hayatının başında kurulmuş bir destek ağına ihtiyacı olduğunu biliyor.

“Hiçbir kullanım kılavuzu ve bol miktarda deneme yanılma” diyor. Neyse ki, iyi bir çocuk doktoru bu zor zamanlarda yardımcı olabilir.

Aşılar Hakkında Nasıl Konuşulur

En yaygın endişelerden biri çocuğunuzu aşılama planınız olabilir. Bir doğum öncesi çocuk doktoru ziyareti, çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği aşılar ve bilmesi gereken politikalar hakkında sorularınızı sorma ve uzman görüşlerini alma zamanı verir.

Ebeveyn olma yolunda kayna- yabilecek birçok endişe olsa da, Dr. Steinbach aşılara gelince baskının kapalı olduğunu söylüyor. Çocuğunuzun aşılanmasını seçmenin, hem güvenliği hem de etkinliği kanıtlayan iyi desteklenmiş bir araştırma grubu sayesinde, ebeveyn olarak alınmasının en kolay kararlarından biri olduğunu söylüyor.

Steinbach, “Çocuğunuzun aşılanmasının en iyi yanı, ebeveyn olarak yapılması en kolay şey olmasıdır” diyor. “Her aşı, FDA onaylı ilaçlardan bile daha fazla olağanüstü testlerden geçmektedir. Bir aşı kullanımına onaylanmadan önce, tüm verileri çok sayıda çalışmadan ve klinik denemeden detaylı bir şekilde inceleyen bilim adamları ve hekimler bulunmaktadır. düşünmek, ancak çocuklarında potansiyel ölümcül hastalıkları önlemek için değil onlardan biri değil. Seçim çok kolay ve sayısız uzman zaten en iyi yaklaşımları belirledi. ”

Steinbach, çocuğunuzun çocuk doktoru ile aşılarınızla ilgili endişelerinizi tartışabileceğiniz ve kesinlikle tartışmanız gerektiğine rağmen, tüm çocuk doktorlarının, en güvenli aşıyı en uygun zamanda yapacakları bebekler için standart bir aşılama programı uyguladıklarını bildiğinizden emin olabilirsiniz. optimum koruma için. Ebeveynler aşıları bırakmak gibi “trendleri” öğrenmiş olsalar da, Dr. Steinbach, ebeveynleri tavsiye edilen aşı programını takip etmenin neden bu kadar önemli olduğu konusunda bir çocuk doktoru ile konuşmaya çağırmaktadır.

“Aşı takvimi, immünolojik yanıtı optimize etmek için tanımlandı, bu nedenle boşluk bırakmak sadece çocuğunuz için gereken korumayı geciktirerek çocuğunuza zarar veriyor” diyor. “Bir mamogram veya kolonoskopi almak için ulusal kurallar, titiz çalışmalara ve en iyi tıbbi görüşlere dayanan kurallar gibi, aşılar da çocuğunuzun yararını en üst düzeye çıkarmak için bilimsel bir neden olduğu gibi düzenlenmiştir.”

Yeni doğan bebeklerin alabileceği tek bir aşı olduğunu hatırlamakta fayda var, bu nedenle bebeğinizin ihtiyaç duyacağı aşıların “tümünü” düşünerek boğulmanıza gerek yok. Bebeğinizin yenidoğan aşamasında alacağı tek aşı, bebeğiniz hastaneden veya çocuk doktoru tarafından eve gitmeden önce verilen Hepatit B aşısıdır. Bebeğiniz iki aylıkkene kadar başka hiçbir aşı yapılmayacaktır.

Doğum öncesi çocuk doktoru ziyareti, sizin ve bebeğinizin bakımına dahil olacak diğer bireyler için kendi aşılarınızda güncel olduklarından emin olmak için harika bir fırsat olabilir. Mevcut tavsiyelere göre, tüm hamile kadınlar ve bakıcılar, grip (grip) aşılarının yanı sıra, boğmacaya karşı önleyen Tdap aşısını almalıdır.

Prenatal Pediatri Ziyaretine Nasıl Hazırlanırsınız

Doğum öncesi çocuk doktoru ziyareti, sorular sormanız ve aşılar hakkında konuşmanızın zamanıdır, ancak çocuğunuzun çocuk doktoru için sizinle ilgili bilgi toplaması için de önemli bir fırsattır. Size şu konularda sorular sorabilir:

 • Aile ve ebeveyn tıbbi geçmişi
 • Geçmiş gebelikler
 • Çocuğunuza bakmak için ne kadar hazırlıklısınız?
 • Teslimat planları
 • Bebeğinizi beslemek için planlar
 • Önünüzdeki ebeveynliğin yaşamı değiştiren rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Destek sistemi
 • İş ve çocuk bakımı düzenlemeleri
 • Tütün, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi yaşam tarzı risk faktörleri
 • Ruh sağlığı tarihi ve endişeleri

Doktora siz ve ailenizin sağlığını ve çocukla ilgili tıbbi endişelerini doğru bir şekilde anlatmaya hazır olun. Bir çocuk doktorunun ruh sağlığını ebeveynlerle tartışması da yaygınlaşıyor.

Bir çocuk doktoru yalnızca bir annenin veya ailenin potansiyel ruh sağlığı bozuklukları için risk faktörlerini değerlendirmesine yardımcı olmakla kalmaz, doğum öncesi çocuk doktoru ziyareti, doğum sonrası zihinsel sağlık komplikasyonlarını belirleme konusunda daha fazla şey öğrenmek için büyük bir fırsat olabilir. Sizin veya ailenizin yardıma ihtiyaç duyabilecekleri zamandan önce bir plan yapmak önemlidir. Bebek doğduktan sonra yardıma ihtiyaç duyduğunu belirlemek genellikle zordur çünkü aile yenidoğan bakımında o kadar derindir ki, nereye döneceklerini bilmezler.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamileliğiniz sırasında çocuğunuzun çocuk doktoru ile ziyareti planlamak bebeğinizi güvenle karşılamaya daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olabilir. Diğer önemli hazırlıklar arasında çocuğunuzun çocuk doktoru, aşı dünyası hakkında bazen zorlayıcı konuşmalar konusunda size rehberlik edebilir. Aşılar, yeni bir ebeveyn olarak ele almak için ezici bir konu gibi hissedebilir, ancak çocuğunuzun hayatının büyük bir parçası olacak olan bakım sağlayıcı ile birlikte oturmak, onu yönetilebilir görevlere ve sindirimi kolay bilgilere bölmeye yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun yaşamının ilk birkaç ayında hangi aşılara ihtiyaç duyacağını, hamileliğiniz sırasında sizi ve diğer eşleri ve bakıcıları ne alması gerektiğini öğrenebilir ve aşıları açık bir ortamda tartışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Çünkü bize güvenin — kollarınızdaki aç yenidoğanı açmadan önce aşıları rasyonel bir şekilde tartışmak çok daha kolaydır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir