1. Anasayfa
  2. Doğum öncesi bakım

Gebelikte Aşılar: Bilmeniz Gerekenler

Gebelikte Aşılar: Bilmeniz Gerekenler
0

Soğuk algınlığı ve yumuşak gibi görünen zararsız şeyler dondurmaya bir anda izinsiz kaldığında, dünya hamile bir kadın için düpedüz korkutucu bir yer olabilir. Pek çok kişinin yapması ve yapılmaması gerekenler, vücudunuza koyduğunuz her şey hakkında (aşı olmak dahil) temkinli hissetmenize neden olabilir. Ancak doğum öncesi vitaminleri ve egzersiz gibi, aşılar da sağlıklı bir gebeliğin önemli bir parçasıdır.

Makalede Neler Var?

Tavsiye Edilen Aşılar

Her hamilelikte gebe kadınlar için iki aşı önerilir: grip aşısı ve Tdap. Her ikisi de sadece hamilelik sırasında ve sonrasında annenin sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda rahimdeki ve yaşamın ilk birkaç ayında bebeğin sağlığını korumak için de önemlidir.

Grip aşısı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 12.000 ila 56.000 kişi her yıl gripten ölmektedir – diğer bütün aşılarla önlenebilir hastalıklardan daha fazla – ve hamile kadınlar özellikle risk altındadır. İnsan vücudunun bu kritik 40 hafta boyunca değişmesi nedeniyle, hamilelik sizi grip gibi virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bırakır ve hastalanırsanız, hastaneye yatmanız veya bunun sonucunda ölmeniz daha muhtemeldir.

Sık sık elde yıkama ve sağlıklı beslenme gibi hamile kalırken kendinizi hastalanmaya karşı koruyabileceğiniz birkaç yol varken, gripten korunmanın en iyi yolu aşı olmaktır. Grip atışı almak için en iyi zaman, gebe kaldığınız andan itibaren, hamileliğin neresinde olursanız olun, tam hızıyla başlamadan önce olur.

Hamilelik sırasında grip aşısı yapmak da yenidoğanları korur. Bebekler ilk grip aşısı dozlarını en az 6 aylık olana kadar almazlar. O zamana kadar ciddi bir enfeksiyona karşı savunmasızlar. Bununla birlikte, anneleri hamilelik sırasında aşılanan bebeklerin, yaşamın ilk altı ayında grip nedeniyle hastaneye yatma olasılığı daha düşüktür. Hamilelik sırasında kendinizi korumak, virüsü bebeğinize geçirme olasılığınızı düşürür, ancak bebeğiniz aynı zamanda rahimde iken ilk birkaç ay boyunca maruz kaldıklarında virüsle savaşmalarına yardımcı olacak olan sizden pasif bağışıklık alır.

Tdap Aşısı

Aynısı Tdap veya tetanoz, difteri ve aselüler boğmaca için de geçerlidir. Yetişkinlerde boğmaca genellikle çok hafiftir, bebeklerde boğmaca yıkıcı olabilir. Bebekler ilk doz boğmaca aşısını 2 aya kadar almazlar, ancak ilk sekiz hafta olanlar özellikle boğmaca ile enfekte olurlarsa yenidoğan için hassas bir zamandır. Boğmaca ile bir yaşın altındaki tüm bebeklerin yaklaşık yarısı hastaneye yatırılır ve enfeksiyon nedeniyle her yıl yaklaşık 20 kişi ölür – çoğu 3 aylıktan küçüktür. Üçüncü trimesterde Tdap alan hamile kadınlar, rahimdeki bebeklerine koruyucu antikorlar verirler ve bu antikorlar boğmaca aşılama serilerine başlayabilene kadar yenidoğanları korumaya yardımcı olur.

Diğer Aşılar

Hamileliğiniz sırasında Amerika Birleşik Devletleri dışına seyahat etmek istiyorsanız veya bazı risk faktörleriniz varsa başka aşılar da önerilebilir. Örneğin kronik karaciğer hastalığı olan anneler, Hepatit A aşısı yaptırmaya teşvik edilebilir, örneğin, Afrika’nın belirli bölgelerine seyahat etmeyi planlayanların, meningokokal hastalığa karşı aşılanması gerekebilir.

Tüm seyahat aşılarının hamile kadınlar için güvenli olduğu gösterilmemiştir, bu nedenle aşıları almadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak veya bir seyahat kliniğini ziyaret etmek önemlidir.

Güvenlik kanıtı

Aşı – veya herhangi bir tıbbi ürün – yüzde 100 güvenli değildir. Ancak aşılamadan kaynaklanan yan etkiler hemen hemen her zaman hafif ve geçicidir ve güçlü bir alerjik reaksiyon gibi ciddi etkiler nadirdir. Aşılama programını yapanlar tarafından sorulan önemli soru, aşılamanın yararının bilinen herhangi bir riskten ağır basıp basmadığıdır. Ve grip ve boğmaca gibi hastalıklarla ilgili ciddi riskler göz önüne alındığında, araştırmalar anne aşıları için güçlü bir örnek teşkil etti.

Vaccine dergisindeki bir araştırma, araştırmacıların grip aşısı ile düşük yapma arasında olası bir bağlantı bulduğunda, hamile kadınlar arasında gribine karşı aşılanmalarının gerekip gerekmediğine dair bazı endişelere yol açan başlıklar yazdı. Bu anlaşılır derecede endişe verici olmakla birlikte, çalışmayı finanse eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, gebe kadınların hala gribine karşı aşılanması gerektiğine işaret ediyordu. Çalışma, aşının düşük olmasına neden olduğunu belirlemedi, yalnızca düşük yapan kadınların 2010-2011 ve 2011-2012 grip mevsiminde grip aşısı geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Pek çok şey gebelik kaybına neden olabilir ve sonuçlar kesinlikle daha fazla araştırma gerektirdiğinden, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmanın kendisi bir aykırı davranıştır, önceki çalışmaların birçoğu grip aşısının hamile kadınlara verildiğinde güvenli olduğunu ve gribin önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir.

Tdap aşısının hamilelik sırasındaki güvenliği de belgelenmiştir ve çalışmalar anne ve bebeği boğmacadan korumada güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Grip aşısı gibi, en sık görülen yan etkiler kol ağrısı, yorgunluk ve ateştir. Aşıya karşı ciddi alerjik reaksiyonlar, özellikle yetişkinlerde olağanüstü nadirdir.

Hem grip aşısı hem de Tdap aşısı aynı anda veya ayrı ziyaretlerde güvenle verilebilir ve ne kadar yakın zamanda bir tetanoz çekimi aldığınızın önemi yoktur.

Bazı çevrimiçi forumlar ve web siteleri, aşılardaki içerikler hakkında yanıltıcı veya yanlış bilgiler yayınladı ve bazı annelerin güvenliği konusunda endişelenmelerine neden oldu – özellikle de aşıları kontaminasyondan korumak için kullanılan, eterkerk içeren bir bileşik olan thimerosal’ı ayırıyorlar. Çok az sayıda aşı bu bileşeni kullanır ve etkisini araştıran çalışmalar zarar verdiğine dair bir kanıt göstermez ve bebeğin otizm riskinde bir artış olmadığını gösterir. Bununla birlikte yine de thimerosal’dan kaçınmayı tercih ediyorsanız, grip aşısının thimerosal içermeyen sürümleri vardır ve Tdap aşısının oluşturulmasında kullanılmaz.

Kaçınılması Gereken Aşılar

Aşılar faydalı olabilirken, hamilelik sırasında mümkünse bazılarından kaçınılmalıdır. Örneğin MMR veya su çiçeği aşıları gibi canlı fakat zayıf virüsler kullanan aşılar, bebek için teorik bir risk taşır ve bu nedenle hamile kadınlara verilmemelidir.

Hamile olduğunuzu öğrenmeden önce bu aşılardan biri ile aşılanırsanız, panik yapmayın. Onlardan kaçınmak için tavsiye büyük ölçüde sadece bir önlemdir. Hamilelik sırasında istemeden canlı aşılarla aşılanmış kadınlara yönelik araştırmalar, bebeklere zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt bulamadı.

Hamilelik sırasında bu hastalıklara karşı aşılanmamanıza rağmen, virüs bulaşabilir ve bunun sonucunda ciddi komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Hamile kalmayı planlıyorsanız (ancak henüz hamile kalmadıysanız), hamileliğiniz boyunca korunmanız için hangi aşıları yaptırmanız gerektiği konusunda sağlık uzmanınızla görüşün. Bu özellikle kızamıkçık aşısı için önemlidir, çünkü hamilelik sırasında kızamıkçık enfeksiyonu doğum kusurlarına ve düşüklere neden olabilir.

Arkadaş ve Aile Aşıları

Bekleyen anneler aşılanması gerekenler değil. Diğer bakıcılar, kardeşler, büyükanne ve büyükbabalar ve yaşamın ilk birkaç ayında bebekle etkileşime girecek olan herkes, yıllık grip çekimi de dahil olmak üzere tüm aşılarda tamamen güncel olmalıdır. Mümkünse, ziyaretçiler bebeklerle buluşmadan en az iki hafta önce aşılarını yaptırmalı ve böylece hastalıklara karşı yeterli koruma sağlamak için zamanları olmalıdır.

Sevdiklerinizden aşılanmalarını istemek, özellikle geçmişte aşılama konusunda tereddütlerini dile getirmişlerse, garip olabilir. Kaynaklar, itiraz yaşarsanız ya da tahmin ederseniz, görüşme boyunca size rehberlik edecek yardımcı olmak için Aşı Sesleri gibi ebeveyn liderlik grupları tarafından kullanılabilir. Yüzleşme olasılığı göz korkutucu olsa da, bebeğinizin mümkün olduğu kadar güvende tutulması, grip ve kızamık gibi birçok hastalığın belirtileri hafif olsa da olmasa da yayılabilir. Tüm aşılar yüzde 100 etkili değildir, bu yüzden güvenli bir şekilde aşılanabilen herkes aşılanmalıdır.

EniyiAile’den Bir Kelime

Hamilelik sırasında aşı yaptırmak, sağlığınızı ve büyüyen bebeğinizin sağlığını korumanın önemli bir yoludur. Hamilelik sırasında aşı yan etkileri veya riskleri hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, sağlık uzmanınızla görüşün.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir