1. Anasayfa
  2. Doğum öncesi bakım

Sizin RH Factor Hamilelik nasıl etkileyebilir

Sizin RH Factor Hamilelik nasıl etkileyebilir
0

Negatif kan tipine sahip kadınlara doğan bebekler, RH faktörüne bağlı olarak anemi ve daha ciddi hemolitik hastalık riski altındadır. Neyse ki, maternal tarama ve gebelik sırasında önleyici tedavi Amerika Birleşik Devletleri ‘nde rutin pratiktir.

Makalede Neler Var?

Kan türü gebelik nasıl etkiler

Kan tipi iki bölümden yapılmıştır: kan tipi grubu — A, B, O, AB ve RH faktörü. RH faktörü kandaki bir proteindir. Mevcut olduğunda, bir kişi kan türü pozitif (örneğin A + veya O +). RH proteini olmadığında, kan tipi negatiftir (örneğin AB-veya B-).

Çoğu insan Rh pozitif ve genel olarak, RH faktörü, kan veya hamile gerek olmadıkça hayatınızı etkilemez.

Sorun anne negatif RH faktörü ve baba olumlu bir RH faktörü vardır oluşur. Bu kombinasyon Rh pozitif ve hemolitik hastalık riski olan bir çocuk üretebilir.

RH faktörü gebelik olumsuz etkileyebilir zaman

Anne ve bebeğin kan sistemleri ayrı Iken bebeğin kanın annenin sistemine girebileceğiniz zamanlar vardır. Bu, Anne RH faktörüne karşı antikorlar oluşturmak için neden olabilir, böylece vücudunda bir davetsiz misafir gibi bir Rh-pozitif bebek tedavisi. Bu olduğunda, Anne hassaslaştırılmış olarak kabul edilir.

Hassasiyete sahip bir annenin vücudu, RH pozitif bir bebeğin kanına saldırabilen antikorları yapacak. Bu antikorlar, anemiye giden bebeğin kırmızı kan hücrelerini kırabilir. Ciddi durumlarda, bu hemolitik hastalık, hastalık, beyin hasarı ve hatta ölüme neden olabilir.

Duyarlılık, kan transfüzyonu, düşük, kürtaj, ektopik gebelik ve amonokentez gibi bazı prosedürler sırasında da ortaya çıkabilir.

Antikorlar nadiren ilk gebelikte bir soruna neden, ama onlar yok yok, ve çok ekran ve doktorunuza veya ebe doğru bir tıbbi tarih vermek önemlidir.

Nasıl hemolitik hastalık engellenir

Hemolitik hastalık zaten hassaslaştırılmış olmayan kadınlarda önlenebilir. Rho (D) immün globulin (marka RhoGAM) Rh pozitif kırmızı hücrelere reaksiyonu minimize ederek Rh negatif anne yardımcı enjeksiyon tarafından verilen bir kan ürünüdür.

Bu ilaç reaksiyonları genellikle küçük, enjeksiyon yerinde ağrı ve bazen hafif bir ateş de dahil olmak üzere.

Gerginleşmemiş kadınların az sayıda gebelik sonu ile ilgili sorunlar olabilir bu yana, birçok uygulayıcılar o gebelik sonunda meydana duyarlılık birkaç olgu önlemek için 28 hafta gebelikte bir RhoGAM enjeksiyon verilmesi tavsiye.

RhoGAM bir doz yaklaşık 12 hafta sürer. Rh negatif bir anne de çocuk Rh pozitif ise Doğum 72 saat içinde RhoGAM verilecektir. Bebeğin kan tipi, kordon kanı örnekleri ile doğumdan sonra kolayca tespit edilebilir.

RhoGAM da bir aminosentez sonra verilebilir, düşük, kürtaj, veya Doğum sonrası sterilizasyon (tubal ligasyon). Bunun nedeni, bu prosedürler veya oluşumlardan sonra bile küçük bir kan kirliliğine ve potansiyel hassasiyete sahip olma ihtimali vardır.

Hemolitik hastalık teşhis edilirse ne olur

Her yıl ortaya çıkan hemolitik hastalığın yaklaşık 5.000 olgu bulunmaktadır. RH hassasiyete sahip bir anne, bebeğin hemolitik bir hastalığa sahip olup olmadığını görmek için hamilelik boyunca taramalı olacaktır.

Hemolitik hastalığa sahip bazı bebekler karmaşık olmayan gebeliklere sahip olacak ve normal bir gebelik sırasında doğabilir. Diğer bebekler zorluk olacak ve Doğum daha önce yapılması gerekir. Kan transfüzyonu, bu ciddi şekilde etkilenen bebeklerde doğumdan önce ve sonra verilebilir.

Rh-negatif kadınlar için doğan Rh-pozitif bebekler ile ilişkili komplikasyonlar anemi içerir, beyin hasarı, kalp yetmezliği, sarılık, ölü Doğum, ve doğumdan sonra ölüm.

Eğer RH faktörü hakkında sorularınız varsa ya da bu kadın grubunda olup olmadığını, kan çalışması sonuçları için doktorunuza veya ebe isteyin.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir