1. Anasayfa
 2. Hamile misin?

Vücut Bazal Sıcaklık Çizelgesi Üzerine İmplantasyon Dipini Anlamak

Vücut Bazal Sıcaklık Çizelgesi Üzerine İmplantasyon Dipini Anlamak
0

Bir implantasyon dalışı, luteal fazda, yumurtlamadan yaklaşık yedi ila 10 gün sonra meydana gelen bazal vücut sıcaklığınızdaki (BBT) bir günlük düşüştür. Bu düşüş hamilelik çizelgelerinde hamilelik dışı çizelgelere göre daha sık görülür. Ancak, bir tanesine alsanız da almasanız da, hamile kalmanızın garantisi yoktur.

Burada bir dalış olsun eğer gerçek oran gebe olma ne sizin BBT grafikteki bir implantasyon daldırma tanımak nasıl ve bunu neden olabilir bu.

Makalede Neler Var?

İmplantasyon Dip Nedir?

İmplantasyon dipleri hakkında bilgi arıyorsanız, muhtemelen bazal vücut ısısı çizelgesinin temellerini zaten biliyorsunuzdur. Bazal vücut ısısı çizelgesinin nasıl çalıştığını gösteren kısa bir derleme.

Bazal vücut sıcaklığınız, vücudunuzun dinlenme sırasındaki sıcaklığıdır. Bazal sıcaklığınız aşağıdakiler dahil bir dizi faktöre bağlı olarak değişir:

 • Ne kadar uyudun
 • Yatak odanızın sıcaklığı
 • Bir hastalıkla savaşıp savaşmadığınızı
 • Hormonların

İmplantasyon dalışlarını anlamak için hormonların bazal vücut ısınızı nasıl etkilediğini bilmeniz gerekir. Yumurtlamanızın ardından bazal sıcaklığınız, onda bir dereceye kadar artar. Yumurtlamadan sonra artan progesteron hormonu sıcaklık atlamasına neden olur.

Bir implantasyon dalışı, yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra meydana gelen bir bazal vücut ısısı çizelgesindeki bir günlük sıcaklık düşüşüdür.

Genellikle, bir düşme sıcaklığı, sürenizin geldiğine veya daha önce geldiğine dair bir işarettir. Dönemin yumurtlamadan sadece yedi ila 10 gün sonra gelmemesi gerekiyor, o zaman bu durumda bir sıcaklık düşüşü beklemeyeceksiniz.

Bir implantasyon daldırma ile sıcaklığınız ertesi gün tekrar yükselir. Sonbahar sadece bir gün sürer. (Sıcaklığınız, zamanınız başladığından dolayı düştüğünde sıcaklığınız düşük kalır ve tekrar yükselmez.)

Dip, yumurtlama sonrası sıcaklıklarınızın geri kalanından biraz daha düşük olabilir. Veya doğurganlık çizelgenizdeki örtünün altına düşebilir. Örtü çizgisi ortalama olarak ovülasyondan sonra nerede olduklarının aksine ortalama sıcaklıkların ovülasyondan önce olduğu yeri ayıran hayali bir yatay çizgidir.

Dip, luteal fazda, yumurtlama ile beklenen süre arasındaki süredir. Ayrıca, embriyonun implantasyonu genellikle luteal fazın yedi ila 11 günleri arasında gerçekleşir. Bu yüzden bazı insanlar bu ani sıcaklık düşüşünü implantasyona bağlarlar.

İmplantasyon Dip’i Hamile Olduğunuzu Gösterir mi?

Ücretsiz bir doğurganlık çizelgesi çevrimiçi yazılım şirketi olan FertilityFriend.com, bir implantasyon dalmasının hamileliği gösterip göstermediğini görmek için sitelerinde BBT çizelgelerinin gayri resmi bir analizini yaptı. Analizleri bilimsel bir çalışma olarak nitelendirilmez, ancak sonuçlar hala göz önünde bulundurulması gereken ilginçtir.

Hem hamile hem de hamile olmayan kadınların 100.000’den fazla BBT çizelgesinin istatistiksel analizini yaptılar. Aradılar

 • Yumurtlamayı tespit eden grafikler
 • Yumurtlamadan sonra meydana gelen en az 0,3 F’lik bir sıcaklık düşüşü
 • Luteal evrenin 5. ve 12. günleri arasında görülen düşüş

Yumurtlama tespit eden hamilelik dışı tablolarda, yüzde 11’inin implantasyon dalışı vardı. Öte yandan, hamilelik-pozitif grafiklerin yüzde 23’ünde implantasyon dipliği vardı. İstatistiklerine bakıldığında, hamilelik çizelgelerinin iki katı bir implantasyon dalışı gösterdi.

Grafiğinizde dip yoksa, bir sonuca varamazsınız. Gebeliğin yaklaşık yüzde 75’inin BBT çizelgeleri dipte değildi . Hamile olan kadınların çoğu bir dalış yapamadı.

Eğer bir dalışınız varsa, hamile olduğunuz anlamına mı geliyor? Hayır. Dip, hamilelik dışı çizelgelerde göründü.

Hamileyken bir günlük sıcaklık düşüşü görme ihtimaliniz daha yüksek olsa da, hamile kalmanın kesin bir işareti değildir. Bazı kadınlar yumurtlamadan sonraki yedi ya da sekizinci günde neredeyse her ay listelerinde küçük bir düşüşe maruz kalıyorlar.

İmplantasyon Dipine Ne Neden Olur?

Adına rağmen, embriyo implantasyonunun sıcaklıktaki geçici düşüşe neden olup olmadığını bilmiyoruz. Hamilelik dışı çizelgelerin bir düşüşe neden olabileceği göz önüne alındığında, fenomen hamileliğe özel olamaz, bu yüzden muhtemelen öyle değildir.

Bir teori, östrojen hormonunun suya neden olmasıdır. Östrojen döngüsü sırasında iki kez zirve yapar. İlk (ve en büyük) dalgalanma yumurtlamadan hemen önce gerçekleşir. Bu östrojen artışı, verimli servikal mukus ve cinsel arzudaki artışa yol açar. Luteal evrenin ortasından geçen ikinci bir dalgalanma var. (Luteal faz yumurtlamadan sonra ve bir sonraki beklenen sürenizden önce.) Bu dalgalanma, ilk kadar yüksek değildir, ancak yine de önemlidir.

Progesteronun vücut ısınızı yükselttiğini hatırlıyor musunuz? Östrojen karşı etkiye sahiptir – sıcaklığınızı düşürür. Östrojendeki bu ikinci artış bazı kadınların neden implantasyon diplerine sahip olduklarının olabilir.

Hamile olan kadınlarda östrojen seviyeleri daha yüksektir. Bu, sıcaklık düşüşünün neden gebelik çizelgelerinde daha sık görüldüğünü açıklayabilir. Bununla birlikte, hamile olmayan kadınlar bile luteal fazda ikincil östrojen dalgalanması yaşarlar. Bu, dalışın neden hamilelik dışı çizelgelerde göründüğünü açıklar.

Bir kenara, bazı kadınlar yumurtlamalarından önceki gün sıcaklıkta bir düşüş olduğunu fark eder. Bu da muhtemelen östrojen nedeniyledir. Bu durumda, düşüş yumurtlamadan hemen önce gelen birincil östrojen dalgalanmasından kaynaklanır.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamileyken implantasyon suyunun olması daha olasıdır, ancak güvenilir bir gebelik belirtisi değildir. Genel olarak konuşursak, bazal vücut ısısı çizelgeniz hamile iseniz size kesin olarak söyleyemez. Emin olmak için bir hamilelik testi yapmanız gerekir.

Bir implantasyon dalışı bulmak için hala eğlenebilirsiniz, ancak bir tane varsa ümitlerinizi almak için bir neden yok – yoksa istemezseniz kendinizi hayal kırıklığına uğratabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir