1. Anasayfa
 2. Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi için İskele

Çocuk Gelişimi için İskele
0

Eğitimde, çocukların etkili ve eksiksiz öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli farklı öğretim yöntemleri vardır. Bazı yöntemler birlikte iyi çalışır, bazıları ise ayrı ayrı uygulandığında daha iyi sonuç verir.

İskele (aynı zamanda iskele öğrenmesi, iskele yöntemi, iskele öğretimi ve öğretici iskele olarak da bilinir) erken çocukluk eğitiminde çok popüler bir yöntemdir. Diğer stratejilerin yanı sıra uygulandığında iyi çalışır ve yapı iskelesinin inşaatta kullanılmasına benzer şekilde çalışır.

Makalede Neler Var?

Açıklamalı İskele

İnşaat sırasında iskele, bir inşaat ekibini ve binaların inşası, bakımı ve onarımında yardımcı olacak malzemeleri desteklemek için kullanılan geçici bir yapıdır.

Felsefe erken çocukluk eğitiminde benzerdir ve çocuklarda bağımsızlık oluşturmak için neredeyse aynı şekilde çalışır. Buradaki fikir, öğrenen çocuklara destek verilirse, yeni derslerin ve kavramların daha kolay anlaşılması ve anlaşılmasıdır. Ayrıca, çocuğa zaten bildiği veya yapabileceği şeyleri kullanarak yeni bir şey öğretmeyi de içerebilir.

Erken Çocukluk Eğitiminde İskele Nasıl Çalışır?

Küçük çocuklarla iskele kullanırken, öğretmen öğrencilere yeni ve yaşa uygun bir şey öğrenirken veya bir öğrencinin kendisinin yapabileceğinin biraz üzerinde bir şey öğrenirken, öğrencilere destek ve rehberlik sağlayacaktır. Çocuklar bu beceriyi öğrendikçe, yetenekleri geliştikçe ve yeni beceriyi kendi başlarına yapabilinceye kadar destek azalır.

İskele, eğitimciler aşağıdakileri de içeren farklı yöntemlerle kullandığında en iyi şekilde çalışır:

 • Öneriler yapma: Eğer bir çocuk bir projeyi tamamlamada sorun yaşıyorsa, bir eğitimci problemi çözmeye yardımcı olabilecek ipuçları veya kısmi çözümler sunarken, yine de çocuğu problemi kendi başına çözmesi için teşvik edebilir. Örneğin, “Bu blok kule düşmeye devam ediyor. Bunu düzeltebilmemizin bir yolu, tüm büyük blokları tabana koyarak. Başka ne şekilde kalmasına yardım edebileceğimizi düşünüyorsunuz?”
 • Sorgulama soruları sorma: Bu, bir çocuğu bağımsız olarak bir cevap bulmaya teşvik eder. Blok kule örneğinde bir öğretmen “Kuleyi bu kadar yüksek yapmasak ne olur?” Diye sorabilirdi.
 • Gösterilerin kullanılması : Blok kulesi örneğinde, iskele yapan bir eğitimci, blokların en iyi nasıl çalıştığını göstermek için kendi küçük blok kulesinin versiyonunu yapabilir.
 • Bir pervanenin tanıtılması : Ayrıca, öğretmen, çocuğu, yaratıcı bir çözüm bularak blok kulenin ayakta kalmasını ve kutudan düşünmesini sağlamak için farklı kaynaklar kullanmaya teşvik edebilir. “Sınıfımızda blok kulemizi desteklemeye yardımcı olacak ne görüyorsunuz? Belki de kalem tutucuyu baş aşağı çevirirsek, yardımcı olabilir. Başka bir şey düşünebilir misiniz?”
 • Sınırlı cevaplı sorular sormak : Bir çocuk kendi başına bir sorunun cevabını bulmakta güçlük çekiyorsa, iskele yapan bir öğretmen, çocuğun bağımsız olarak doğru bir cevap vermesine yardımcı olmak için seçebileceği birden fazla cevap verebilir.
 • Destek sağlama : Bir görev zorlaştığında, öğretmen bir çocuğun alternatifler hakkında düşünmesine yardımcı olabilir. Ya da bir görevi tamamlamak için gereken adımları tartışarak bir çocuğu sağ ayağa kaldırın.
 • Teşvik önerisi: Çocuğu bir işi denemek veya tamamlamak için övmek, hatta basit bir “İyi iş!” çocuğun güvenini ve kendi kendine yeterlilik duygusunu arttırır.

Erken çocukluk eğitiminde iskele birçok şekilde uygulanabilir. Örneğin:

 • Bir çocuk düz bir dikey çizgi çizmeyi biliyorsa, onlara düz bir yatay çizgi çizmeyi gösterebilirsiniz. Bu iki beceri ustalaştığında, bir kare çizmek için onu bir araya getirebilirler.
 • Çocuk belirli bir harfi tanıdığında, sesi ve sonra o sesle başlayan kelimeleri öğretebilirsiniz.
 • Güvenlik makası kullanabilen bir çocuk, bir delgeç kullanmak için bu beceriyi kullanabilir.

İskele Çocuk Gelişimine Yardımcı Olur

İskele, okul ortamında yeni olan küçük çocukların öğrenme sırasında güven kazanmalarına yardımcı olduğu için faydalıdır. Bir çocuk bir soruya yanlış cevap verirse, iskele yöntemi kullanan bir öğretmen, çocuğun kendi başına doğru sonuca varmasına yardımcı olmak için daha önce öğrenilmiş bir beceri ile birlikte bu yanlış cevabı kullanabilir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir