1. Anasayfa
  2. Hamile misin?

İnsan Koryonik Gonadotropin veya hCG Nedir?

İnsan Koryonik Gonadotropin veya hCG Nedir?
0

Yaygın olarak hCG olarak bilinen insan koryonik gonadotropini, hamilelik boyunca kadınların kanında ve idrarında bulunan bir hormondur. HCG, gebeliğin uterusa implante edilmesinden kısa bir süre sonra kanda saptanabilir (kabaca üç hafta dört haftalık bir adet döngüsüne dönüşür). HCG, idrarda kaçırılmış adet döneminin ilk günü boyunca tespit edilebilir hale gelir; evde gebelik testleri idrarda hCG tespit ederek çalışır.

Makalede Neler Var?

Gebeliğim Sırasında hCG Düzeylerim Düşerse?

Gebeliğin erken döneminde, tespit edilebilir hCG seviyeleri iki günde bir kabaca iki katına çıkmalıdır. Yavaş yükselen veya düşen hCG seviyeleri, olası düşüklere bir ipucu olabilir.

HCG düzeyi, iki kantitatif hCG kan testinde birinci trimesterde iki ila üç günlük bir süre içinde düşen kadınlara genellikle bunun olası bir düşük anlamına gelmesi tavsiye edilir. Bu özellikle hamilelik sırasında vajinal kanama gibi diğer düşük belirtileri olan kadınlar için geçerlidir.

İkinci ve üçüncü trimester gibi hamilelikte hCG seviyelerinin düşmesi muhtemelen endişe nedeni değildir. Doktorların çoğu, ilk trimesterden sonraki hamileliğin ilerlemesini değerlendirmek amacıyla seri kantitatif hCG seviyelerini kontrol etmemelerine rağmen, tek hCG seviyeleri AFP doğum öncesi tarama testinin bir parçası olarak kontrol edilebilir.

Normal hCG Seviyeleri

hCG düzeyleri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe kadar önemli ölçüde değişebilir. Genellikle, 5 mIU / ml’den düşük bir hCG seviyesi, bir kadının hamile olmadığı ve 25 mIU / ml’nin üzerindeki herhangi bir şeyin bir hamilelik olduğunu gösterir.

Aşağıdaki aralıklar normal kabul edilenler hakkında fikir verirken, bir hCG kan testinin sonuçları çok az anlamına gelir. Daha ziyade, iki ila üç gün arayla yapılan ardışık iki test arasındaki seviyedeki değişim, hamileliğin nasıl ilerleyebileceğini çok daha fazla anlatıyor.

Kantitatif hCG Kan Testi

Hamileliğin erken döneminde doktorlar, bir kadının hamilelik hormonu olan hCG seviyelerini kontrol etmek için iki kan testi türünden birini kullanabilir. En yaygın olanı, kadının kanındaki hCG seviyesini değerlendiren ve bir sayıyı geri döndüren ve mililitre başına hCG ölçüm birimi mIU / mL veya milli-uluslararası birimler (uluslararası ünitelerin binde biri) olan bir sayı döndüren nicel bir hCG kan testidir. kan.

Kantitatif hCG kan testleri, doğumdan sonraki ilk birkaç haftada düşük yapma semptomları olan kadınlar hakkında oldukça faydalı bilgiler sağlar. İki kantitatif hCG kan testindeki seviyelerin, iki ila üç gün boyunca hCG iki katına çıkma süresine bakmak için, hamileliğin o zaman olması gerektiği gibi ilerlemiş olup olmadığının güçlü bir göstergesi olabilir; .

Doktorlar ayrıca kadının kanında hCG olup olmadığına dair sadece evet veya hayır cevabı veren nitel hCG kan testlerini kullanabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir