1. Anasayfa
 2. Hamile misin?

Gizli ve Reddedilen Hamilelik

Gizli ve Reddedilen Hamilelik
0

Hepimiz haberleri gördük. Gururlu bir anne, yeni doğmuş bebeğini kucaklıyor, ama şaşkın görünüyordu – emekli olana kadar hamile olduğunu bilmiyordu. Daha önce hamile olanlar için bu imkansız görünüyor. Sonuçta, hamileliğin tüm belirti ve semptomlarını nasıl kaçırırsınız? Kadınların çoğu, geç kaldıkları dakikadan itibaren hamilelik testi yapmak için biraz zorlanıyorlar.

Makalede Neler Var?

Gizli veya Reddedilen Gebeliğin Arkasındaki Sebepler

Aslında, bir kadının hamileliğinin farkında olmamasının iki nedeni vardır; Her ikisi de iş yerinde önemli psikolojik sorunlar olduğunu öne sürüyor. Gizli hamilelikler kasıtlı olarak gizlenmiş hamileliklerdir: anne hamile olduğunu bilir, ancak kabul etmez. İnkar edilen veya reddedilen gebelikler, anne bilinçsizce hamileliğin belirgin belirtilerini fark etmekten kaçınmayı seçtiğinde ortaya çıkar.

Bir anne neden hamileliği görmezden gelmeyi tercih eder – ya da hamile olduğunu reddeder? Bunun birçok nedeni olabilir; bazıları anlaşılabilir ve rasyoneldir:

 • Anne obezdir ve bu nedenle başka türlü hissedebileceği ilave ağırlık veya baskıdan habersizdir;
 • Anne yanlış sonuç veren bir hamilelik testi aldı;
 • Annenin düzensiz bir adet döngüsü vardır ve bu nedenle birkaç hafta hatta aylarca hamile kalana kadar süresini kaçırmaz;
 • Anne, erken hamileliğin fiziksel olarak belirgin olmadığı konusunda yeterince egzersiz yapan bir atlettir;
 • Sabah bulantısı gibi hamilelik belirtileri ortaya çıkmaz – ya da beklenmedik şekillerde ortaya çıkar (örneğin sabahları hastalık)
 • Hamilelik tecavüz veya ensestin istenmeyen bir sonucudur ve anne, potansiyel olarak olumsuz sonuçlardan kaçınmak için hamile olduğunu belirtmemeyi tercih eder.

Bazı gizli gebelikler anlamlı olsa da, çoğu psikozun sonucudur. Tam anlamıyla kendi fiziksel durumunu kendisinden bebek doğana kadar kendinden gizleyen anne.

Reddedilen Gebelik

Araştırmaya göre, inkar edilen hamilelik durumu nadir değildir. Aslında, 20 hafta hamile kalana kadar hamile olduğunuzu bilmemek, 475 hamilelikten yaklaşık 1’inde olur. Gebeliğin reddedilmesinin 20 haftalık veya sonraki hamilelik döneminde (475 gebelikte bir tanesi) Rh hastalığından ve oldukça nadir olduğunu düşündüğümüz diğer şeylerden daha sık meydana geldiğini ekliyorlar.

Reddedilen Emek

Emekli olana kadar, 2,455 doğumda bir olanı bilmemeniz biraz daha nadir olsa da. Bunu perspektife koyduğunuzda, gerçekte hamile kaldığınızı bilmeden doğum yapma olasılığınızın üç kat daha fazla olduğunu, üçüzlere doğum vermekten daha fazla olduğunu öğreniyorsunuz! (7,225 gebelikte 1’i) Aslında, araştırmacılar verileri Almanya gibi bir ülkeye bildirdiğinde, yılda yaklaşık 300 annenin doğum eylemine kadar hamile kalacağını bilmeyeceğini buldu.

Araştırmacılar, ihmal edilen gebelikler için üreme disfonksiyonu altında belirli bir tıbbi sınıflandırma kategorisinin eklenmesini önermektedir. Buna, reddedilen veya gizlenen gebelikler de dahildir. Ayrıca yalancı hamilelik (psödosit), çocuk sahibi olmak için takıntılı istek ve bir annenin yavrularına yönelik diğer patolojik davranışlarını içerebilir.

Bu sadece kadınların belirli bir alt kümesinde sorun değil, her sosyoekonomik grupta, ırkta, dinde, vb. Olur. Her iki durumda da, sonuçta, hamile olduğunuzu bilmemeniz, 20 haftalık hamilelik için bile olsa, anne ve bebeğin sağlığını riske sokma potansiyeli.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir