1. Anasayfa
 2. Özel İhtiyaçlar

Ortopedik Bozukluklar ve Özel Gereksinim Öğrencileri

Ortopedik Bozukluklar ve Özel Gereksinim Öğrencileri
0

Federal Engelli Bireyleri Eğitim Yasası’na (IDEA) göre, ortopedik bir bozulma, çocuğun eğitim performansını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olan kemik, eklem veya kasla ilgili bir engel olarak tanımlanmaktadır. Ortopedik bozulmanın nedenleri genetik anormalliklerden (eksik bir kol veya bacağa neden olanlar gibi) serebral palsi gibi bozukluklara ve diğer sorunlara kadar uzanır.

Öğrenciler, akademik ilerlemelerini engelleyecek ortopedik bir bozukluğa sahip olup olmadıklarını belirlemek için genellikle bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilir. Tıp uzmanları ayrıca, öğrencinin karşılaşacağı olası problemleri anlamak için sınıftaki çocuğu gözlemleyebilir.

Makalede Neler Var?

Ortopedik Bozukluk Engellilik Kategorisi

Çocuklar ortopedik bir bozulma ile doğabilir veya yaşamın bir noktasında edinebilirler. Kalıtsal, doğuştan ve çevresel faktörler, kemiklerin, eklemlerin veya kasların normal çalışmasını etkileyen ortopedik bozulmalara neden olabilir.

Örneğin, bir çocuk eklem deformasyonları, spina bifida veya kas distrofisi ile doğabilir. Kazanılan nedenler arasında hastalık, yaralanma veya cerrahi sayılabilir. (Yaralanma veya cerrahi işlem, uzuv kaybına, kas kontraktürlerine veya hareketi zorlaştırabilecek kemik kaybına neden olabilir.)

IDEA’ya göre ortopedik bozulma engellilik kategorisi, nedenden bağımsız olarak tüm ortopedik bozulmaları içerir. Ortopedik bozulmanın olası nedenlerine örnekler:

 • Genetik anormallik (örneğin, bir üyenin yokluğu, clubfoot)
 • Hastalığı (poliomyelit, kemik tüberkülozu)
 • hasar
 • Doğum travması
 • uzvun kesilmesi
 • Burns
 • Kırıklar
 • Serebral palsi

Bazen ortopedik bozukluklara fiziksel engeller denir veya “diğer sağlık bozuklukları” kategorisine dahil edilir.

Eğitim Üzerindeki Etkisi

Ortopedik bozukluğu olan öğrenciler, genellikle engelsiz yaşıtlarıyla aynı bilişsel yeteneklere sahiptir. Bu nedenle, okul personeli bu öğrencileri mümkün olduğu kadar ana sınıflara dahil etmeye çalışmalıdır. IDEA kanunu, öğrencilerin uygun olduğu durumlarda en az kısıtlayıcı ortamda eğitilmeleri gerektiğini belirtir.

Bir çocuğun eğitiminin değer düşüklüğü nedeniyle etkilenme derecesi değişmektedir. Değer düşüklüğünün türü ve ciddiyeti gibi faktörler bir rol oynamaktadır. Ortopedik bozukluğu olan birçok öğrenci bilişsel ya da öğrenme problemi yaşamazken, bazıları duyusal işlemeyi, algıyı ve öğrenmeyi etkileyebilecek ilgili nörolojik ya da motor sorunlar yaşayabilir.

Örneğin, amputasyonlar ve kırıklar gibi bozukluklar katılımı etkileyebilir ve bu da çocukların akademik olarak ayakta kalmasını zorlaştırabilir. Doğum travması ve beyin felci gibi beyin tutulumuna eşlik eden diğer bozukluklar duyusal ve bilişsel sorunlardan kaynaklanan öğrenme güçlüklerine neden olabilir.

Konaklama

Ortopedik bozukluğu olan öğrenciler farklı fiziksel zorluklar yaşarlar ve bu nedenle farklı konaklamalara ihtiyaç duyarlar.

Ortopedik bozukluğu olan kişilerin genellikle okulda, işyerinde ve evde fiziksel olarak konaklama veya yardımcı teknolojiye ihtiyaçları vardır. Bu desteğe, Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) ve 1973 Rehabilitasyon Yasası’nın 504. Bölümü kapsamında yasal haklara sahipler.

Ortopedik bozukluğu olan çocukların karşılaşabileceği bazı özel endişeler ve zorluklar şunlardır:

 • Oturma: Bir öğrenci, derste dolaşmak veya okul koridorlarında dolaşmak zor olabileceğinden, duruş ve hareketliliğe yardımcı olmak için özel oturma düzenlemelerine ihtiyaç duyabilir. Okulların ayrıca, bu öğrencilerin programlarını, bir sınıftan diğerine uzun mesafelere gitmelerini engelleyecek şekilde düzenlemeleri gerekebilir. Asansör erişiminin sağlanması da yardımcı olabilir.
 • Teknoloji: Ayrıca, iletişim kurmalarına yardımcı olacak yardımcı teknik cihazlara ya da kaba ve ince motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaklar gibi engelliliklerini gideren derslere ihtiyaç duyabilirler. Kullanılabilecek cihazlar ve teknolojiler arasında tekerlekli sandalyeler, özel masalar, bastonlar, koltuk değnekleri, iletişim yazılımı veya konuşma tanıma yazılımı bulunabilir.
 • Katılım: Özellikle beden eğitimi dersleri zorluklar doğurabilir. Ortopedik bozukluğu olan bazı öğrencilerin beden eğitimi dersinden muaf tutulmaları gerekecektir. Hafif ortopedik bozukluğu olan diğer öğrenciler katılabilir.
 • Davranışsal: Bütün alanlardaki öğretmenler, ortopedik sakatlığın öğrencinin sınıftaki davranışı üzerindeki etkisinin farkında olmalıdır. Örneğin, bu bozuklukları olan öğrenciler, ortopedik engeli olmayan akranlarından daha hızlı yorulabilirler.
 • Seyahat: Ortopedik bozukluğu olan çocuklar, okula gidip gelmek için ulaşıma ulaşmada zorluklarla karşılaşabilirler. Bununla birlikte, Federal yasa, engelli çocukların okula gidip gelmelerine yardımcı olmak için gerekli taşımayı sağlamak için okul bölgelerini gerektirir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Toplu olarak, ebeveynler, tıp uzmanları, öğretmenler, danışmanlar ve diğer okul personeli, ortopedik engelli çocuklara sınıfta ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için çalışabilir. Çocuğun ihtiyaçları zaman içinde değişebilir ve kişiselleştirilmiş eğitim planına dahil olan görevliler yeni ihtiyaçları karşılamak için plan üzerinde değişiklik yapabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir