1. Anasayfa
 2. Özel İhtiyaçlar

Konuşma Sinir Bozukluğu Apraksi

Konuşma Sinir Bozukluğu Apraksi
0

Apraksi, ince ve kaba motor hareketlerini ve hareketlerini kontrol etme yeteneğini etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Bireyler apraksi ile doğabilir veya beyin hasarı ile apraksi kazanabilir. Apraksi, yüz kaslarını hareket ettirme kabiliyetini veya bacak, ayak ve ayak parmaklarını hareket ettirme kabiliyetini etkileyebilir. Bozukluk iletişim becerilerini de etkileyebilir.

Apraksi, hafif ila şiddetli olabilir. Apraksili insanlar, fiziksel güce ve entelektüel düşünceye ve isteğine rağmen, kontrollü, amaçlı bir hareketi gerçekleştiremezler. Apraksi, beynin paryetal loblarındaki bozukluklardan kaynaklanmaktadır.

Makalede Neler Var?

Konuşma apraksi nedir?

Konuşma Apraksi, konuşulan kelimeleri oluşturmak için özellikle dil, dudak ve çene kullanma yeteneğini etkileyen bir apraksi türüdür. Hafif ya da şiddetli olabilir, bu da sözlü iletişim kurmayı zorlaştırır veya gerçekten imkansız hale getirir. Konuşma apraksi belirtileri şunlardır:

 • Çok küçük çocuklarda gevezelik eksikliği
 • Zamanın tamamını veya bir kısmını kelimeler oluştururken zorluk
 • Çiğneme veya yutma zorluğu
 • Biçimlendirilmesi zor bazı kelimelerle zorluk
 • Kelimelerin tekrarı

Konuşma Terapistleri Konuşma Apraksisini Nasıl Tedavi Ediyor?

Konuşma terapistleri, iletişim becerilerini geliştirmek için konuşma apraksisi olan çocuklar ile yoğun bir şekilde çalışabilirler. Bazı terapötik teknikler şunları içerir:

 • Seslerin ve kelimelerin oluşumunu ve telaffuzunu uygulama
 • Bireysel sesler çıkarmak ve kelimeler yapmak için bunları bir araya getirmek
 • Konuşma pratiği yapmak için müzik, ritim ve hareket kullanma
 • Aynaya bakarken konuşma, konuşurken yüze dokunma vb. Gibi dokunsal ve görsel teknikleri kullanma.

Sınıfta

Sınıfta, apraksili öğrencilerin benzersiz ihtiyaçları vardır. Genel olarak iyi bilgi edinir ve öğretimi anlarken, öğrendiklerini etkili bir şekilde gösteremezler. Bu, öğrenciler için büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Bazı durumlarda, işaret dili konuşulan dile yararlı bir yardımcı olabilir, ancak işaret dili kullanırken işaret dili kullanmayı da denemek önemlidir. Diğer destekleyici teknikler arasında iletişimi kolaylaştırabilen elektronik konuşma-üretim ürünlerinin kullanımı bulunmaktadır.

Apraksi her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, eğitimciler ve ebeveynler öğrencilerin sınıfa anlamlı bir şekilde katılmalarını sağlamak için alternatif yollar bulmaya çalışmalıdırlar. Öğrencilerle çalışan mesleki, fiziksel ve konuşma terapistleri, öğrencilerin katılmasını sağlamak ve hayal kırıklıklarını azaltmak için öğretim ve sınıf materyallerinin nasıl adapte edileceği konusunda değerli bilgiler sağlayabilir. Konuşmayı geliştirmek ve desteklemek için özel tekniklere ek olarak, apraksi ile çocuklara akran arkadaş grupları gibi sosyal destek sağlamak da önemlidir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir