1. Anasayfa
  2. Özel Eğitim

Okuduğunu Anlama ve Hatırlama Nasıl Geliştirilir

Okuduğunu Anlama ve Hatırlama Nasıl Geliştirilir
0

Okuduğunu anlama ve hatırlamayı iyileştirmeyi öğrenmek, okuldaki ve günlük yaşamdaki başarının anahtarıdır. Ancak yazılı sözcüğü anlamak ve saklamak, okuma ve dil anlamada öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Neyse ki, bu zorluklar aşılmaz değildir. Öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler, okuma ve öğrenmedeki başarısını artırmak için çeşitli teknikler kullanabilirler.

Makalede Neler Var?

Okuduğunu anlama geliştirmek için okuma öncesi görevleri kullanın.

Mother reading to daughter.
Thomas Northcut / Taş / Getty Images

Bir kitabı, makaleyi veya başka bir metni açmadan bile harekete geçin. Eğer eser tarihi bir olayı kapsıyorsa, örneğin, bu konu hakkında ne bildiğinizi kendinize sorun. Mümkün olduğu kadar çok bilgi hatırlamaya çalışın. Geçmişte çalıştığınız ilgili konuları düşünün. Düşüncelerinizi not almak veya başkalarıyla paylaşmak için birkaç dakikanızı ayırın. İşiniz bittiğinde, gelecek bilgileri işlemeye başlamaya başlayacaksınız.

Başlamadan Önce Konuyu Araştırma

Arka plan bilgisi genellikle kitapların kapaklarında veya arka kısımlarında ve kitap ceketlerinin iç kapaklarında görünür. Elektronik kitaplar için, bunlar genellikle dahil edilmiştir. Ayrıca, birçok kitap tanıtım bölümlerini ve yazarların kısa biyografilerini içerir. Kitap yayıncısının web siteleri ve elektronik kitap indirme siteleri de arka plan bilgisi içerebilir. Bu bilgiyi kullanmaktan çekinmeyin. Bilgileri okurken, aşağıdaki soruları sorun:

  • Ne tür bir metin bu?
  • Hangi yeni bilgileri öğrendim ve ne öğrenmeyi umuyorum?
  • Bu metin bilgi verici mi yoksa eğlendirici mi, gerçek mi, kurgu mu?
  • Beni bu kitapla ilgilendiren şey nedir?

Yeni Kelime Sözcüklerini Öğrenin

Okuduğunuz gibi, bilmediğiniz kelime kelimelerinin bir listesini yapın. Sözlükteki kelimelerin anlamlarını araştırın ve tanımları elle kopyalayın. Kelimelerin anlamlarını yazmayın veya basitçe bunları okuyun. Anlamları el yazısı ile tanımınızı korumanıza yardımcı olma olasılığı daha yüksektir. Kopyalama ve yapıştırma işlemi kolay ve hızlı olsa da, el yazısı beyninizi yavaşlatır ve bilgileri daha uzun süreli anılar oluşturmak için yeni bir şekilde işler.

Malzemeye Yansıtma ve Soru Sorma

Okurken aklınıza hangi sorular geliyor? Cevapları bulmak için metne devam edin. Soruları ve cevapları düşünebilir veya not defterine not edebilirsiniz. Araştırmalar, elle not tutmanın, yazma ile ilgili öğrenme güçlüğü olmayan öğrencilerin anlamalarını ve hatırlamalarını artırabileceğini göstermektedir. Yazma mekaniğinde öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler, el yazısı notlarını, anlama ve hatırlamalarını geliştirmek için materyalle ilgili tartışmalarla eşleştirmelidir.

Malzeme konusundaki ustalığınızı ölçmek için kendinizi sınayın

Okuduktan sonra, kendinizi ana noktalardan sınayın. Ana fikir neydi? Hikayedeki karakterler kim? Hangi bilgileri öğrendin? Düşüncelerinizi kendi sözcüklerinizle not edin ve onları hatırlamanıza ve konuyla ilgili daha derinlemesine bilgi sahibi olmanıza yardımcı olun. Etkileyici yazma sizin için zorsa, kısa notları not edin ve okumayı bir arkadaşınızla veya ebeveyninizle tartışın.

EniyiAile’de Bir Kelime

Okuduğunu anlama, öğrenme güçlüğü olmayan insanlar için zor olabilir. Ancak belgelenmiş zorlukları olanlar için, okuduğunu anlama becerisine hakim olmak iki katı zor görünebilir. Bununla birlikte, yukarıdaki teknikleri uygulayarak, öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler, okuduğunu anlama becerisinin herhangi bir amaç için nasıl geliştirileceğini öğrenebilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir