1. Anasayfa
  2. Özel Eğitim

Bir 504 Planı bir IEP'den Ne Kadar Farklıdır?

Bir 504 Planı bir IEP'den Ne Kadar Farklıdır?
0

Hem 504 planı hem de Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (IEP) özel eğitim konaklamalarını içerir, ancak bu iki planın birbirinden nasıl farklı olduğunu biliyor musunuz? Bir 504 planının bir IEP ile nasıl aynı hizada olduğu hakkındaki bu inceleme ile ikisi arasındaki farkları ve benzerlikleri öğrenin.

Makalede Neler Var?

Bir IEP’ye Karşı Bir 504 Planı

1973 Rehabilitasyon Yasası’nın 504. Bölümüne atıfta bulunan 504 planı, engelleri kaldırma ve engelli öğrencilerin hem ilköğretim hem de orta öğretime serbestçe katılmalarını sağlama girişimidir. Engelli Amerikalılar Yasası gibi, bu öğrencilerin de herkesle aynı fırsatları güvenle kullanabilmeleri için oyun alanını düzleştirmeyi hedefliyor. 504 planı, engelli öğrencilerin okula katılmak için ihtiyaç duydukları konaklama imkanlarını, tıpkı engelsiz olmadıkları gibi almalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

504. Maddede, “ABD’de engelliliği olan herhangi bir nitelikli birey, hiçbir şekilde, engelliliği nedeniyle, iştirak edilmemesi, menfaatlerinin reddedilmesi veya herhangi bir şekilde ayrımcılığa maruz bırakılmaması, federal finansal yardım alan program veya faaliyetler, ”

Kısım 504, devlet okullarının bölgelerinin, engelli öğrenciler için seçmenlerinde ne kadar şiddetli olursa olsun, ne kadar şiddetli olursa olsun, “ücretsiz uygun bir halk eğitimi” (FAPE) sunmasını zorunlu kılar.

Söz konusu öğrenciye bağlı olarak, uygun bir eğitim, öğrenciyi ek hizmetlere sahip olmayan bir ana sınıfta, hizmetlere sahip bir ana sınıfta veya hizmetli özel bir eğitim sınıfında yerleştirmek anlamına gelebilir.

Bir IEP Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olur?

Öte yandan, Engelli Bireyleri Eğitim Yasası’na giren bir IEP, aslında eğitim hizmetleri sağlama konusunda çok daha fazla endişe duymaktadır. IEP için uygun olan öğrenciler, tüm engelli öğrencilerin küçük bir alt kümesini temsil eder.

Genellikle bir seviye oyun alanından daha fazlasına ihtiyaç duyarlar – önemli iyileştirme ve yardım isterler – ve kapsayıcı bir sınıfta bile, kendi seviyelerinde kendi hızlarında çalışma olasılıkları daha yüksektir. Federal yasa, okullardan IEP’lere ihtiyacı olan öğrencilerin akademik büyümesini nasıl ölçeceklerini belgelemelerini gerektirir.

Sadece belirli engellilik sınıfları bir IEP için uygundur ve bu sınıflandırmalara uymayan, ancak yine de okula tam olarak katılabilmek için biraz yardıma ihtiyaç duyan öğrenciler 504 planı için aday olabilirler. Plan, okulların öğrencilerin devlet okullarına ve hizmetlerine eşit erişim elde etmelerini nasıl sağlayacaklarını ve bu erişimi sağlamak için yerine getirilmesi gereken gereklilikleri kıracağını belirleyecektir.

Öğrencilerin belirli bir zamanda durumları için en uygun konaklama yerlerini almalarını sağlamak için her yıl 504 plan ve IEP değiştirilir. Bunun nedeni, öğrencinin engelliliğinin onu her yıl aynı şekilde etkilememesi olabilir.

Fiziksel veya öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler, gelecekte koşullarını daha iyi yönetebilir ve bu, bir zamanlar olduğundan daha az konaklamaya ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir öğrencinin öğrenme veya fiziksel sakatlığı kötüleşebilir, bu da sınıfta ve dışında daha fazla konaklamaya ihtiyaç duymasına neden olabilir. Durum ne olursa olsun, federal yasa bu çocukların geride kalmasını önlemeyi amaçlamaktadır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir