1. Anasayfa
 2. Öğrenme güçlükleri

Sözel Olmayan Öğrenme Bozukluğu Nedir?

Sözel Olmayan Öğrenme Bozukluğu Nedir?
0

Sözsüz öğrenme engeli (NVLD) yaşayan insanlar mekansal ve sosyal becerilerle mücadele eder. NVLD’yi deneyimleyen insanlar için en önemli nokta, konuşma ve okuma kodunu çözme gibi en azından yaşa uygun sözel becerilere sahip olmalarıdır.

Bunun yerine, NVLD’yi deneyimleyen insanlar sözel yetenekle ilgili olmayan birkaç alanda zorluk çekebilirler. Columbia Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, NVLD’nin diğer hastalıklardan farklı olduğunu öne sürüyor çünkü NVLD, uzamsal işleme dayanıyor – beynin nesnelerin büyüklüğünü, şeklini ve konumunu nasıl işlediği üzerine.

NVLD’yi birbirinden ayıran mekansal işlemenin zorluk olduğunu unutmayın. Sözel olmayan öğrenme özürlülüğü adı, bozukluğu yalnızca sözel beceri eksikliği etrafında odaklandığını düşünmek için bozukluğu öğrenen birisine yol gösterebilirken, aslında normal sözel becerilere sahip olmakla birlikte mekansal işlemle mücadele etmeye dayanmaktadır.

Makalede Neler Var?

Sözel Olmayan Öğrenme Bozukluğunu Tanımlama

NVLD ilk olarak 1960’larda araştırma literatüründe yer almasına rağmen, araştırmacılar NVLD için genel olarak kabul edilmiş bir dizi özellik ve tanım geliştirmeye çalışmaktadır. Bu, NVLD’nin yeni olduğu veya aniden ortaya çıktığı anlamına gelmez; bunun yerine, öğrenme güçlüğü çeken kişilerle çalışan araştırmacılar ve diğer meslek mensuplarının hala, rahatsızlığı benzersiz kılan şeyi tanımlamak amacıyla NVLD hakkında bilinenleri araştırmak ve gözden geçirmek diğer hastalıklardan ve değerlendirme yapabilenlerle tanımlanabilir.

Araştırmacıların NVLD’nin ortak bir tanımı ve ölçütleri doğrultusunda çalışmasının bir başka nedeni de, bunun zihinsel bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM) listelenmekte olan hastalığa doğru atılması yönünde atılmış büyük bir adım olmasıdır. Bir kez listelendikten sonra, NVLD’yi yaşayan insanlar, meslek hastalıkları ya da fizyoterapistler gibi hizmet sağlayıcılardan gelen hastalığa destek ve yardım için daha fazla erişime sahip olacaklardı. NVLD’li çocukların ebeveynleri okulda özel ihtiyaç hizmetlerine erişmeyi daha kolay bulabilir.

Görünen o ki, NVLD şimdi bu tanımlamayı kabul etmeye çok yakın. 2017 yılının Mayıs ayında, birkaç araştırmacı bir araya geldi ve NVLD’yi DSM’ye eklemek için önerilen bir tanım yarattı.

Aşağıdaki, mevcut araştırmadan yaratılan NVLD nitelikleri ve özelliklerinin bir listesi ve önde gelen araştırmacı Prudence Fisher, Columbia Üniversitesi’nden PhD tarafından desteklenen önerilen DSM tanımıdır.

NVLD’nin Başlıca Belirtileri

 • NVLD’li insanlar iyi sözel becerilere sahiptir . Onlar iyi ya da mükemmel kelimeler var. Uzun sözcük listelerini ezberleyebilirler ancak kelimelerin ne anlama geldiğini anlamada zorluk çekebilirler. Bir hikayenin sözlerini okuyabilirler, ancak genel anlamı ve ana noktaları tanımlamakta zorluk çekerler.
 • Mekansal veya görsel mekansal işlemede sık sık zorluk çekebilirler. Bu, nesnelerin şekli, boyutu veya konumu veya yönü ile ilgili zorlukları içerir. Bu, bulmacaları birleştirmeyi veya uygulamalı inşaat projeleri tamamlamayı zorlaştırabilir.
 • Nesnelerin çevrede bulundukları ortamın kendileri ile ilgili olarak belirlenmesinde zorluk çeker. Bu, kişinin vücudunu çevresine yönlendirmekte zorlandığı için sakarlık gösterebilecek kadar zayıf bir fiziksel farkındalık içerir. Ayrıca, birinden çok yakın veya çok uzak durma gibi uygunsuz sosyal etkileşimlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Mekansal yönleri takip etmek ve mekansal ilişkileri hatırlamak zor . Mekansal işlemeyle ilgili problemler, seyahat ederken veya çevreleriyle ilişkili olarak nerede olduklarını belirlerken yön işlemeyi zorlaştırır.

  Yaşayabilecek Diğer Yaygın Belirtiler

  • İnce motor zorlukları: NVLD’li çocuklar, el yazısı, makas kullanma veya ayakkabı bağlama gibi ayrıntılı el hareketleriyle mücadele edebilir.
  • Yönetici işleyiş problemleri: NVLD’yi yaşayan insanlar, uzun talimat setlerini takip etmek, görevde kalmak veya materyallerini düzenlemek için odaklanma ve yoğunlaşmayı sürdürmekte zorluk çekebilirler. Bu meseleler mekansal işlemden kaynaklanıyorsa veya NVLD ile birlikte sıklıkla ortaya çıkan ayrı konularsa, araştırma şu anda net değildir.
  • Sosyal biliş veya pragmatik iletişim sorunları: Şekil, yön ve büyüklük işlemede yaşanan zorluklar, beden dili ve diğer sözel olmayan iletişimdeki değişikliklerin fark edilmesini zorlaştırmaktadır.
  • Toplumsal işleyişindeki zorluklar: NVLD’li insanlar başkalarıyla empati kurabilir, ancak genellikle mizahı veya daha soyut iletişimi anlamada zorluk çeker. Sık sık her şeyi kelimenin tam anlamıyla alırlar.
  • Akademik mücadeleler: Mekansal tanıma ile ilgili konular NVLD’li kişilerin kalıpları tanımasını, sayılacak nesneler arasındaki farkı anlatmasını veya matematik problemleri için miktarları ve yönleri görselleştirmesini zorlaştırıyor. Sözel becerilerin iyi olması nedeniyle okuma problemleri daha sonra notlara kadar gelişmeyebilir, kelimelerin kodunu çözmekten ziyade okuduğunu anlama vurgulanır. İyi sözel yetenek, NVLD’li bir çocuğun mücadelelerini üçüncü sınıfa veya sonrasına kadar belirgin hale getirmesini engelleyebilir.
  • Kişisel işleyiş ve kişisel bakım ile ilgili meseleler: İyi motor becerilerine sahip olan problemler giysiyi değiştirmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca tuvalet eğitimini geciktirebilir.

  Çocuğunuzun NVLD Olabileceğini Düşünüyorsanız İlk Adımlar

  Çocuğunuzun sağlık kuruluşu ile konuşarak başlayın. Her ne kadar NVLD şu anda tamamen kabul görmüş bir tanı olmasa da, çocuğunuzun bakım sağlayıcısı ile görüşmeye değer. Bir öğrenme engelliliği yerine, gördüğünüz semptomların tıbbi bir temeli olup olmadığını öğrenmek için sağlayıcınızla konuşabilirsiniz. Otizm spektrum bozuklukları, dyscalculia veya DEHB gibi benzer semptomlara sahip olan koşulları ekarte etmek için sağlayıcınızla da konuşabilirsiniz.

  Birçok ebeveyn NVLD’li çocuklarının sosyal becerilerin öğrenilmesinde özel yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bu arkadaşlık fırsatlarını artırabilir ve özgüvenini artırabilir.

  NVLD’li birçok çocuk da endişe veya depresyon yaşar. Bu, dünyalarını NVLD ile dolaştırmaya çalışan mücadelelerin sonucu olabilir. Hayal kırıklığını azaltmanın, rahatlamanın ve olumlu yeteneklerini kabul etmenin yollarını öğrenmek yardımcı olabilir.

  EniyiAile’de Bir Kelime

  NVLD yaygın olarak kabul görmüş bir tanı olmasa da, çocuğunuzun mücadele ettiği alanları iyileştirmesine ve üstesinden gelmesine yardımcı olacak yöntemler bulabilirsiniz. Benzersiz çocuğunuzu anlayarak, güçlü yönlerini teşvik etmeye ve zorlu alanlarda onları desteklemeye yardımcı olacaksınız. Çocuğunuzu öğrenmeye ve savunmaya devam edin. Evde ve okulda çocuğunuzla birlikte kullanabileceğiniz stratejileri bulmak için NVLD ve benzeri bozukluklar hakkında daha fazla bilgi edinin ve öğrenin.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir