1. Anasayfa
 2. Öğrenme güçlükleri

Okuduğunu Anlama Problemleri

Okuduğunu Anlama Problemleri
0

Okuduğunu anlamadaki öğrenme yetersizliği, öğrencinin kelimelerin ve bölümlerin anlamlarını anlama yeteneğini etkiler. Bu konuyu kullanan öğrenciler, kelimeleri çözme gibi temel okuma becerileri ile de mücadele edebilirler, ancak anlama daha büyük zayıflıktır.

Okuduğunu anlama konusunda öğrenme güçlüğü çeken bazı öğrenciler, yüksek sesle, kelimeleri telaffuz etmekte zorlanırlar veya hiç zorlanmadan okurlar; Yüksek sesle okurken, kelimeleri ve cümleleri genellikle hiçbir his olmadan, tonda bir değişiklik olmadan, mantıklı bir ifadeyle ve ritim veya hız olmadan okunur. Okuma yetenekleri iyi görünebilir, ancak okuduklarını çok az anlayabilirler.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Okuduğunu anlama problemine katkıda bulunabilecek çok sayıda potansiyel faktör vardır. Örneğin:

 • Okuduğunu anlamadaki bir öğrenme engeli, muhtemelen beynin dil işleme ve görsel akıl yürütme merkezleri ile ilgili zorlukları içerir. Bu miras alınan bir durum veya gelişimsel farklılıklar nedeniyle olabilir. İşitme, konuşma veya görme ile ilgili zorluklar veya uygun talimatların eksikliği de söz konusu olabilir.
 • Disleksi , konuşma seslerini tanımada ve bu sesleri harflerle ilişkilendirmede zorluk çeken bir öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma problemleriyle ilişkilendirilse de, disleksi okuduğunu anlamayı da etkileyebilir. Disleksi okumayı çok daha zorlaştırdığından, okuduğunu anlamayı daha da zorlaştırabilir.
 • DEHB (dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu) bireyin okudukları şeye yoğunlaşmasını zorlaştırabilir. Dikkatleri maddeye odaklanmadığından ve sık sık dikkati dağıldığından, bu bozukluğu olan insanlar da okuduğunu anlama ile mücadele edebilir.

belirtiler

Birkaç okuduğunu anlama problemi belirtisi var. Okuduğunu anlamada öğrenme sorunu olan insanlar:

 • Pasaj okumak için önemli fikirleri anlamakta güçlük çekmek
 • Kelime tanıma gibi temel okuma becerilerinde sorun yaşar
 • Küçük bir sorunla yüksek sesle okuyabilir, ancak ne okuduğunu anlayamaz veya hatırlamayın
 • Zayıf ifade ve akıcılık var
 • Sık sık okumaktan kaçının ve okuma görevleriyle sinirli

Doğal olarak, okuduğunu anlama problemleri birçok akademik alanı etkilemektedir. Ne okuduğunu anlamakta zorlanan öğrenciler, okuma ve yazmanın ötesinde çeşitli akademik alanlarda eksiklikler yaşayabilirler. Dil sanatları, bilim, tarih ve ilgili konular da dahil olmak üzere yazılı materyalleri okumak, anlamak ve açıklamak isteyen herhangi bir sınıf, okuduğunu anlama problemi olanlar için bir mücadele olabilir.

Değerlendirme

Değerlendirme, eğitimcilerin okuduğunu anlama problemleriyle ilgili öğrencilere yardımcı olmak için etkili stratejiler geliştirmelerine yardımcı olacak bilgiler sağlayabilir. Tipik stratejiler, okuma öncesi görevleri, aracılı okuma talimatlarını, grafik düzenlemeyi ve anlama ve alıkoymayı geliştirmeye odaklanır.

Öğretmenler, bir öğrencinin sahip olduğu belirli okuma problemlerini belirlemek için değerlendirme bilgilerini kullanırlar ve problemleri düzeltmek için etkili stratejiler seçerler. Bu bilgiler çocuğun kişiselleştirilmiş eğitim planına (IEP) dahil edilmiştir.

Öğrencinin gelişimi zamanla ölçülür ve ihtiyaç duyulduğunda ayarlamalar yapılır.

hususlar

Diğer öğrenme güçlüğlerinde olduğu gibi, okuduğunu anlama sorunları genellikle “gizli” bir engeldir. Diğer insanlar, özellikle okuma yeterlilikleri iyi göründüğü için, başkalarının bu sorunla mücadele ettiğini bilmiyor olabilir.

Okuduğunu anlamada öğrenme engeli olan insanlar, öğrenme engeli olmayanlardan daha yüksek veya daha yüksek olan genel öğrenme yeteneğine sahiptir. Onlar sadece bu tek alanda bir beceri açığı var.

Bu genellikle öğrenme güçlüğü çeken kişilerin işlerini yapmak için daha çok çalışması gerektiği anlamına gelir. Aslında sadece bunaldıklarında, çaba göstermiyormuş gibi görünebilirler. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar genellikle öz güvenlerini ve motivasyonlarını etkileyebilecek yaşıtlarının arkasında olduklarını bilirler.

Öğrenme güçlüğü olan tüm öğrenciler yeteneklerinde hafife alınma riski altındadır.

Test ve Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü tanısal okuma testleri, öğrencinin okuma becerilerini ne tür problemlerin etkilediğini belirlemek için kullanılabilir. Gözlemler yoluyla, öğrenci çalışmasını analiz etme, bilişsel değerlendirme ve muhtemelen dil değerlendirmesi yoluyla, eğitimciler ilerlemeyi ölçmekte ve IEP’ler geliştirebilmektedir.

Destek

Çocuğunuzun okuduğunu anlama konusunda öğrenme güçlüğü yaşadığını düşünüyorsanız, nasıl değerlendirme talep edeceğiniz hakkında bilgi için okul müdürünüze veya danışmanınıza başvurun. Okul personeli size yardım edemezse, yardım için okul bölgenizdeki özel eğitim yöneticisine başvurun.

Kolej ve meslek programlarındaki öğrenciler için, okullarının danışma ofisi, öğrenme yetersizliği için değerlendirme ve konaklama için kaynak bulmada yardımcı olabilir.

Yetişkinler için çocukluk çağında teşhis edilmemiş olmalarına rağmen, okuduğunu anlama öğrenme engeli olması mümkündür. Amerika’nın Öğrenme Engelliler Derneği (LDA), sizin için bir değerlendirme yapabilecek bir profesyonel bulmak için bir psikolog, toplum akıl sağlığı merkezi veya bir LDA bölümüne başvurmanızı önerir. LDA’nın web sitesi ayrıca her yaştan insan için faydalı bilgiler içeriyor.

EniyiAile’de Bir Kelime

Araştırmalar, okuduğunu anlama sorunu olan çocukların sözlü dil eğitiminden yararlanabileceğini göstermektedir. Bu tür bir eğitim alan çocukların dili anlama yeteneklerinde genel bir gelişme oldu.

Okuduğunu anlama sadece önemli bir akademik beceri değildir; kritik bir yaşam becerisidir. Bir öğrencinin okuldaki başarısını ve daha sonra işyerindeki işleyişini ve memnuniyetini etkileyebilir. İyi okuma stratejileri öğretmek, erken müdahaleler sunmak ve destek sağlamak, okuduğunu anlama problemleriyle mücadele edenlere yardımcı olabilir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir