1. Anasayfa
 2. Öğrenme güçlükleri

Evde ve Okulda Dyscalculia Belirtileri

Evde ve Okulda Dyscalculia Belirtileri
0

Dyscalculia matematikte öğrenme güçlüğüdür. Dyscalculia olan insanlar, hangi sayıların temsil ettikleri miktarla ilgili olduğu konusunda sıkıntı yaşarlar. Temel matematik işlemlerinin nasıl yapıldığını anlamanın bir parçası olan örüntüleri tanımakta güçlük çekebilirler. Araştırmacılar hala diskalkulinin nedenini araştırıyor olsa da, bunun beyin temelli bir durum olduğuna inanılıyor.

Dyscalculia ile çocuklar ve gençler sayıları ve matematik nasıl yapılır anlamak için mücadele eder. Mücadeleleri onların matematikten kaçınmasına ve matematik kaygısını geliştirmelerine neden olabilir. Matematik, küçük çocuklar için bile hayatın birçok bölümüne dahil edilir. Bununla birlikte, uygun tanımlama ve eğitim stratejileriyle, diskalculiyi yaşayan insanlar okulda ve kişisel yaşamlarında başarılı olmaya devam edebilirler.

Farklı eğitim profesyonelleri ve araştırmacılar, diskalculia ve matematik öğrenme güçlüğü terimlerini farklı şekillerde kullanabilirler. Bazı uzmanlar, diskalculiyi kesin olarak, bir sayının ismini belirli bir miktar ile bağlama yeteneğini etkileyen belirli bir öğrenme engeli olarak tanımlayacaktır. Diğerleri, zamanın geçişini anlama veya miktardaki bir farkı (daha büyükten daha büyük) dyscalculia olarak anlamak gibi diğer sayı ve nicelikle ilgili zorlukları içerecektir.

Dyscalculia’yı daraltan tanımlayan profesyoneller, nicelik ve zamanla ilgili zorlukları matematik öğrenme güçlüğü olarak kabul ederler.

Bir ebeveyn ya da öğretmen olarak, matematikle ilgili bir sakatlık bulunduğunda çocuğunuzun matematikle ne kadar zorlaştığını tam olarak anlayabilmeniz önemlidir; böylece çocuğun matematik becerilerini kazanmasına yardımcı olmak için uygun eğitim stratejileri kullanılabilir.

Dyscalculia matematiğin hoşlanmamasından ya da matematik sıkıcılığını bulmaktan farklıdır. Pek çok çocuk ve genç matematik zorluğunu bulsa da, dyscalculia’lı çocuklar gelecekteki matematik derslerinde ilerlemek için ihtiyaç duyulacak belirli temel beceriler konusunda aşırı zorlanacaklar.

Bu özel zorluklar bir çocuk veya gencin yaşamı boyunca ortaya çıkacaktır. Birdenbire yüksek dereceli görünmezler. Bazen çocuklar diskalkülisine sahip olarak daha yüksek bir sınıfta tanımlanacaklar, ancak belirli matematik becerilerine sahip mücadeleler her zaman mevcut olacaktı. Bunun istisnası, matematiksel bir sakatlığın aniden ortaya çıkmasına neden olabilecek ciddi bir beyin travmasını izlemektir.

Neyse ki, diskalculili çocuk ve gençlerin matematikte başarılı olmalarına yardımcı olabilecek birçok strateji ve teknik vardır. Doğru yardımı almanın anahtarı, bir çocuğun veya gencin diskalculisi olup olmadığını, başka bir öğrenme sorunu olup olmadığını ve dyscalculia’nın bireyi etkileyen belirli yollarını belirlemektir.

Makalede Neler Var?

Evde ve Okulda Dyscalculia Belirtileri

Evde okul öncesi yaştaki çocuklar aşağıdakileri sergileyebilir:

 • Tekrarlanan uygulamalara rağmen adresinizi veya telefon numaranızı hatırlamakta zorluk
 • Sayı sayısına nesne sayısına bağlanamama; Örneğin, 4 yaşındaki çocuğunuzdan masaya üç çatal koymasını isteyin ve ellerinin elinden geldiğince çok tutmaları yeterli.
 • Zamanın geçişini anlamada zorluk; Örneğin, çocuğunuz gerçekte birkaç dakika masadayken saatlerce akşam yemeği yemek için oturduğundan şikayetçi olabilir.

Okulda okul öncesi çağındaki çocuklar şunları yapabilir:

 • Sırasını beklerken zorluk çekiyorlar, çünkü zamanın geçişini anlamıyorlar
 • Yaşları diğer çocuklardan 10’a kadar saymayı öğrenmek için çok daha uzun zaman alın
 • Sıralama aktiviteleri ile ilgili zorluklar. Örneğin, öğeleri renge, şekle veya nesnenin türüne göre sıralamada sorun yaşayabilirler.

İlkokul çağındaki çocuklar evde:

 • Chutes ve Ladders, Monopoly Jr. ve çoğu kart oyunu gibi matematik ve sayı tabanlı oyunları oynamayı sevmeyin
 • Her gece alışılmadık derecede uzun bir süre herhangi bir matematik veya sayı bazlı ev ödevinde geçirin
 • El yazısı ile ilgili zorluk yaşayın
 • Hala sol ve sağ gibi temel yönlerle karıştırılmaya devam edin

İlkokul çağındaki çocuklar okulda:

 • Analog bir saatte zamanı söylemeyi öğrenmekte zorluk çekiyorsanız
 • Problemlerden daha büyük veya daha az gibi nicelik ilişkileriyle mücadele
 • Temel matematik gerçeklerini öğrenmede sorun yaşıyorsanız
 • Matematikte meslektaşlarının çok gerisinde kal

Evde orta okul çağındaki çocuklar:

 • Oyun puanlarını hatırlamakta zorluk çekiyorsunuz
 • Hala ne kadar zaman geçtiğine dair çok az fikre sahip görünüyor.
 • Matematik hesaplamaları içeren oyunlarla mücadele
 • Matematik ödevine ve matematik becerilerini, yönergeleri, tahminde veya ölçmeyi içeren diğer ödevlerde alışılmadık derecede uzun bir süre geçirin.

Okuldaki orta okul çağındaki çocuklar:

 • Kelime problemleriyle alışılmadık zorluklar yaşayın
 • Matematik problemlerini saymak için hala parmaklarına güveniyor
 • Bunları incelemek için çok zaman harcadıkları halde, çarpım veya bölme tabloları gibi temel matematik gerçeklerini hatırlama ile mücadeleye devam
 • Gerçekleri öğrenebilir, ancak daha sonra onları hızlı bir şekilde kaybedebilir.
 • Matematikte kalıp bulmakta güçlük çekmek

Evde lise çağındaki gençler:

 • Sokağa çıkma yasakları veya zamanla ilgili diğer beklentilerle mücadele
 • Ödenek parasını bütçeleştirememiş gibi görünüyor
 • Bir aktivitenin ne kadar süreceğini tahmin etmekte zorluk çeker
 • Genel olarak günlük konuşma ve yaşamda matematik temelli sorulardan kaçının

Okulda lise çağındaki gençler şunları yapabilir:

 • Derslere sık sık geç kalma mücadelesi
 • Hangi sınıfta olmaları gerektiğini hangi zamanda hatırlamaları konusunda gergin ol. Bu, özellikle değişken program günleri olan okullarda zor olabilir.
 • Temel matematik gerçekleri için hala bir hesap makinesi kullanın

Çocuğunuzun veya Gençinizin Dyscalculia Yaşamasından Şüphe Ederseniz Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuzun diskalculisi veya matematiksel bir öğrenme yetersizliği olabileceğinden şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun öğretmenleri veya birincil sağlık kuruluşu ile konuşun. Çocuğunuzun becerilerinin tam ve profesyonel bir değerlendirmesini almak önemlidir. Kapsamlı bir değerlendirme çocuğunuzun hangi matematik becerilerinde mücadele ettiğini belirler.

Dyscalculia, diğer öğrenme güçlüğü veya DEHB, matematik kaygısı ve disleksi gibi öğrenme sorunları ile kolayca karışabilir. Bazen bir çocuk, disleksi ve diskalculia gibi birden fazla kombinasyona sahip olabilir. Değerlendirme, çocuğunuzun okulda özel öğrenme yardımına erişmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri size bırakarak diğer olası öğrenme konularının tespit edilmesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olmalıdır.

Okullar ve öğretmenler son yıllarda diskalculia hakkında daha fazla bilgi sahibi oldular. Yine de, çocuğunuzu okulda savunmak için hazırlıklı olmanız gerekebilir. Değerlendirmenizdeki bilgiler çocuğunuzun okuluna tam olarak çocuğunuzun mücadele etmesine neden olan şeyleri açıklamanıza yardımcı olacaktır; böylece çocuğunuzun başarılı olması için okullarla birlikte çalışabilirsiniz.

Çocuğunuzun diskalculia veya matematik öğrenme yetersizliği olduğu tespit edilirse, bir IEP’de belirtilecek olan Özel Eğitim hizmetlerine hak kazanabilir. Çocuğunuzun okulunda şahsen veya yazılı olarak sorarak çocuğunuzun Özel Eğitim hizmetleri için değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Dyscalculia olan öğrencilere önerilen öğrenme stratejilerinin çoğu, çok duyusal, somut öğrenme yöntemlerine odaklanır. Çocuklar ve gençler, “Dokunma Matematiği” gibi bir matematik problemi yaparken gerçekleri sayma yöntemlerini öğrenebilirler. Cebir ve ötesi gibi daha yüksek seviye matematik dersleri formül notlarını kullanabilir ve matematik işlemlerinin derinlemesine anlaşılmasına odaklanabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Matematik ve sayılar günlük yaşamımızda her yerde ortaya çıkar. Çocuğunuz bu kavramları öğrenmek için çabaladıysa, özgüvenleri çok sert bir şekilde etkilenmiş olabilir. Onlara matematikte yeni stratejiler ve fikirler ile başarılı olabileceklerini hatırlattığınızdan emin olun. Doğru değerlendirme ve iyi destekle çocuğunuz bu sorunların üstesinden gelebilir.

Dyscalculia olması çocuğunuzun veya gençinizin daha az genel zekaya sahip olduğu anlamına gelmez. Zorluklarla karşılaştığınızda nasıl uyum sağlayacağınızı öğrenmek, büyüme zihniyetini geliştirmenin bir parçasıdır. Büyüme zihniyeti, başarılı olanların başarılı olmak için gereken bilgiyle doğduklarına inanmak yerine, uzun vadede öğrenmede çok çalışanlara başarının geldiği bir tutumdur.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir