1. Anasayfa
  2. Evde ve Okul Sonrası

Çocuğunuzun El Yazısını Geliştirmesine Yardımcı Olma

Çocuğunuzun El Yazısını Geliştirmesine Yardımcı Olma
0

Çocuğunun el yazısını okuyamıyor musun? Bu şekilde hisseden tek ebeveyn siz değilsiniz. Ebeveynlerden, meslek terapistlerinden ve öğretmenlerden günümüzde çocukların ve gençlerin geçmişte aynı yaşta sahip oldukları el yazısı kalitesine sahip olmadığı ortak bir yankı gibi görünüyor.

Elektronik medya kullanımındaki artışla, çocuğunuzun erkekliğinin yine de önemli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Çocuğunuzun klavye becerilerinin önemli olduğu bir dünyada yaşama sebebi olabilir.

Artan elektronik kullanım işyerinde klavyeleme zamanının el yazısı zamanına oranını değiştirirken, el yazısı hala gerekli bir beceridir. Çocuğunuzun bir imzayla imzalaması ve el yazısı listeleri veya notlar oluşturması gerekir.

Okunaklı yazmayı öğrenmek, ince motor becerilerini geliştirmenin bir yoludur. Gelişmiş el yazısı, çocuğunuzun yazdığı ve çevirdiği bir ödevi okuyamayan bir öğretmen gibi, çocuğunuzun yanlış anlamalardan kaçınmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun, hayatta başarılı olmak için herhangi bir mükemmel madalya yarışmasını kazanması gerekmediği doğru olsa da, hala okunaklı olan el yazısı olması gerekir. Üçüncü sınıfta veya ötesinde bir çocuğunuz varsa, el yazısını geliştirmek için okulda çalışmaya güvenemezsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe, iyi el yazısı geliştirmek için okulda daha az zaman harcanır. Hatta bazı okullar imzalı öğretici imzayı bıraktılar.

Buna ek olarak, birçok okul erken sınıflarda el yazısı eğitimine daha az zaman harcıyor ve daha yüksek sınıflarda özellikle el yazısını hiç kapsamıyor. Orta okulların, geliştirdikleri iyi alışkanlıklardan uzaklaşmaları da yaygındır.

Neyse ki, el yazısı becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çocuğunuza veya gençlere öğretebileceğiniz bazı öneriler ve stratejiler var. Bu ipuçlarını kendi el yazısı incelemeniz için bile değerli bulabilirsiniz.

1

Makalede Neler Var?

Olumlu Bir Tutumla Geliştirilecek Aşama

Girl writing while dad watches.

Thomas Barwick / Getty Images

Okunaklı el yazısının önemini anlasanız da, çocuğunuz olmayabilir. Çocuğunuz veya gençiniz yetişkin yaşamlarını o kadar uzak görüyor ki el yazısı gibi şeyler için endişelenmeleri gerekmiyor – en azından şimdilik.

Daha büyük çocuklar ve gençler, el yazılarını geliştirmek için yapabilecekleri hiçbir şey olmadığına inanabilir. Bazı insanlar, imzalar ve el yazısı her bir kişiye özel olduğundan, ilkokul tamamlandığında sabit bir özellik olması gerektiğine neden olurlar.

Küçük bir uygulama ve gözlem ile, herkes düzgün el yazısı geliştirebilir. Dırdırmak yerine ya da çocuğunuzla kendi maneviyatları hakkında tartışmak yerine, benzersiz el yazılarını daha iyi hale getirebileceklerini söyleyin. Kimsenin okuyamaması durumunda bir şeyi yazmanın zaman kaybı olduğunu hatırlatın.

Kendi el yazınızı geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız, aşağıda listelenen ipuçlarını da takip edebilirsiniz. İyi bir örnek belirlemek, çocuğunuza el yazısını geliştirmenin ve bunun nasıl yapılmasının mümkün olduğunu modelleyecektir.

2

Tutuşlarını Kontrol Edin

çocuk yazı
Marilyn Nieves / Getty Images

Kalemlerini veya kalemlerini nasıl tuttuklarına bakın. Bazen çocuklar iyi bir yazı tutuş geliştirmeden okula kayıyorlar. Çocuğunuz hala daha önceki sınıflarda ise (k-2), hala kavramaları üzerinde çalışıyor olabilirler.

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, eğitimcilerin “tripod kavraması” dediği şeyi izlemek isteyeceksiniz. Baş parmağı, işaret parmağı kalem veya kurşun kalemin karşıt tarafına sıkışmış şekilde bükülmelidir. Orta parmak kalemin yanında olmalıdır. Son iki parmak elinize sıkışacaktır.

Doğru kavramanın öğretilmesinin hızlı bir yolu, çocuğunuzun kalem veya kalemi yazı ucunun yanına bir başparmak ve işaret parmağı tutamacıyla tutturması, ardından kalemi ya da kalemi ters çevirerek elin kenarında durmasıdır.

Çocuğunuz kavrama ile uğraşıyorsa, okul tedarik bölümlerinde ve eğitim mağazalarında satılan farklı kalem tutamaçlarını deneyebilirsiniz. Bazıları kalemi veya kalemi daha kalın ve kavramasını kolaylaştıran yuvarlak yastıklardır. Bazıları tripod kavramasını korumayı kolaylaştıran üçgen şekilli tüplerdir. Farklı kalem ve kurşun kalem şekilleri ve el yazısını geliştirmeye yardımcı olup olmadıklarını görmek için farklı tutamaçlarla deneme yapın.

3

Harflerin Nasıl Sıralandığını Görmek İçin Kontrol Edin

Harf yüksekliği sorunları olan zayıf el yazısı örneği.
Lisa Linnell-Olsen

Çocuğunuzun el yazısından bir parça alın ve çeşitli harflerin yüksekliğinin kağıdın üzerindeki çizgilerle veya diğer harflerle nasıl hizalandığını görün. Özensiz el yazısı genellikle boyutlarında tutarsız olan harflere sahip olacaktır. Bazı harfler çizgili kağıdın satırlarının üstüne veya altına gider, bazıları ise satırlara ulaşmaz.

Bu alanları çocuğunuza doğrultun, böylece harflerinin nasıl boyutlandırıldığını fark edeceklerdir. Ayrıca, güvenlerini artırmak ve kendilerini savunmacı hissetmelerini önlemek için iyi oranlanmış harflere de dikkat edin.

4

Tüm Döngülerin Kapalı Olduğundan Emin Olun

Kapatılmayan döngüler gösterme örneği

Lisa Linnell-Olsen

Bir başka özensiz el yazısı sorunu – çevreleri ve döngüleri kapatmamak. Bu, okuyucunun ac’dan bir saatten beri söyleyemediği el yazısı ile sonuçlanır. İster el yazısı ister el yazması olsun, daireleri açık bırakmak okunaklı olmayan yazılar oluşturur.

Çocuğunuza açık halkaları yazılarında gösterin. Umarım, tek başına farkındalık bu çevreleri kapatmaya başlamalarını teşvik eder. Kapalı döngüleri fark ettiğinizde olumlu geribildirim verin.

5

Noktalı mı ve çarpı Ts bak

noktalı düzeltmek için nasıl bir görüntü ve Ts geçti

Lisa Linnell-Olsen

Dikkat edilmesi gereken son özellik, nasıl noktaladıkları ve Ts’ı nasıl geçtikleridir. Klişeye rağmen, bunu doğru bir şekilde yapmak çocuğunuzu yaşamdaki tüm ayrıntılara aşırı derecede tedirgin etmeyecektir.

Çocuğunuza herhangi bir yere dikkat edin Uzaktaki yakındaki harflerin yarısından fazlasına noktalı olan herhangi bir şey. Ts üst taraftan sol taraftan sağ tarafa geçilmelidir. Başkent Ts en üstte geçilmeli. Küçük harf t’ler, harfin üst kısmının yaklaşık 1 / 4’ünden aşılmalıdır.

6

Evde Uygulamayı Düşünün

Evde okuyan kız yardımcı büyükanne
Stígur Már Karlsson / Heimsmyndir / Getty Images

Bazı büyük çocuklar ve gençler, yukarıda listelenen 4 tuzaklar veya bunlara işaret ettikten sonra el yazılarını geliştirmeye başlayacaktır. Diğer çocukların yazarken dikkat etme becerilerini ve alışkanlığını geliştirmek için ek uygulamalara ihtiyaç vardır.

Uygulamayı eğlenceli hale getirmenin yollarını bulmaya çalışın.

  • favori alıntıları, esprileri veya sözleri kopyalamayı deneyin.
  • eğlenceli renkli, kokulu veya dokulu kalemler ve kalemler kullanın
  • daha büyük çocuklar kaligrafi öğrenmek isteyebilir
  • Tarihi belgeler gibi görünün, ışıklandırılmış el yazmaları ve ilham almak için daha eski kopyalanmış metinlere bakın.

Çocuğunuzun el yazısı ile alışılmadık derecede zor bir zaman geçirdiğinden endişe ediyorsanız, disgrafinin bir sebep olup olmadığını kontrol edin.

Çocuğunuz el yazısı talimatının verildiği sınıf seviyelerini geçerse, ev ödevlerini gözden geçirirken el yazısı notlarını yavaşça gösterebilirsiniz.

Ev ödevlerinin köşesinin rahat bir yazma için düzenlenmiş olduğundan emin olun. Çocuğunuz, her iki ayağı da yere otururken sandalyesinde oturabilmelidir. Çalışma alanı, kâğıtlarını rahatça konumlandırmalarına ve yazarken baskın yan kollarını hareket ettirmelerine izin verecek kadar geniş olmalıdır.

Çocuğunuz okul sınıfında hala el yazısı öğreniyorsa veya bir meslek terapisti ile çalışıyorsa, yukarıdaki terapiyi çocuğunuz için meslek terapistinin önerileriyle birleştirerek kullanın.

Olumlu Bir Değişime Karşı Olumlu Bir Tutum

Bu makalede verilen ipuçları, çocuğunuzun tüm yazı tipini veya stilini değiştirmeden çocuğunuzu okunaklı el yazısına yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Okunabilir el yazısına sahip olmanın olumlu yönlerine ve çocuğunuzun iyileştirmek için gösterdiği her türlü gayreti gösterdiğinizden emin olun.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir