1. Anasayfa
  2. Evde ve Okul Sonrası

Nag Çocuklarının Ödevlerini Yapmaları Tamam mı?

Nag Çocuklarının Ödevlerini Yapmaları Tamam mı?
0

Bütün gün okulda oturduktan sonra, çoğu çocuk oturup oturup ödevlerini yapmaktansa, yapmak istedikleri birçok şeyi bulabilir. Ve şimdi çocuklar elektronik cihazlara erişebiliyorlar, matematik problemlerini çözmek yerine video oyunları oynamayı tercih etmeleri şaşırtıcı değil.

Bazı çocuklar sadece okul işlerini yapmaktan hoşlanmazlar. Bir çocuğa sürekli olarak “Yazımınızı yapın” u hatırlatmaya çalışan bir ebeveyn için sinir bozucu olabilir.

Ancak, isteksiz bir çocuğun işini yapması için dürtmek etkili değildir. Uzun vadede, bütün bu dırdırlar gerçekte geri tepebilir.

Makalede Neler Var?

Nagging ile ilgili sorun

Uygulamalı Gelişim Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir 2017 çalışması, ebeveynlerin ev ödevlerinde bağımsız olmalarını teşvik ettiğinde çocukların en iyisini yaptığını buldu. Araştırmacılar, çocukların tam olarak öğrenen öğrenciler olmak için özerkliğe ihtiyaç duyduklarını bulmuşlardır.

Nagging bağımsızlığı teşvik etmiyor. Sürekli olarak, “Ödevini yapmayı unutma” demek ve “Sana bir daha söyleyemem. Otur ve ödevini yap” demek, çocuğunun almaktan daha fazla sorumluluk alıyorsun demektir. Ödev bitti.

Akşamınızı dırdır etmeye, yalvarmaya ve çocuğunuzu işini yapması için motive etmeye çalışıyorsanız, çalışmalarına kendisinden daha fazla enerji ve yatırım koyarsınız.

Çocuğunuz nihayet teslim edene kadar Nagging kendini disiplini öğretmiyor. Bunun yerine, sizi ödevini bırakmaya zorlayabilir, ödevini yapmanın önemli olduğunu düşündüğü için değil.

Nagging ayrıca çocuğunuzu size daha fazla bağımlı kılar. Sık sık hatırlatmalar önereceğinizi biliyorsa, zamanını yönetme veya görevlerini takip etme konusunda endişe duymayabilir.

Nagging ayrıca çocuğunuza ilk defa bir şey söylediğinde sizi dinlemek zorunda olmadığını da öğretir. En az 10 kez daha “ödevini yap” diyeceğini biliyorsa, söylediğin ilk dokuz kez yapmak için motive olmayacak.

Doğal Sonuçlara İzin Ver

Bazen, doğal sonuçlar en iyi öğretmenlerdir. Çocuğunuzu işini bitirmesi için dürtmek yerine, kenara çekilin ve neler olduğunu görün.

Ödevini yapmazsa okulda karşılaşabileceği sonuçları düşünün. Teneffüs için içeride kalmak zorunda kalacak mı? Öğretmen okuldan sonra kalmasını sağlayacak mı? Sıfır alacak mı? Bazı çocuklar için bu sonuçlar çok etkili olabilir.

Tabii ki, bu stratejiler herkes için işe yaramaz. Çocuğunuz ne tür notlar aldığını umursamıyorsa veya öğretmenin çıkardığı sonuçlardan etkilenmemiş görünüyorsa, doğal sonuçlara izin verirseniz yaşam dersi alması pek mümkün değildir.

Ancak diğer çocuklar için, sadece kendi davranışlarının sonuçlarıyla yüzleşmelerine izin vermek, öğrenmelerine yardımcı olmak için anahtar olabilir.

Çocuğunuzu Çalışmalarını Yapması İçin Motive Edin

Tek başına bir rapor kartı her çocuğu motive etmez. Birçok çocuk bugün neler olup bittiğinden daha fazla endişe duyuyor, birkaç ay içinde bir rapor kartında ne tür bir not alacaklarını değil. Bu çocuklar onları motive etmek için daha acil sonuçlara ihtiyaç duyarlar.

Çocuğunuzu, elektronikle ilgili sınırları ayarlayarak işini yapması için motive edebilirsiniz. “Ev ödevi tamamlanana kadar elektronik yok” diyen bir ev kuralı oluşturun.

Ardından, işlerini ne zaman yapacaklarını kararlaştırmak için çocuğunuza bırakın. Ne kadar erken yaparlarsa, sevdikleri şeyleri o kadar çok yapmak zorunda kalacaklar. İşlerini yapmamayı seçerlerse, görevlerini tamamlayana kadar ayrıcalıklarını kısıtlayın.

Ayrıca bir ödül sistemi ile ekstra teşvikler sağlayabilir. Çocuğunuz her gün zamanında ödevini alırsa, haftasonu ona bir miktar ödül verin.

Veya işini yaptırdığı her gün bir belirteç sağlayarak bir belirteçli ekonomi sistemi kullanın. Belirteçleri çeşitli puanlara değer ödüller karşılığında değiştirmesine izin verin. Ödül seçiminde ona yer edin, kazanması için motive olacak.

Birlikte Sorun Çözme

Çocuğunuz işini yapmak için uğraştığında, birlikte problem çözmede yardımcı olabilir. İş çok zor olabilir ya da görevlerini yazmayı unutur. Sorunu çözmek için birlikte çalışırsanız, işini bağımsız yapmasına yardımcı olacak oldukça kolay çözümler bulabilirsiniz.

Çocuğunuza, “İşinizi zamanında yapmanıza ne yardım eder?” Onun fikirlerini duymak şaşırmış olabilir. Akşam yemeğinden sonra işini yapmasına izin vermek kadar basit olabilir, böylece okuldan eve döndüğünde bir mola verebilir. Veya, belirli bir konuda daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyebilir.

Çocuğunuzun katılımını davet etmek, bir çözüm bulmak için motive olmasına yardımcı olabilir. O zaman, sizden daha az hatırlatma ile ev ödevini yapma olasılığı daha fazla olacak.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir