1. Anasayfa
  2. Evde ve Okul Sonrası

Okul Gününde Çocuklara Ne Kadar Tavsiye Edilir

Okul Gününde Çocuklara Ne Kadar Tavsiye Edilir
0

1

Makalede Neler Var?

Ödevde Harcanan Zaman

Mom guides boy in doing his homework.
Bireysel tecrübe politikaları, sınıf düzeyi ve konusu, çocuğunuzun ödev için ne kadar zaman harcaması gerektiğini etkiler. Getty Images üzerinden Catherine Delahaye

Her gün ne kadar zaman ev ödevi için en uygunudur? Öğretmenler arasında genel bir kural, sınıf başına on dakikadır. Bu temel kural on yıllardır var olmuş ancak Duke Üniversitesi’nden Harris Cooper’ın incelemesi not başına 10 dakikanın gerçekten en iyi uygulama olduğunu öne sürdüğünde meşruiyet kazanmıştır.

Bu miktar önemli ölçüde değişebilir. Çocuğunuzun okul ev ödevi politikasına, atanmış öğretmen felsefesine ve çocuğunuzun aldığı kurs türüne bağlıdır.

Uygulamalı bir vurguya sahip okullarda daha az ödev bekleyin. Bazı eğitimciler, evde çalışma için güçlü bir ihtiyaç görmediği ve düzenli olarak ev ödevi vermediği sürece ödev vermeyi reddederler.

Düzenli uygulamaya odaklanan ya da çocukların evde yeni materyaller içerdiği ve denetlendikleri okuldaki uygulama becerilerini uyguladıkları “çevrilen” sınıfları olan okullarda daha fazla ev ödevi bekleyebilirsiniz. Daha fazla ev ödevi beklediğiniz bir diğer zaman, lise öğrencilerine üniversite kredisi sunanlar gibi ileri düzey sınıflarda.

2

Zaman Fiziksel Olarak Aktif Olmak

Fiziksel aktivite için futbol oynayan çocuklar.
Ders dışı sporlar yoğun bir okul haftasında düzenli fiziksel aktivite süresi almanıza yardımcı olur. Getty Images üzerinden Alistair Berg

Çocuklar, Amerikan Pediatri Birliği, Amerikan Kalp Derneği ve hatta ABD Hastalık Önleme ve Sağlığı Geliştirme Ofisi dahil olmak üzere çok sayıda uzmana göre günde 60 dakika fiziksel aktivite almalıdır. Ebeveynler ayrıca günde 60 dakika boyunca aktif olmaktan yararlanabilirler.

3

Doğada ve Açık Alanda Harcanan Zaman

Çocuklar koşup anneleriyle oynuyor.
Yönlendirilmemiş bedava oyun çocuklar için önemlidir. CaiaImage / Paul Bradbury, Getty Imags üzerinden

Çocukların çoğu iç mekanlarda geçen nesillere göre çok daha fazla zaman harcıyor. Çeşitli çalışmalar, iç mekandaki artışın obezite, şiddet davranışları ve artan görme problemleriyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bu etkilerin bazılarının iç mekan zamanının problemi suçlamak olduğu kesin olarak söylenecek yeterli araştırmaya sahip olmadığını belirtmek önemli olsa da, açık havada ve ekranlardan uzakta geçirilen zamanın hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi olacağı mantıklıdır.

Açık havada ne kadar zaman hedeflemelisiniz? ABD Ulusal Yaban Hayatı Federasyonları günde en az bir saat öneriyor. Doğa savunuculuğu grubu bile bu kavramı “Yeşil Saat” olarak adlandırdığı “Orada Ol” kampanyasına dahil ediyor.

Günde bir saatlik kural, altmış dakikalık yapılandırılmamış ücretsiz oyun için Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerileriyle de desteklenir. Çocuğunuzun fiziksel olarak aktif, yapılandırılmamış ve doğada açık havada geçirerek zamanını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

4

Sınıfta Ortalama Süre

Kız bir sınıf pencereden dışarı bakar.
Okulda geçirilen ortalama süre, öğrenciler ve okullar arasında değişmektedir. Klaus Vedfeldt – Getty Images üzerinden

Çocuğunuz tüm zamanlarını okulda geçiriyor gibi görünebilir. Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne göre, 2007-2008 ABD ulusal ortalaması, yılda 180 gün boyunca günde 6.64 saat idi. Rakam, sınıf zamanının başlangıcından günlük sınıf zamanının sonuna kadar olan zamanı içerir.

Rakamın içermediği şey ulaşım zamanı ve okul öncesi veya sonrası etkinliklerdir. Bireysel çocukların okulda geçirdikleri saatlerin sayısı önemli ölçüde değişebilir.

Okul günlerinin sayısı çok daha az çeşitlilik gösterir. Aynı 2007-2008 öğretim yılında, Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi, farklı eyaletlerdeki okul günlerinin sayısının 171 gün ile Colorado’dan 184 gün ile Florida arasında değiştiğini göstermiştir.

Bu, çocukların okulda yılda en az 181 gün olmadığı anlamına gelir. Umarım, bu ebeveynlerin çocukları ile birlikte geçirmekten keyif alabilecekleri zamandır.

5

Sosyalleşmeye harcanan zaman

İki erkek okulda ziyaret eder.
Çocuklar ve gençler, okul içinde ve dışında önemli sosyal bağlantılar kurar. Getty Iamges Üzerinden Hero Görüntüleri

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların arkadaş olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Arkadaşlar, çocukların dinleme, paylaşma ve problem çözme gibi sosyal becerileri geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar ayrıca duygularını nasıl başa çıkacaklarını diğer çocuklarla ilişkilerle öğrenirler.

Araştırma, çocukların arkadaşlarıyla sosyalleşmeleri için gerekli olan herhangi bir zamanı önermemektedir. Açık görünen, arkadaşlıkların kalitesi ve çocuğun genel olarak sosyal zamanlarından memnun olup olmadığıdır. Çocuklar veya gençler sadece birkaç arkadaşa veya birkaç arkadaşa sahip olabilir.

Çocuğunuzun daha fazla veya daha iyi arkadaşlıklar edinmekten fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, çocuğunuzu yeni arkadaşlarla tanışabilecekleri kulüplere veya etkinliklere katılmaya teşvik ederek başlayın. Biraz utangaç görünüyorlarsa veya yeni akranlarla tanışma pratiği yapmaları gerekiyorsa, çocuğunuzu tanıştıklarında akranlarla nasıl konuşacakları konusunda koçluk yapmayı deneyin.

6

Ebeveynlerle veya Bakıcılarla Süre

Baba yatmadan önce kızı ile uçak oynar.
Ebeveynler veya velilerle kaliteli zaman geçirmek duygusal refah için önemlidir. Getty Images ile Hero Görüntüleri

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmekten çekinmeyin. Büyük ölçekli bir boylamsal araştırmanın, anne-babalarla birlikte zamanın çocuk ve genç sonuçlarına göre etkileri üzerine yaptığı araştırmada bazı şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Ebeveynler için en büyük paket servisi, stresli bir aileye harcanan zamanın ve karamsarlığın olumlu sonuçları azaltabileceği ve daha fazla zamanın güçlü bir fayda göstermediğidir. Evlilik ve Aile Gazetesinde yayınlanan araştırmada, ebeveynin 3-11 yaşları arasında geçirdiği zaman ile çocuğun akademik başarısı, davranışı ve refahı arasında hiçbir ilişki bulunmadı. Çalışma, haftanın altı saatinde veya daha fazla ebeveynle ebeveynlerin daha fazla pozitif, meşgul zaman geçirdiğinde daha az belaya giren gençler için minimal bir pozitif etki göstermiştir.

Bu, ebeveynlerin büyük bir rahatlama hissedebilecekleri ve almaları gerektiği anlamına gelir. Bu sonuçlar, önce kendinize özen göstermenizi, çocuğunuz için fedakarlık etmemenizi veya şehit etmemenizi önerir. Zaten işe yaramayacak. Kendilerini paradan dolayı strese sokan ebeveynler işlerine dönebilir ya da suçluluk duymadan daha fazla saatlerce çalışabilirler.

Çocuğunuzun her gün sizden olumlu bir şekilde dikkatini çekmekten fayda görmesinin nedeni olarak duruyor. Ayrıca, faydaların daha somut olduğu gençlik yıllarında onlarla zaman geçirmek için daha iyi bir konumda olacaksınız. Birlikte zaman geçirdiğinizden emin olun.

7

Zaman harcanan uyku

Oyuncak ayı ile yatakta uyuyan küçük kız.
Çocuğunuz yeterince uyumuyor mu? Getty Images üzerinden Chris Wang

Bir çocuğun uyuması gereken süre çocuğun yaşına göre değişir. Okul çağındaki çocuklar için önerilen zamanlar:

  • 5 yaşından küçük çocuklar için her gece 11-13 saat gerekir
  • 6-13 yaşları arasında her gece 9-11 saat gerekir
  • 14 yaş ve üstü gençler için en az 9 saat

Yeterince uyuyamamak, okulda uykuya dalmak ya da okulu tamamen bitirmek, sabahları uyanmak için mücadele etmek ve öğrenmeyi ya da okul işi yapmakta zorlanmayla ilişkilendirilmiştir. Çocuğunuzun yeterince uyuyamadığından endişe ediyorsanız, uyku alışkanlıklarını iyileştirmek için hangi adımları izleyebileceğinizi öğrenin.

8

Ekran Süresi ve Elektronik Sınırlı Olmalı

Kız elektronik bir tablet kullanır.
Bugünün çocukları ve gençler, evde ve okulda elektronik ekranlara bakarak zaman geçiriyorlar. Getty Images’dan Getty Images’dan

Amerikan Pediatri Birliği yıllarca, herhangi bir elektronik ortamın kullanımını günde birkaç saatle sınırlayan oldukça katı önerilerde bulundu. 2015 yılının sonlarında, daha az katı olan yeni kurallar açıklandı. Yeni yönergeler bugün medyayı nasıl kullandığımıza cevaben oluşturuldu.

Günümüz medyası kullanımı nasıl böyle bir değişikliğe yol açtı? Elektronik medya kullanımı ve ekran süresi, hayatımızın neredeyse her bölümünün bir yüzü oldu. Çocuklar okulda tablet ve bilgisayar kullanıyorlar. Video mesajlaşımlı cep telefonları günlük iletişim için kullanılır. Ev ödevi için internet kullanımı isteğe bağlı olmaktan daha muhtemeldir. Bir çocuğun gerekli elektronik medyayı kullanmasından sonra, hala eğlence ve serbest zaman kullanımı vardır.

Yeni tavsiyeler, elektronik ortamda eğlence amaçlı kullanımın günde bir veya iki saatle sınırlı olacağı yönünde. Ebeveynler, eğlencenin yüksek kalitede olmasını sağlamaya odaklanmalıdır.

Yeni tavsiyeler ayrıca, çocukları ve gençleri kendilerini eğlendirmeye ya da elektronik ortam kullanmadan rahatlamaya teşvik edecek evlerinde ekransız bölgeler yaratan ebeveynleri de içermektedir.

Belki de yeni kurallar, ebeveynler söz konusu olduğunda, o kadar da farklı değildir. Ebeveynlerin izleyebileceği elektronik ortam kullanımı hala günde bir veya iki saatle sınırlıdır.

9

Zaman harcanan yeme

Çocuk bir masada tahıl yiyor.
Birkaç küçük öğün veya atıştırmalık yeme zamanı çocuğunuzun gününe yemek yiyebilir. Getty Images ile Momo Yapımları

Çoğu uzman, yemek yemek için 20-30 dakika ve küçük bir atıştırmalık yemek için 10-15 dakika önerir. Çocukların bile bedenleri yemekten 20 dakika sonra ihtiyaç duyduklarını hissetmeye başladılar.

Yemek ve atıştırmalık yiyecekler için harcadığınız zamanın tamamını toplarsanız, çocuğunuzun günde 80 – 210 dakika yemek yiyerek geçirebileceğini görürsünüz.

10

Hepsini Çocuğunuza veya Gençler Günü’ne Uydurmak

Annem bakarken baba kızlarla güreşir.
Ailenizi en iyi sonuçlar için zamanınızı dengeli ve eğlenceli tutun. CaiaImage / Paul Bradbury, Getty Images aracılığıyla

Bir saat egzersiz, açık havada bir saat, ödev ve okuma, ebeveynlerle zaman, arkadaşlarla zaman, okulda zaman, yemek zamanı ve uyku zamanı. Tüm bu önerilen zamanları ve etkinlikleri tek tek tamamlamayı deneyebilirsiniz. Veya hepsini yapmak için bu etkinliklerin birkaçını birleştirebilirsiniz.

Dışarıdaki zaman, doğada, elektronik medyadan uzak, egzersizle ve hatta aynı yaştaki arkadaşlarla zamanla birleştirilebilir. Bir çocuğun veya gencin bir ebeveynle nişanlanması gereken zaman birlikte akşam yemeği yiyerek karşılanabilir. Her gece otuz dakika, belirtilen uzunlamasına çalışmanın yapıldığı altı saatten fazladır.

Çocuğunuz okulda 6.61 saat boyunca ihtiyaç duyduğu egzersiz ve açık hava zamanlarını bile alabilir. Başkaları ile karıştıramayacağınız tek etkinlik uyku.

Çocuğun ihtiyacı olan her şeye uymanın anahtarı, günlük bir plan veya okul yılı rutini oluşturmaktır. Bu aynı zamanda çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı pozitif tutarak ebeveyn stresini azaltabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir